Grzybica stóp i paznokci – jak wyleczyć infekcję i ustrzec się przed nią w przyszłości?

9 lipca 2019, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Grzybica stóp i paznokci jest bardzo zaraźliwa. Na tę dolegliwość cierpi nawet co piąty Polak.

Gdzie mieszkają grzyby?

Przekonanie że choroba pojawia się u osób, które nie dbają o odpowiednią higienę to mit. Dermatofity, które ją wywołują, żyją w ciepłych i wilgotnych miejscach. Wystarczy bezpośredni kontakt, by błyskawicznie przeniosły się na skórę. Najłatwiej zarazisz się, gdy staniesz bosą stopą w miejscu typu basenowy prysznic lub na posadzce w przebieralni na siłowni. Nawet hotelowa łazienka nie jest wolna od bakterii i grzybów. Infekcję możesz również łatwo złapać przymierzając bosą stopą buty w sklepie lub wycierając się cudzym ręcznikiem.

Kto choruje najczęściej?

Choroba często dotyka osoby aktywne, w takim samym stopniu kobiety, jak i mężczyzn. Przyczyną może być długotrwałe noszenie nieprzewiewnych butów, wykonanych z gumy lub innych tworzyw sztucznych, a przez to nadmierne zawilgocenie i przegrzewanie stóp. Na infekcje bardziej podatne są osoby z otyłością, cukrzycą, innymi chorobami przewlekłymi oraz osoby z obniżoną odpornością.

Objawy infekcji

Osoby, które cierpią na grzybicę stóp skarżą się na zaczerwienioną skórę, która z czasem zaczyna piec, swędzieć, łuszczyć się. Stopy zaczynają się nadmiernie pocić. Pojawiają się pęknięcia i nadżerki, a w zaawansowanym stadium choroby – owrzodzenia. Z czasem dermatofity atakują także paznokcie. Płytka zmienia kolor na żółty lub brunatny, staje się grubsza i bardziej łamliwa. W zaawansowanym stadium paznokieć może całkowicie odpaść.

Grzybica paznokci leczenie

Gdy zauważysz niepokojące objawy, od razu sięgnij po dostępne bez recepty preparaty do leczenia grzybicy. Płyn lub sztyft Excilor możesz nałożyć za pomocą specjalnego aplikatora (pędzelka lub końcówki jak w zakreślaczu). Stosuj go systematycznie dwa razy dziennie aż do odrostu zdrowej płytki paznokcia. Jego aplikacja trwa tylko chwilę, bo nie trzeba piłować płytki paznokcia. W przyszłości, aby uchronić się przed ponownym zachorowaniem na grzybicę stóp lub paznokci, stosuj Excilor spray ochronny 3w1. Daje on aktywną ochronę aż do 8 godzin, także w chlorowanej czy słonej wodzie. Często myj i dokładnie osuszaj stopy, szczególnie skórę między palcami. Noś bawełniane skarpetki i przewiewne obuwie wykonane z naturalnych materiałów.

Kiedy powinnaś iść do lekarza?

1. Gdy infekcja obejmuje cały paznokieć lub kilka w dużym stopniu.

2. Gdy skóra piecze, boli, pojawiają się pęknięcia, pęcherzyki, nadżerki lub obrzęk.

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz