Gruszkowy sos czatnej z miętą
Przepis pochodzi z książki: Wielka księga Słoików autorstwa Jennifer MacKenzie wydanej przez Wydawnictwo Laurum.
W sosie wyczuwa się nutę pikantności i chłodną miętę, a poza tym słodycz i cierpkość. Taki zbiór smaków może z powodzeniem uatrakcyjnić wiele różnych posiłków. Dodatek mięty powoduje, że ten sos świetnie się komponuje z grillowaną lub pieczoną jagnięciną. Można go również podawać do curry na bazie ryb, jak również do ryby z grilla.
Gruszkowy sos czatnej z miętą
Składniki (7 ćwierćlitrowych słoiczków):
– 2 l posiekanych, obranych gruszek
– 500 ml posiekanej cebuli
– 375 ml czerwonej słodkiej papryki pokrojonej w małą kostkę
– 1 ostra papryka chili czerwona lub zielona, pozbawiona nasion i bardzo drobno pokrojona
– 3 ząbki czosnku, bardzo drobno pokrojone
– 375 ml brązowego cukru
– 5 ml (1 łyżeczka) soli do przetworów
– 350 ml octu jabłkowego
– 25 ml wody
– 25 ml (5 łyżeczek) świeżo posiekanej mięty
– 50 ml świeżo wyciśniętego soku z cytryny
Wykonanie:
1. Przygotuj garnek do pasteryzacji, słoiki oraz pokrywki.
2. Do dużego garnka wrzuć gruszki, cebulę, czerwoną paprykę i paprykę chili, czosnek, brązowy cukier i sól. Wlej ocet i wodę. Całość doprowadź do wrzenia na średnim ogniu, często mieszając. Zmniejsz ogień i wolno gotuj, od czasu do czasu mieszając przez około 40 minut lub do momentu, w którym cebula stanie się przeźroczysta, a mieszanina na tyle gęsta, aby tworzyć górkę na łyżce. Dodaj miętę i sok z cytryny.
3. Chochelką przełóż gorący sos do gorących słoików, pozostawiając w górnej części 1 cm wolnego miejsca. Usuń ze słoików powietrze, a następnie w razie potrzeby dolej gorącego sosu. Wytrzyj brzeg słoika i nałóż gorące wieczko. Dokręć je na tyle mocno, na ile będziesz w stanie zrobić to palcami.
4. Wstaw słoiki do garnka do pasteryzacji i doprowadź wodę do wrzenia. Pasteryzacja trwa 10 minut. Po tym czasie wyłącz palnik, zdejmij pokrywkę i pozostaw słoiki w wodzie jeszcze przez 5 minut. Potem wstaw je na powierzchnię wyłożoną ściereczką i pozostaw na 24 godziny. Sprawdź stan zamknięcia słoików. Słoiki, które się nie zamknęły, należy przechowywać w lodówce.