Gimnastyka stóp – od razu poczujesz się lepiej!

10 marca 2022, dodał: pinkmause
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Jeżeli mamy zdrowe, sprawne nogi, to i całe nasze ciało czuje się lepiej. Dlatego codzienna, prosta gimnastyka stóp jest ważnym elementem codziennej higieny każdego człowieka. Dlaczego należy, a nawet wręcz potrzeba ćwiczyć? Odpowiedzi wydają się banalnie proste…

gimnastyka stóp
W pogoni za szczupłą, zgrabną sylwetką zapominamy o ćwiczeniach stóp. Bynajmniej nie chodzi o ich odchudzenie, a zapewnienie zdrowia i sprawności. W końcu to na nich spoczywa ciężar ciała. Ćwiczenia wzmacniają mięśnie stopy, powodują lepsze ukrwienie, a tym samym rozgrzewają stopy. Ponadto codzienna, prosta gimnastyka stóp jest ważnym elementem chroniącym przed wadami tej części ciała. Jeżeli mamy zdrowe, sprawne nogi, to i całe nasze ciało czuje się lepiej.

15 minut dla naszych stóp

a) 5 minut na kąpiel – najlepiej wieczorem; napełniamy dwie miski ciepłą i zimną wodą. Do pierwszej dodajemy sól lub specjalne musujące kapsułki i moczymy stopy ok. 3 minut. Następnie przenosimy je do zimnej wody, aby pobudzić krążenie.
ka
b) 5 minut na masaż – po kąpieli albo nawet wyjściu z prysznica nakładamy na stopy dobry krem nawilżająco-odżywczy. Masujemy dokładnie całą powierzchnię spodnią i wierzchnią, włącznie z palcami. W przypadku bardzo suchych stóp z licznymi stwardnieniami sięgamy po specjalistyczne tłustsze kosmetyki. Nadmiar kremu pozostawiamy na noc do wchłonięcia – dla lepszego efektu możemy nałożyć bawełniane skarpetki.

Female hands giving massage to soft bare foot

c) 5 minut na ćwiczenia – nic tak nie pomaga ładnemu wyglądowi stóp jak ich smukła sylwetka. Aby ją osiągnąć, a przy okazji pobudzić krążenie w kończynach przez kilka minut wystarczy kilka miunt dziennie maszerować boso, najpierw na placach, a potem na piętach. Dla nieco bardziej cierpliwych polecamy także proste ćwiczenia polegające na podnoszeniu z podłogi ołówka lub ręcznika. Siedząc przy biurku zaś możemy dodatkowo pomóc sobie rolując pod stopami piłeczkę do tenisa.

Propozycje ćwiczeń z krzesłem

Należy pamiętać, że jeśli wykonujemy je na siedząco – nie opieramy pleców. Jeżeli czujemy się niepewnie trzymamy się siedzenia krzesła.
1. Podnoszenie chusteczki, które wspomaga ruchomość palców. Podkurczamy palce stóp, krótko wytrzymujemy, następnie prostujemy palce. Powtarzamy sześć razy. Następnie palcami stóp podnosimy chusteczkę z podłogi i znowu wypuszczamy – 10 razy prawą i lewą stopą. Dla bardziej zaawansowanych polecamy podnoszenie palcami ołówka. Ćwiczenie wykonujemy na siedząco.
2. Kółeczka, które pozwalają zachować dobrą ruchomość stawów. Ćwiczenia można wykonywać na siedząco lub na stojąco: opieramy stopę na palcach i piętą wykonujemy ruch okrężne, 10 razy każdą piętą na zewnątrz i 10 razy do wewnątrz. To samo ćwiczenie powtarzamy opierając piętę na podłodze, a ruchy okrężne wykonujemy przodostopiem.
sss
3. Ćwiczenie z piłką. Siadamy na podłodze z lekko zgiętymi nogami w kolanach, ręce podparte z boku ciała, lekko odchylamy ku tyłowi. Stopami przesuwamy średniej wielkości piłkę do przodu i znowu do tyłu. Powtarzamy 15 razy.
4. Ćwiczenie „fortepianowe” – wzmacnia ścięgno Achillesa. Zaczynając od dużego palca, po kolei dotykamy mocno kolejnymi palcami podłogi, tak jak przy grze na fortepianie. Następnie dłonią silnie głaszczemy okolicę od pięty w kierunku łydki. Powtarzamy 10 razy.
5. Rozciąganie ścięgien i mięśni. Na siedząco wyciągamy nogi do przodu i zginamy. Powtarzamy 10 razy. Następnie zginamy grzbietowo stopy i prostujemy. Również powtarzamy 10 razy.
6. Ćwiczenie rozluźniające. Siadamy na niskim stołeczku i przyciągamy jedną stopę do ciała. Obiema rękoma ujmujemy okolicę kostki i wstrząsamy. Rozluźniamy mięśnie stopy. Powtarzamy 5 razy.

