Towarzyska gra planszowa Kolejka, która przenosi nas w lata 80 w czasy PRL-u
Ostatnio furorę robi gra planszowa Kolejka, która przenosi nas w czasy PRL-u, gra została wydana przez Instytut Pamięci Narodowej i oprócz wartości edukacyjnej przynosi sporo zabawy.
Otóż gra składa się z:
– dwie tekturowe plansze do gry
– 32 drewniane pionki w 8 kolorach
– 50 kart kolejki w 5 kolorach
– 5 kart listy zakupów
– 60 kart towarów w 5 kolorach
– 15 kart dostawy towaru w 5 kolorach
– 5 kart pomocy graczy w 5 kolorach
– broszurę z instrukcją i opracowaniem historycznym
– płytę z dwoma filmami dokumentalnymi o rzeczywistości kolejkowej
Jest przeznaczona dla osób powyżej 12 roku życia, w grę może grać od 2 do 5 osób. Na czym polega gra? Gra przenosi nas w lata 80 XX wieku, gdzie charakterystycznym codziennym widokiem i nieodłącznym elementem życia każdego Polaka było stanie w ogromnych kolejkach. Zadanie graczy polega na wysłanie swojej rodziny (pionków) do sklepów i zaopatrzenie ich w jak największą liczbę towarów. Pomocne do tego będą specjalne karty, które mają „wypchnąć” intruzów z kolejki, dzięki temu będzie można obłowić się w tak potrzebny towar jak cukier, czekoladę, papier toaletowy. Największy problem polega jednak na tym, że często sklepowe półki świecą pustką i tak naprawdę bardzo trudno zdobyć potrzebny towar.
Dramatyczna sytuacja powstaje wtedy gdy okazuje się, że kart towaru starczy tylko dla nielicznych, tych którzy znajdują się najbliżej drzwi wejściowych.
Kolejka zaczyna napierać na drzwi, bo każdy chce być pierwszy. Do przepychania się w kolejce gracze używają zagrywanych z ręki kart kolejki, takich jak: „Matka z dzieckiem na ręku”, „Pan tu nie stał” czy „Towar spod lady”. Muszą jednak uważać na „Remanent”, „Pomyłkę w dostawie” oraz na stojące w każdej kolejce czarne pionki – spekulantów. Z zakupami wrócą do mieszkania tylko ci, którzy najsprawniej wykorzystali trzymane w ręku karty kolejki.
Gra zapakowana jest w szary papier i sznurek, którym pakowano w tamtych czasach towar, do gry załączono dwa krótkie filmiki prezentujące koszmar tamtych lat. A czy ty pamiętasz jeszcze tamte czasy i długie kolejki? Jeśli nie najwyższy czas przenieść się chociaż na chwilę w kryzysowy okres i docenić to, że dzisiaj towaru nie brakuje. Kolej na Kolejkę!