Gluten w diecie niemowlaka – czy później, znaczy bezpieczniej? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Gluten w diecie niemowlaka – czy później, znaczy bezpieczniej?

4 marca 2015, dodał: Informacja_prasowa
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Najbardziej dyskutowaną kwestią dotyczącą zasad żywienia niemowląt jest moment wprowadzania glutenu. Rzecz w tym, że składnik ten może być sprawcą alergii, a w poważniejszych przypadkach nawet choroby trzewnej, zwanej celiakią. Eksperci z Feedo.pl radzą kiedy i jak wprowadzać gluten do diety dziecka.

Do tej pory panowało przekonanie, że stopniowe wprowadzanie glutenu do diety dziecka powinno się odbywać dopiero po 10 miesiącu życia niemowlęcia. Jednak najnowsze badania pokazują, że zalecane jest podawanie tego składnika znacznie wcześniej, czyli nawet od
5. miesiąca życia.

Czym jest gluten?

Gluten jest to mieszanina białek roślinnych, czyli substancji występujących w ziarnach popularnych zbóż takich jak: pszenica, owies, jęczmień, żyto i orkisz. Wykorzystuje się go zatem przy produkcji mącznych produktów, ale znajdziemy go także w wędlinach, przetworach rybnych, sosach i przyprawach. O glutenie mówi się w kontekście celiakii, czyli nietolerancji tego składnika, która w konsekwencji wymaga bardzo restrykcyjnej diety. Brak jej zastosowania u małego dziecka objawia się uciążliwymi kolkami, zaparciami lub biegunką.

Im wcześniej, tym lepiej

Najnowsze badania z 2014r. [1], dotyczące glutenu w diecie niemowlaka, wykazały, że czynniki takie jak wiek dziecka w momencie podania pierwszych posiłków z glutenem i długość karmienia piersią, nie wpływają na ryzyko zachorowania na chorobę trzewną (celiakię). Należy zatem gluten traktować jak inne, nowe pokarmy i wprowadzać go stopniowo. Najlepiej jest zacząć jeszcze w momencie karmienia piersią.

Wczesna ekspozycja na gluten pod osłoną mleka matki, zmniejsza ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych i prawdopodobieństwa wtórnego rozwoju celiakii, cukrzycy typu I i reakcji alergicznych na białka pszenicy – wyjaśnia Aneta Strelau, dietetyk kliniczny z Polskiego Towarzystwa Dietetyki. Dlatego termin wprowadzenia glutenu do diety ustalono na
nie wcześniej niż w piątym i nie później niż w siódmym miesiącu życia. Dla dzieci żywionych mlekiem modyfikowanym, z uwagi na brak ochronnego działania pokarmu, termin ten został przesunięty o jeden miesiąc, a więc gluten wprowadzamy nie wcześniej niż w szóstym miesiącu. –
dodaje Aneta Strelau.

Jak stopniowo wprowadzać gluten?

Najlepiej wprowadzać gluten do diety dziecka w postaci przecierów owocowych i warzywnych w ilości 100ml dziennie, do których dodajemy 2-3g produktu glutenowego. Dla przykładu będzie to około 1,5 łyżki stołowej kaszki ryżowo-pszennej BoboVita, albo jedna łyżka stołowa wieloowocowej bezmlecznej kaszki manny BoboVita. Na rynku istnieje szeroki wybór smaków i rodzajów pokarmów dla najmłodszych, który z łatwością można sprawdzić w sklepie internetowym Feedo.pl. Ma on w swoim asortymencie wszystkie niezbędne produkty dla dzieci od okresu niemowlęcego do 3 roku życia. Prezentujemy parę przykładów produktów polecanych przy wprowadzaniu glutenu:

  • BoboVita – Kaszka mleczna pszenna o smaku owocowym – 7,99zł (Feedo.pl)

  • BoboVita –  Mleczna kaszka manna – 7,99zł (Feedo.pl)

 

  • BoboVita – Kaszka manna o smaku owocowym – 6,79zł (Feedo.pl)

 


[1] “Randomized Feeding Intervention in Infants at High Risk for Celiac Disease”, 2 października 2014.

file1425476595

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz