Gdzie i jak koty lubią być głaskane?

6 grudnia 2017, dodał: Nati.slow08

Liczne eksperymenty naukowe dowodzą, że interakcje zachodzące pomiędzy zwierzęciem, a człowiekiem potrafią przynieść liczne korzyści obu stronom. Przebywanie z kotem  może zmniejszać lęk, dawać poczucie bezpieczeństwa, a nawet łagodzić objawy depresji. Pytanie brzmi – co czuje wówczas nasz pupil ? W jaki sposób głaskać zwierzaka, aby sprawić mu przyjemność?

Dotyk głaszczącej ręki przypomina zwierzęciu matczyną bliskość. Takie doznania wiążą emocjonalnie dziecko z matką i pobudzają produkcję tzw. hormonów szczęścia. W sposób szczególny dostrzec to można u kotów, które dodatkowo „ugniatają” łapkami w miejscu. To tzw. „mleczny krok”, mający na celu uaktywnienie gruczołów mlecznych matki podczas karmienia. Takie zachowanie dostrzega się również u dorosłych kotów, gdyż ów nawyk z dzieciństwa utrwala się. Spokojnie siedzący, odpoczywający właściciel przypomina zwierzakowi jego mamę.

Naukowcy objaśnili, w jaki sposób należy głaskać zwierzę. Podczas badania analizowano, jak udomowione osobniki reagują na dotyk poszczególnych części ciała, a także porównywano reakcję zwierząt na bezpośredni kontakt dotykowy swoich właścicieli oraz obcych osób.

Według badaczy, w żadnym wypadku nie wolno głaskać kota po ogonie, ponieważ znajduje się tam wyjątkowo wrażliwa strefa czuciowa i dotyk w tym miejscu może rozdrażnić. W szczególności, chwytanie za sam koniuszek ogona wywołuje energiczne, nerwowe ruchy. Największą przyjemność sprawia im głaskanie w miejscu pomiędzy oczami, a uszami, a także drapanie podbródka, szyi i boków tułowia. Jeśli kociak odwraca się tyłem, można przeciągnąć ręką po jego grzbiecie i podrapać u nasady ogona.

 

 

Zdarza się jednak, że po kilku minutach mruczenia i zadowolenia nasz pupil nagle odwraca się i zaczyna gryźć. To dziwne i niespodziewane zachowanie oznacza, że ma już dosyć i należy przerwać głaskanie.Pamiętajmy, że kot żyjący z człowiekiem w atmosferze spokoju i szacunku, potrafi okazywać wdzięczność i przywiązanie.

 

 

 

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Piękna bielizna na każdy dzień!
Sprawdź na bielizna9.com!
100% woda kokosowa!
Bez cukru i chemii - 24 opakowania
Cena:
145 zł
Naturalne płatki mydlane do prania Enklare NumberOne
Delikatne dla skóry, wykonane na bazie mydła naturalnego Enklare
Cena:
17,90 zł
Aktywna podstawka do wody
Technologia żywej wody „Living Water Technology”
Cena:
390 zł
Najlepsza oferta bielizny nocnej
Tylko na bielizna9.com!
Body wyszczuplające i modelujące
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 ZŁ

FORUM - bieżące dyskusje

pielęgnacja dłoni
> Diabela napisał/a:> Ogólnie, to epiltouch by olie stosuję raz na miesiąc, efekty są natychmiastowe....
kompensator
hej. planuję w najbliższym czasie kupić kompensator, zależy mi na tym by był dosyć...
Czy tatuowanie się jest bezpieczne?…
Jak sądzicie? Bo chciałam zrobić sobie tatuaż w te wakacje, ale mam obawy....
gofrownica
Ja miałem kiedyś gofrownicę, ale żaden przepis na ciasto nie był dobry