Higiena intymna dzieci – skąd się biorą infekcje intymne?
Nosisz je pod sercem przez 9 miesięcy, a kiedy pojawia się na świecie obdarzasz miłością i troską, by było szczęśliwe i zdrowe. Dbasz o swojego maluszka, pielęgnujesz jego delikatną skórę. Podczas tych zabiegów zwróć szczególną uwagę na miejsca intymne – właściwe nawyki i odpowiednie preparaty to podstawa w profilaktyce utrzymania zdrowego układu moczowo – płciowego Twojego dziecka.
Pielęgnacja okolic intymnych dziecka jest różna w zależności od płci. Dziewczynki, ze względu na swoją budowę są bardziej narażone na różnego rodzaju schorzenia dróg moczowo – płciowych jak np. zapalenia pochwy, układu moczowego, czy grzybice i dermatozy sromu. Problem infekcji intymnych dotyczy nawet 20% dzieci. Podczas pielęgnacji córeczki stosuj się do poniższych zasad – uchronisz ją od infekcji intymnych teraz i w przyszłości.
-
Po zmianie pieluszki umyj miejsca intymne najlepiej wodą lub wodą z płynem (nie koniecznie chusteczką nawilżoną nasączoną chemią). Nie należy stosować zwykłych mydeł, gdyż podnoszą pH, wysuszają, usuwają naturalną ochronną mikroflorę. Gdy córka skończy rok warto użyć delikatnych płynów do higieny intymnej – najlepiej emulsji o odczynie lekko kwaśnym – (pH 5,2 – 5,7. Dobrze sprawdzi się np. hipoalergiczna emulsja prOVag®, która nie tylko delikatnie myje (substancja myjąca to min. wyciąg z kokosu) i pielęgnuje miejsca intymne, ale hamuje wzrost chorobotwórczych patogenów takich jak: paciorkowce, bakteriami E-coli i grzyby i co najważniejsze promuje dobroczynne bakterie Lactobacillus. Naturalne działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze zawdzięczane jest innowacyjnemu wykorzystaniu metabolitów Lactobacillus. W skład emulsji wchodzą także pantenol, alantoina i aloes. Emulsja nie zawiera parabenów, konserwantów, barwników, SLS, SLES, mydła ani żadnych potencjalnie uczulających substancji, została przebadana dermatologicznie i ginekologicznie, także u dzieci i alergików.
-
Miejsca intymne myj zawsze od przodu do tyłu – unikniesz dzięki temu przenoszenia się bakterii z odbytu do cewki moczowej, co jest częstą przyczyną infekcji u dzieci. Osuszaj delikatnie ręcznikiem, najlepiej papierowym lub specjalnym do miejsc intymnych.
-
Zrezygnuj z gąbek, myjek – okolice intymne myj dłonią lub myjką bawełnianą, którą pierzesz co dzień. Jeśli dziecko uwielbia gąbki zmieniaj ją jak najczęściej.
-
Ogranicz używanie pudrów –nanoś je na dokładnie osuszoną skórę. Pod wpływem wilgoci puder może tworzyć grudki, powodujące swędzenie, pieczenie.
-
Nie przesadzaj z kremem na odparzenia – stosuj je jedynie kiedy jest to potrzebne i nanoś jedynie na zewnętrzne zaczerwienienia. Te zawierające cynk nie są przeznaczone do warg sromowych.
-
Nie rozchylaj do mycia zbyt mocno warg sromowych dziecka. Jeśli wargi sromowe są zlepione nie próbuj ich rozklejać na siłę– natłuszczaj, myj delikatną emulsją do higieny i udaj się do pediatry.
-
Zwracaj uwagę na to, jakich pieluszek używasz, koniecznie by były przewiewne, ściągaj je tak często jak tylko możesz. Jeśli masz czas używaj ekologicznych wielorazowych pieluszek. Sprawdzaj w czym pierzesz ubranka dziecka – substancje koloryzujące, zapachowe mogą powodować bowiem uczulenia.
-
W razie podrażnień czy infekcji udaj się do pediatry lub ginekologa dziecięcego jeśli problem jest poważny. Pediatrzy często zalecają moczenie w wodzie z korą dębu czy rumiankiem i zastosowanie prOVag żel o naturalnym działaniu hamującym bakterie i grzyby, który posiada pozytywną opinię PTG.
Chłopcy, może nie mają takich problemów z zakażeniami układu moczowo – płciowego jak dziewczynki, borykają się oni jednak z innymi problemami, o których powinnaś pamiętać podczas pielęgnacji.
-
Nie ściągaj na siłę napletka – mit o tym, że należy go ściągać podczas kąpieli obalmy raz na zawsze. Nie wolno tego robić – jest to bolesne dla malucha. Z biegiem czasu, gdy chłopiec ma ok. 3 lata napletek sam się odkleja i umożliwia bezbolesne zsuwanie.
-
Kiedy Twoje dziecko boryka się z problemem stulejki udaj się koniecznie do chirurga dziecięcego, który oceni konieczność zabiegu. Nieleczona stulejka może prowadzić do nawracających stanów zapalnych.
-
Narządy intymne chłopców myj wodą, a po skończeniu 1 roku do wody dodaj emulsji prOVag®.
-
Mycie rozpoczynamy od przodu do tyłu tzn. najpierw pachwiny, prącie, a potem okolice moszny w kierunku odbytu.
-
Po dokładnym osuszeniu miejsc intymnych użyj kremów na odparzenia i pudru, które chronią i wzmacniają delikatną skórę części intymnych chłopców
-
Zmieniaj często pieluszki – nie przegrzewaj jąder synka. Pieluchy zapinaj luźno a czasami pozwól malcowi paradować na golasa. Poprawi to stan skóry i zapobiegnie odparzeniom.
Niezależnie od płci dziecka ważna jest także edukacja i wyrobienie w pociechach dobrych nawyków higienicznych. Ucz dziecko, jak właściwie dbać o okolice intymne – z pewnością zaprocentuje to w przyszłości. Pamiętaj, że czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci.