Wstydliwa dolegliwość
Z hemoroidami nie ma żartów, bo dolegliwości, które im towarzyszą potrafią być bardzo uciążliwe.
Hemoroidy (guzki krwawnicze odbytu) to dolegliwość powszechna, bo cierpi na nią co trzeci Polak. Według danych WHO, problemy z guzkami krwawniczymi ma 50% osób powyżej 50 roku życia oraz ponad 75% kobiet w ciąży i po porodzie.
Każde krwawienie z odbytu powinno nas skłonić do pójścia do lekarza i wykonania niezbędnych badań.
Dlaczego chorujemy?
Najczęstszą przyczyną pojawienia się hemoroidów są nieregularne stolce, biegunki, albo przewlekłe zaparcia. Szkodzi nam także brak ruchu, długotrwale stanie lub siedzenie, nieprawidłowa dieta uboga w warzywa i owoce.
Co możemy zrobić sami?
-Dbać o prawidłową higienę okolicy odbytu.
-Stosować odpowiednie leczenie zachowawcze (czopki lub maści o łagodzącym działaniu np. Procto Emorect, które można kupić w aptece bez recepty) i nasiadówki.
-Uzupełnić dietę w dodatkową porcję warzyw i owoców.
-Dbać o regularne wypróżnienia (nie siedź w toalecie dłużej niż 10 minut, nie czytaj w toalecie).
Leczenie hemoroidów
Metoda leczenia hemoroidów zależy od nasilenia się objawów. U większości pacjentów odpowiednie zalecenia dietetyczne oraz leczenie miejscowe powodują, iż dolegliwości ustępują i nie wymagają inwazyjnych metod leczenia. Dopiero w przypadku braku poprawy stosuje się metody zabiegowe.
Co może zrobić lekarz?
-Aby wykluczyć poważniejsze schodzenia lekarz zleci wykonanie dodatkowych badań.
-Zaleci stosowanie odpowiedniej diety bogatej w błonnik.
-Zaleci stosowanie maści i czopków o działaniu łagodzącym. Wysoką skuteczność w gojeniu się powstałych hemoroidów wykazuje Procto Emorect. Czopki znacznie redukują wczesne objawy jak: pieczenie, świąd, podrażnienia i ból oraz ułatwiają regenerację uszkodzonej tkanki odbytu. Czopki mają naturalny skład: zawierają kwas hialuronowy oraz ekstrakty roślinne z nagietka, aloesu, wąkroty azjatyckiej oraz drzewa herbacianego. Skuteczność preparatów z kwasem hialuronowym została potwierdzona badaniem klinicznym. Czopki dostępne są w aptekach bez recepty.
W zależności od stopnia zaawansowania stosuję się różne, uzupełniające się wzajemnie metody leczenia zabiegowego (metoda gumowej podwiązki, krioterapia, skleroterapia, fotokoagulacja) i leczenie operacyjne.
Operacje zarezerwowane są dla chorych w wysokim stopniu zaawansowania.