Gdzie i jak koty lubią być głaskane?

6 grudnia 2017, dodał: Nati.slow08

Liczne eksperymenty naukowe dowodzą, że interakcje zachodzące pomiędzy zwierzęciem, a człowiekiem potrafią przynieść liczne korzyści obu stronom. Przebywanie z kotem  może zmniejszać lęk, dawać poczucie bezpieczeństwa, a nawet łagodzić objawy depresji. Pytanie brzmi – co czuje wówczas nasz pupil ? W jaki sposób głaskać zwierzaka, aby sprawić mu przyjemność?

Dotyk głaszczącej ręki przypomina zwierzęciu matczyną bliskość. Takie doznania wiążą emocjonalnie dziecko z matką i pobudzają produkcję tzw. hormonów szczęścia. W sposób szczególny dostrzec to można u kotów, które dodatkowo „ugniatają” łapkami w miejscu. To tzw. „mleczny krok”, mający na celu uaktywnienie gruczołów mlecznych matki podczas karmienia. Takie zachowanie dostrzega się również u dorosłych kotów, gdyż ów nawyk z dzieciństwa utrwala się. Spokojnie siedzący, odpoczywający właściciel przypomina zwierzakowi jego mamę.

Naukowcy objaśnili, w jaki sposób należy głaskać zwierzę. Podczas badania analizowano, jak udomowione osobniki reagują na dotyk poszczególnych części ciała, a także porównywano reakcję zwierząt na bezpośredni kontakt dotykowy swoich właścicieli oraz obcych osób.

Według badaczy, w żadnym wypadku nie wolno głaskać kota po ogonie, ponieważ znajduje się tam wyjątkowo wrażliwa strefa czuciowa i dotyk w tym miejscu może rozdrażnić. W szczególności, chwytanie za sam koniuszek ogona wywołuje energiczne, nerwowe ruchy. Największą przyjemność sprawia im głaskanie w miejscu pomiędzy oczami, a uszami, a także drapanie podbródka, szyi i boków tułowia. Jeśli kociak odwraca się tyłem, można przeciągnąć ręką po jego grzbiecie i podrapać u nasady ogona.

 

 

Zdarza się jednak, że po kilku minutach mruczenia i zadowolenia nasz pupil nagle odwraca się i zaczyna gryźć. To dziwne i niespodziewane zachowanie oznacza, że ma już dosyć i należy przerwać głaskanie.Pamiętajmy, że kot żyjący z człowiekiem w atmosferze spokoju i szacunku, potrafi okazywać wdzięczność i przywiązanie.

 

 

 

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Zestaw prezentowy - smakołyki od ETERNO
Możliwość nadruku na skryzneczce
Cena:
120 zł
Zestaw do fondue
Śliczny ceramiczny zestaw
Cena:
18,90 zł
Naturalne płatki mydlane do prania Enklare NumberOne
Delikatne dla skóry, wykonane na bazie mydła naturalnego Enklare
Cena:
17,90 zł
Gorset mocno wyszczuplający talię, brzuch
Kkształtuje talię, górne i dolne partie brzucha
Cena:
31 zł
Forever Fields of Green
Zielone źdźbła młodych zbóż, pszenicy i jęczmienia oraz lucerny
Cena:
54,40 zł
Piżama chłopięca marki KANZ
Bawełniana, miła w dotyku piżama dla chłopca na wiosenne i letnie noce
Cena:
39,90 zł

FORUM - bieżące dyskusje

Implanty w Poznaniu
O ile są dobrze wykonane, to oczywiście, że są warte swojej ceny....
Mały biznes :)
A jak już będziesz mieć własny biznes to wybierzesz księgową czy biuro rachunkowe? Zawsze...
Czy znacie jakiś ośrodek terapii, k…
Niektórym najzwyczajniej brakuje empatii dla ludzi, którzy, może i przez wzgląd na własną...
Implanty w Poznaniu
Są warte swej ceny, bo nowe zęby jeszcze żadnemu dorosłemu nie wyrosły, a implanty...
facebook