i szybko zapominamy o palącym słońcu i odkrywających ciało stylizacjach. Ale nasza skóra nie zapomina!
Kiedy my cieszymy się zimowymi sportami, w naszej skórze wciąż zachodzą procesy będące skutkiem nadmiernej ekspozycji na słońce. Polscy naukowcy odkryli mechanizm przyspieszonego starzenia skóry w związku z promieniowaniem UV – tzw. fotostarzenia skóry. Jest nim przewlekły, niewidoczny stan zapalny. Badania prowadzone były pod kierownictwem prof. Pawła Surowiaka.
W ludzkiej skórze narażonej na działanie promieni UV zaczyna się rozwijać przewlekły stan zapalny. Proces ma charakter subkliniczny, czyli jest utajony i niewidoczny gołym okiem. Zmiany widać dopiero po wykonaniu komputerowej analizy stanu skóry. Proces ten przyczynia się do przyspieszonej degradacji kolagenu, czyli tzw. fotostarzenia skóry. Jeśli lubisz się opalać, musisz wiedzieć, że wynikiem tego procesu jest m.in. aż 70% zmarszczek. Fotostarzenie przebiega dużo szybciej niż starzenie chronologiczne, czyli to związane z upływem czasu. Nasze badania wykazały obecność procesu zapalnego już u 30-latków. Pod wpływem promieni słonecznych w ludzkiej skórze pojawia się białko COX-2 (cyklooksygenaza-2) – informuje prof. Paweł Surowiak.
COX-2 to enzym wyjątkowo niekorzystnie oddziałujący na ludzki organizm. Bierze udział, np. w powstawaniu nowotworów złośliwych! Trwają badania nad substancjami neutralizującymi działanie COX-2. Na razie lekarze zalecają profilaktykę i… zabiegi medycyny estetycznej.
Na razie z procesem fotostarzenia można walczyć głównie za pomocą metod medycyny estetycznej. W walce z fotostarzeniem stawiamy na dziś pobudzanie naturalnych zdolności skóry do uruchamiania autonomicznych procesów naprawczych – komentuje prof. Paweł Surowiak.
Jednym z najskuteczniejszych zabiegów medycyny estetycznej opóźniających i odwracających proces fotostarzenia jest fotoodmładzanie z użyciem specjalistycznych laserów. W naszym gabinecie wykorzystujemy laser neodymowo-jagowy Nd:Yag medycznej firmy Fotona. Ta bezinwazyjna technika przebudowy kolagenu jest atrakcyjna dla pacjentów z uwagi na bardzo zadowalające efekty i krótki czas powrotu do zdrowia – informuje kosmetolog Kamila Osowska, współwłaścicielka Estiyo Clinique z Krakowa.
Fotoodmładzanie – zabieg polegający na laserowej biostymulacji tkanek. Laser pobudza komórki do produkcji kolagenu i elastyny. Zabieg może być stosowany na dowolnej części ciała, najczęściej jest to skóra twarzy, szyi, ramion, dekoltu oraz dłoni. Zaleca się wykonanie kilku sesji naświetlań.