Hibiskus – zastosowanie i przepis na herbatkę

22 marca 2013, dodał: Żaneta Szczęsna
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Zdobi ogrody, jest stosowany w kuchni, przy wytwarzaniu kosmetyków, a nade wszystko działa nie oceniono na zdrowie. Mowa o hibiskusie.

 

Ten czerwony bądź purpurowy kwiat znany był już w czasach egipskich. Faraoni zachwycali się napojem zwanym karkade, który wytwarzany był z oparzonego hibiskusa. Schłodzona herbatka z kwiatów hibiskusa orzeźwia i dodaje energii.

 

herbata

Gorąca – jest dobrym antidotum na infekcje Naukowcy, zaciekawieni niezwykłymi właściwościami hibiskusa, odkryli, że leczniczy sukces zawdzięcza ona w dużym stopniu trzem polisacharydom: antocyjanom, polifenolom, flawonoidom, które chronią przed chorobami. Poza tym jest cennym źródłem wapnia, witaminy C i soli mineralnych. Wykazano, iż otrzymywane z kwiatów ekstrakty pomagają w leczeniu nadciśnienia. Zapewnia prawidłowy poziom złego oraz dobrego cholesterolu. Dzięki wolnym rodnikom, zawartym w wyciągach z suszonych kielichów, hibiskus chroni wątrobę. Działa również przeciwzapalnie, antybakteryjnie, lekko przeczyszczająco, moczopędnie.

Stosuje się go również podczas problemów trawiennych, ponieważ przyspiesza przemianę materii, hamuje proces wchłaniania wody w jelitach i oczyszcza organizm. Dzięki wolnym rodnikom zawartym w kielichach kwiatowych, hibiskus oddziałuje pozytywnie na wątrobę. Ma również działanie moczopędne i antybakteryjne, w związku z czym pobudza usuwanie nadmiaru wody z organizmu. Uważa się również, że hibiskus wpływa na obniżenie ciśnienia krwi, a także łagodzi podrażnienia. Trwają badania nad stosowaniem hibiskusa w terapii przeciwcukrzycowej oraz jako substancji wspomagającej odchudzanie.

Herbatka z hibiskusa: szklankę suszu zalać sześcioma szklankami wody i zaparzać na wolnym ogniu przez 15 min. Po przecedzeniu można dodać trochę miodu.

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Mieszkania do wynajęcia - opinie
W Krakowie w pierwszej kolejności skontaktowałabym się z Frontonem https://www.fronton.pl/ Mają sprawdzone oferty...
Implanty zębowe
Niby implanty robią w każdym gabinecie stomatologicznym, ale nie wszędzie robią dobrze,...
Ulubiony deser
Od zawsze była to, jest i będzie szarlotka z lodami śmietankowymi albo waniliowymi. Najlepszą...
Zadośćuczynienie za śmierć dziecka…
Tak naprawdę żadne pieniądze nie zrekompensują straty, aczkolwiek czemu im popuścić? W życiu...