Grzybica stóp i sposoby jej leczenia

7 grudnia 2015, dodał: Redakcja

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Problem grzybicy stóp jest dość powszechną przypadłością dużej części społeczeństwa. Nic dziwnego, ludzie chętniej niż kiedyś korzystają z siłowni, saun i publicznych basenów. Niestety, w tym czasie większość z nich zapomina o podstawowych zasadach higieny. Tak samo zły lecz powszechny nawyk stanowi kupowanie tanich, źle dobranych skarpet lub obuwia, wykonanych ze sztucznych tworzyw, w których stopy łatwo się pocą. Wszystkie te czynniki tworzą doskonały klimat dla powstawania i rozwoju grzybów.

Blond lady covered by blanket in the bed room suffering from the callosity

Rodzaje grzybicy

Wyróżnia się trzy główne typy choroby. Pierwszy z nich, międzypalcowy, objawia się zaczerwienieniem i swędzeniem, a następnie pękaniem skóry między palcami stóp. Postać złuszczająca jest zlokalizowana na podeszwowych i bocznych częściach stóp – następuje zrogowacenie i złuszczanie oraz owrzodzenia i bolesne pęknięcia. Odmiana potnicowa występuje najrzadziej, objawia się drobnymi pęcherzykami, które zasychają i złuszczają się, pozostawiając sączące powierzchnie.

Sposoby leczenia

Ze względu na wysokie temperatury, a  więc szybsze pocenie się stóp, grzybica to wyjątkowo częsty, wstydliwy problem w miesiącach letnich. Dobra wiadomość jest taka, że łatwo ją wyleczyć w domu, domowymi sposobami wspomaganymi użyciem specjalnych preparatów. Najczęściej wystarczy leczenie miejscowe, czyli nakładanie specyfiku na zmienioną skórę. Zwiększone rogowacenie najlepiej leczyć kremem, a zmiany sączące kremami, żelami i maściami. Skuteczne okazują się również zabiegi z dodatkiem ziół. Moczenie stóp w wodzie z naparem z rumianku lub rozmarynu to doskonałe, a przy tym proste i naturalne rozwiązania działające przeciwgrzybiczo.

Zapobiegliwość najlepszym rozwiązaniem

Chociaż grzybica to proste w wyleczeniu schorzenie istnieje również druga strona medalu – w tak samo prosty sposób można się jej nabawić. Wiele osób zwyczajnie ma predyspozycje do jej nawrotu, jednak bardzo często za taki stan rzeczy odpowiadają złe nawyki i brak higieny. Wtedy nawet najlepsze leki i preparaty nie są w stanie pomóc na dłuższą metę, a problem wraca po kilku miesiącach lub następnego lata. Z tego względu najlepszym sposobem walki z dermatofitami jest wprowadzenie świadomej i zapobiegawczej pielęgnacji swoich stóp. Latem, kiedy ich powierzchnia poci się wyjątkowo często, warto je myć, lub przynajmniej opłukiwać wodą kilka razy dziennie. Jeżeli nie ma takiej możliwości, skuteczne mogą się okazać chusteczki odświeżające. Warto przy tym pamiętać o dokładnym osuszeniu całej stopy, zwłaszcza przestrzeni między palcami. Będąc zmuszonym do noszenia pełnego obuwia i skarpet przez cały dzień, należy kupować tylko te wykonane z naturalnych materiałów, idealnie dopasowane do stopy, przy czym te drugie warto zmieniać na świeże w ciągu dnia. W siłowniach czy na basenach trzeba zaopatrzyć torbę treningową w klapki pod prysznic. Ich brak jest niedopuszczalny, tak samo jak pożyczanie ręczników czy myjek (grzybica szerzy się przez bezpośredni kontakt).

Najlepsza pomoc dla stóp

Istotną pomocą może się również okazać minimalizacja problemu potliwych stóp. To kolejny, dość wstydliwy problem, na który cierpi spora liczba osób, a który często odpowiada za większe ryzyko grzybicy. Warto w tej kwestii wspomagać odpowiednią higienę specjalistycznymi specyfikami dostępnymi w dobrych drogeriach lub aptekach. – Doskonałym rozwiązaniem jest stosowanie preparatów łączących w sobie działanie odświeżające i przeciwgrzybicze. Warto spryskiwać sprayem lub wysypywać talkiem wnętrze butów. Takie produkty jak dezodorant Acerin Fungi, Acerin Komfort, lub spray z talkiem Acerin Talc działają dezodorująco, a przy tym przeciwgrzybiczo. Codzienne pielęgnacyjne rytuały można wzbogacić o stosowanie kremu Acerin Fungi Active, który zapobiega powstawaniu środowiska grzybiczego, a przy tym jest świetnym kremem pielęgnacyjnym o przyjemnym zapachu – wymienia specjalistka marki.

Odpowiednia higiena i dobre nawyki to niemal sto procent minimalizacji ryzyka wystąpienia grzybicy. Sprawdzone domowe sposoby wspomagane działaniem nowoczesnych, specjalistycznych preparatów to natomiast klucz do najlepszej pielęgnacji, odpowiadającej za zdrowie i świeżość stóp.

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Potówki, grudki na ramionach
Niekoniecznie, czasem bywa to genetycznie odziedziczone, wtedy trzeba to leczyć.
Gdzie nocować?
Ja zwykle nocuję u znajomych, mam wiele kontaktów w całej Polsce:)
Co Robic,jak odzyskac Dziewczyne
Każdemu facetowi, który zadaje takie pytanie - odpowiem: A dlaczego już nie ma tej...
Zajady - jak leczyć?
Trzeba uzupełniać witaminę B, bez tego będą nawroty zajadów...