Segregacja odpadów to nasz obowiązek już od kilku lat. Zmiana przepisów niejako wymusza na nas dbanie o środowisko. Dzięki temu firmy przetwarzające papier, szkło czy plastik mają do dyspozycji więcej surowców dobrej jakości. Wśród naszych odpadów coraz częściej pojawia się styropian.
Styropian kojarzy nam się najczęściej z dużymi, białymi płytami, którymi ociepla się budynki, aby wykazywały mniejsze straty cieplne. To lekkie tworzywo sztuczne, które doskonale sprawdza się także jako materiał izolacyjny i zabezpieczający produkty wrażliwe na wstrząsy. Z tego powodu wielu producentów sprzętu AGD i RTV czy produktów szklanych chętnie korzysta z jego właściwości podczas pakowania swoich wyrobów.
Gdzie wyrzucić kawałki styropianu?
Gdy kupujemy nowy telewizor czy lodówkę, zawsze musimy je odpakować z całego zestawu zabezpieczeń. O ile papier i folia nie nastręczają trudności podczas decyzji o ich segregacji, o tyle przy styropianie wiele osób zaczyna się wahać. Są tacy, którzy na wszelki wypadek wrzucają go do odpadów zmieszanych, czyli pozostałych po segregacji. Tymczasem jest to tworzywo sztuczne, więc powinno trafić dokładnie tam, gdzie plastikowy kubek po jogurcie, czy butelka po wodzie mineralnej. Aby ułatwić pracę przy dalszej obróbce, warto połamać większe kawałki styropianu tak, aby bez problemu zmieściły się do pojemnika i nie uległy przypadkowemu zabrudzeniu, zanim trafią na taśmę w firmie przetwarzającej odpady.
Co zrobić z resztkami styropianu do ociepleń?
Nie trzeba być specjalistą od skomplikowanego składu tworzyw sztucznych, aby zauważyć, że styropian z opakowań zdecydowanie różni się wyglądem od tego, który budowlańcy przyklejają do ścian domów. Ten pierwszy jest czystym styropianem, a więc nie zawiera żadnych dodatków, które czyniłyby z niego produkt wielomateriałowy. Z tego powodu jest bielszy i bardziej miękki niż styropian dostępny w sklepach budowlanych. Jeśli po remoncie pozostały nam pewne ilości styropianowych płyt do ocieplania domu, to najlepiej je zawieźć własnym transportem do miejscowego punktu selektywnej zbiórki odpadów (PSZOK). Można też poszukać osób, które chętnie użyją go do swoich celów remontowych, dzięki czemu ograniczymy wytwarzanie odpadów.
Wyrzucając styropian, zawsze należy oczyścić go z innych produktów, np. przyklejonej taśmy klejącej, papierowych etykiet, naklejek itp. Dzięki temu przekażemy wysokiej jakości produkt nadający się do dalszego wykorzystania. Dbając o jo jakość, wspieramy ideę recyklingu i czynimy świat czystszym miejscem do życia. Znajomość zasad jego segregacji powinna być oczywista dla każdego, kto dba o przyrodę.