„Gniew króla”: Fiona McIntosh – recenzja | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

„Gniew króla”: Fiona McIntosh – recenzja

20 listopada 2013, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Fiona McIntosh: „Gniew króla”

Nie ma lekarstwa na mrok w sercu, nienawiść i brak miłości… Lepiej jest umrzeć w walce, zginąć z rąk przyjaciela lub pozostać ułomnym…”

Gniew króla” to trzecia część opowieści o walce, zemście i intrygach na dworze w Penraven. Dorastające dzieci zamordowanego króla Brennusa odziedziczyły po nim nie tylko prawo do tronu, ale także silne i dominujące charaktery. Dodatkowo słynna magia Valisarów wpływa na nich drapieżnie, stając się wręcz trucizną, która zatruwa logikę, honor i człowieczeństwo. Jedyną nadzieją jest gniew-krola1Urok Valisarów, dar którym powinna władać jedyna żyjąca księżniczka. Problem w tym jednak, że Genevieve chce i stara się pozostać Evie, dziewczyną-lekarzem, którą była przez ostatnie lata, tyle tylko, że w innym czasie i innym miejscu…

Rozwój opowieści dostarcza wielu przewrotów akcji, charaktery głównych bohaterów zmieniają się diametralnie, nic nie jest już łatwe i przewidywalne. Walka pretendentów do tronu przeradza się w krwawe poszukiwania patronów, a prawo dziedziczenia okazuje się przewrotnie niesłuszne. Imperator Loethar, który brutalnie zasiadł na tronie i włada podbitymi królestwami okazuje się nie tylko dobrym, ale i praworządnym władcą. Dodatkowo jest prawowitym królem, oszukanym i pozbawionym statusu przez swojego brata, którego dzieci przetrwały najazd i nieświadome przeszłości pragną odzyskać utracone wpływy. Leonel zaślepiony wizją zemsty, wychowany w poczuciu zdrady i słuszności swoich żądań przemienia się w zgorzkniałego, przesiąkniętego goryczą i nienawiścią człowieka, bez serca i honoru. Piven opętany magią pragnie zamordować swoje rodzeństwo, a także wszystkich, którzy nie potrafią wykonywać jego poleceń i makabrycznych kaprysów. A jedyna w dziejach, żyjąca księżniczka, nie pragnie niczego więcej poza nowo odkrytą miłością, a zadanie, które musi wypełnić, wydaje się nieosiągalne. Jednak magia potrafi zaskakiwać…

Cykl Fiony McIntosh „Trylogia Valisarów” to lektury dumnie nazywane książkami genialnymi, a zarazem przyjemnymi. Ostatni z tomów jest wspaniałym i zdumiewająco ciekawym zwieńczeniem historii, który wnosi do opowieści najwięcej zwrotów i przewartościowań, a zarazem jest najbardziej dynamiczny i zaskakujący. Autorka nie pozwala sobie na schematy, nie kontroluje liniowości, nie powiela konwencji, dzięki czemu opowieść i bohaterowie dojrzewają, przechodzą metamorfozy, rozwijają się w wielu płaszczyznach. W ten sposób burzone są nasze czytelnicze sympatie, a nici domysłów i przewidywań ciągle zmieniają swoje wzory. Wszystko to sprawia, że książkę czyta się z ową prawdziwą satysfakcją, która synergicznie współistnieje z literaturą dobrą i pasjonującą.

Świat przedstawiony zadziwia i intryguje, nie przytłacza wszakże zgubnymi detalami, które można kochać, ale których nadmiar wywołuje często zamglenie obrazu. Tutaj widzimy dokładnie, wyraźnie, z wielu perspektyw. Poruszamy się z bohaterami, poznajemy ich myśli, podążamy za czynami, które niejednokrotnie wywołują wzburzenie, zniechęcenie czy wręcz odrazę. Staramy się zrozumieć honor nie tylko samych dziedziców, ale także ich wiernych przyjaciół, którzy tutaj mają swoje miejsce szczególne, a zarazem niezwykle trudne. Autorka pięknie potrafiła wydobyć znaczenie prawdziwych wartości, nie zmuszając się do moralizatorstwa. Dzięki temu lekko i zdumiewająco płynnie odkrywa i odgradza czyny słuszne od głupich, dobre od okrutnych, właściwe od planowanych.

Nie sposób nie zauważyć, że autorka daje czytelnikowi mezalians cech, osobowości i postaw, konglomerat nienawiści, zdrady, intrygi i powinności, arras utkany z przeszłości i przyszłości, tworząc jednocześnie obraz plastyczny, spójny i dynamiczny. Stylowy warsztat autorki, ciekawy język, obecność wielu aspektów magii i kultur to smaczne dodatki, a zarazem pierwiastki wyróżniające cykl, nadające mu oryginalnego charakteru i swoistej odmienności.

Polecam bardzo serdecznie, każdemu kto ceni skomplikowane intrygi, niebanalne postaci, zagadkowe zwroty akcji, silne emocje i książki z charakterem. Czytelnik ma szansę nie tylko podróżować za bohaterami, ale także rozstrzygać we własnym sumieniu dylematy natury moralnej, a tym samym aktywnie odbierać literacki przekaz. Fantastyczna seria, a owa cecha wynika nie tylko z gatunku literackiego…

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Galeria Książki za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego – Redakcja

galeriaksiazki

Autor: Mcintosh Fiona
Tytuł: Gniew Króla
Księga trzecia. Trylogia Valisarów
Ilość stron: 656
Rok wydania: 2013
Cena okładkowa: 39,90 zł
Cena na stronach wydawnictwa: 34,90 zł
Wydawca: Galeria Książki
http://www.galeriaksiazki.pl/

 

Polecane tytuły Wydawnictwa Galeria Książki:

9788362170609 piesn-ksiega-czwarta-pellinoru,big,437130 Trudi-Canavan---Wielki-mistrz 203414,1






Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jakie radio?
Ja bardzo lubię słuchać radia RMF FM lub radia ESKA
kto jest fotografikiem?
Artysta fotografik zajmuje się robieniem zdjęć, przekazując innym swoją wizję świata bądź dokumentując zastaną rzeczywistość....
hollywoodzki uśmiech - czy to możli…
Hollywoodzki uśmiech to nic innego jak wcześniej wspomniany biały uśmiech, symetryczny i pozbawiony...
Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną
W przypadku kobiet mogą być to ciemne jeansy, koszula i marynarka lub kardigan/sweter...