Grzybica pochwy jakie są objawy i efektywne skuteczne leczenie

25 maja 2018, dodał: EKSPERTKA
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Jedną z najczęstszych dolegliwości kobiet w każdym wieku jest grzybica pochwy, nazywana również kandydozą lub drożdżycą. Jest to infekcja intymna, która objawia się przede wszystkim dokuczliwym swędzeniem pochwy i sromu. Innym, dość charakterystycznym objawem, są serowate, białawe upławy, które mogą być słabe lub umiarkowane. Grzybicę wyleczyć może tylko lekarz, dlatego nie warto zwlekać z wizytą u ginekologa.

Grzybica pochwy objawyDo pierwszych objawów grzybicy pochwy zalicza się swędzenie oraz pieczenie pochwy i sromu. Uczucie to może występować także podczas stosunku i bez względu na fazę cyklu. Z powodu miejscowego podrażnienia odczuwany jest stały dyskomfort, a niekiedy widoczny jest także obrzęk sromu. Podczas stosunku oraz oddawania moczu kobieta może czuć pieczenie i ból. Obecne są również skąpe lub umiarkowane, białawe upławy o konsystencji serowatej lub grudkowatej.

Najbardziej dokuczliwym objawem jest świąd, który uniemożliwia kobiecie normalne funkcjonowanie. Jednak żaden z tych objawów nie wskazuje bezpośrednio na kandydozę, dlatego w celu postawienia diagnozy lekarz powinien wykonać badanie rozmazu wydzieliny pochwowej na obecność grzybni, drożdżaków lub nibystrzępków. Przy grzybicy odczyn pH pochwy jest prawidłowy. Do kandydozy predysponuje niewyrównana cukrzyca, stosowanie antykoncepcji oraz ciąża.

Jak leczyć grzybicze zapalenie pochwy? Ginekolog najczęściej w leczeniu grzybicy stosuje podawane dopochwowo leki zawierające nystatynę lub preparaty z grupy azoli. Taka terapia trwa zwykle 3-14 dni. Leki dostępne są w postaci globulek, tabletek, żeli i kremów. Niekiedy stosowana jest jednorazowa terapia za pomocą wysokiej dawki leku. Należy także stosować zewnętrzne żele lub maści. W przypadku, gdy infekcje często nawracają lub są bardzo nasilone, lekarz może przepisać doustne leki przeciwgrzybicze.

Wspomagająco i profilaktycznie warto stosować specjalistyczne probiotyki, które zawierają wybrane bakterie probiotyczne Lactobacillus. Zapobiegają one zakażeniom i przyspieszają powrót do zdrowia. Więcej informacji w artykule „Grzybica pochwy – jak ją rozpoznać i leczyć?

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Koło emocji
Ja bym nie uważała, że jakieś emocje są ważniejsze, a inne od nich pochodzą...
Lakier do włosów
Rzadko używam lakieru bo później trudno go wyczesać z włosów...
Ranking termometrów bezdotykowych
Elektroniczne są bardziej precyzyjne, poza tym tych z rtęcią już nie kupisz
Dezee
Fajne buty od nich mam, już drugi sezon mi służą