Zjawisko lęku przed zabiegami dentystycznymi i samymi dentystami doczekało się swojej własnej terminologii.
Mowa o dentofobii, która nie jest problemem odosobnionym — cierpi na nią znaczna część społeczeństwa, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Dlatego też w zasadzie każdy miejski gabinet dentystyczny Warszawa i placówki z podobnych miast coraz częściej wychodzą naprzeciw obawom swoich pacjentów, próbując zminimalizować objawy wspomnianej fobii.
Znieczulenie
Dentofobia najczęściej stanowi następstwo przykrych doświadczeń z przeszłości, często powiązanych z bólem. Obecnie powszechnie wykorzystuje się miejscowe środki znieczulające, które umożliwiają zapobiegnięcie stymulacji nerwów, odpowiadających za doświadczanie bólu. Skuteczność znieczulenia można przedłużyć nawet do 12h po zabiegu.
Również sam proces wstrzyknięcia znieczulenia jest przeprowadzany w sposób minimalizujący nieprzyjemne odczucia. Jest to możliwe dzięki uprzedniemu znieczuleniu miejsca nakłucia żelem lub sprayem znieczulającym, stosowaniu tzw. technik rozproszenia, czy też podawaniu znieczulenia w odpowiednio zwolnionym tempie. W niektórych gabinetach zastosowanie znajdują również komputerowe systemu podawania znieczuleń, które będą szczególnie atrakcyjne dla osób, w których strzykawka wywołuje lęk. Pozwalają one znieczulić pacjenta w zupełnie bezbolesny sposób, bez uszczerbku dla skuteczności tego działania.
Środki uspokajające
Popularną formą środka uspokajającego, stosowanego również w warszawskich gabinetach dentystycznych, jest gaz rozweselający. Pozwala on uzyskać efekt w postaci odprężenia pacjenta, przy jednoczesnym, częściowym wyłączeniu jego świadomości. Działa szybko, skutecznie i pozostaje bez wpływu na stan zdrowia organizmu.
Ponadto, niekiedy, po wstępnych konsultacjach, zaleca się zastosowanie przez pacjenta, we własnym zakresie, wskazanych środków uspokajających przed zabiegiem. W skrajnych sytuacjach, takich jak konieczność przeprowadzenia skomplikowanych, długotrwałych zabiegów w gabinetach dentystycznych stosuje się również narkozę. Nieodzowna jest wówczas obecność anestezjologa podczas zabiegu.
Atmosfera
Nie bez znaczenia pozostaje również atmosfera, w jakiej przebywa pacjent. Stomatolodzy dokładają wszelkich starań, aby przestrzeń, w jakiej ten się znajduje, była przyjazna. Służą temu celowi konsultacje przedzabiegowe, pozwalające dostosować podejście do pacjenta w sposób indywidualny.
Często zabiegom towarzyszy również muzyka relaksacyjna, roślinność i atrakcyjne wnętrza. Niekiedy zezwala się również na obecność najbliższych pacjenta, którzy wspierają go podczas całego doświadczenia. Dzięki temu oswaja się on z sytuacją i tworzy pozytywne skojarzenia w związku z wizytą u stomatologa. To zaś pozwala stopniowo wypierać ze świadomości negatywne doświadczenia z przeszłości.