Inne możliwe ćwiczenia:

1. Marsz palce – pięty. Sprawdź czy nic nie leży na podłodze. Maszeruj boso po pokoju wytrzymując po pół minuty na palcach, następnie chodź na samych piętach. Możesz dodać ruchy rąk – chodząc na palcach trzymaj je w górze, stąpając na piętach luźno przy biodrach.
2. Rozciąganie. Rozciągnij i oddziel palce stóp. Między palcami umieść korkowy separator (lub coś w tym rodzaju) i ściskaj go przez pięć sekund. Ten ruch powtarzamy dziesięć razy na każdą stopę.
3. Podnoszenie palców. Postaw stopy płasko na podłodze i spróbuj podnieść każdy palec po kolei. Osobno! To nie takie proste, ale nie zniechęcaj się. Spróbuj wykonać to ćwiczenie przynajmniej dwa razy dziennie.
Możesz też samemu wymyślić podobne ćwiczenia. To nie takie trudne. Warto poświęcić kilka minut dziennie na taki trening. Szczególnie jeśli dużo chodzimy w niezbyt wygodnych butach, np. na wysokich obcasach, nasze stopy potrzebują relaksu i rozciągnięcia.
4. Ćwiczenie z ręcznikiem. Stajemy  boso na ręczniku rozpostartym na podłodze. Palcami stop starajmy się chwycić ręcznik i przesuwać w kierunku pięt. Powtarzajmy tę czynność od 5-10 razy każdą stopą.
5. Wrzucanie kamieni. Polega na unoszeniu z podłoża i kolejnym wrzucaniu do np. wiaderka przygotowanych uprzednio np. kamyków. To ćw. wykonujemy w pozycji siedzącej, a powtarzane przez 5-10 minut codziennie dają efekt budujący.

Zobacz również:

 1. Jak ćwiczyć aerobik w domu?

 2. Jak korzystać z sauny?

 3. Oczyść swój organizm!

 4. Peelingi: prawdy i mity

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

3 komentarzy do Gimnastyka stóp – od razu poczujesz się lepiej!

 1. avatar dorota04 pisze:

  Fajnie się sprawdza w domu do ćwiczeń mata ortopedyczna

 2. avatar Ala pisze:

  Na stopach znajdują się receptory, odpowiadające naszym różnym narządom ciała np. zatoki, żołądek, serce. Ćwiczenia jak również masaż stóp działają leczniczo i relaksująco. Polecam :)

 3. avatar Ptysia pisze:

  Wypróbuję ten pomysł z rolowaniem piłeczki :)

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Sklep a jego reklama ?
To przecież ważne kwestie. Jeśli o to nie zadbacie, to efekt może być...
szkoła trenerów biznesu
Sama byłam na takim szkoleniu i sporo praktycznej wiedzy stamtąd wyniosłam, oczywiście nie...
szkoła trenerów biznesu
Sama byłam na takim szkoleniu i sporo praktycznej wiedzy stamtąd wyniosłam, oczywiście nie...
Tkwienie w nieszczęśliwym związku…
Człowiek nie chce być sam, dla wielu odejście w pustkę bywa bardziej przerażające niż...