1

Temat: Jakie zmiany powinny nastąpić w służbie zdrowia?

Każdy, kto w ostatnich latach musiał korzystać z porady lekarskiej w przychodni lub był w szpitalu, na pewno zauważył, z jakimi problemami musi zmierzyć się pacjent, którego cierpienie nic nie znaczy w obliczu kolejek, biurokracji, czy wręcz braku empatii i kultury ze strony personelu pracującego w placówkach leczniczych. Piszcie więc, co powinno się zmienić w przychodniach i szpitalach, aby można było korzystać z opieki zdrowotnej na przyzwoitym poziomie, w przyzwoitych terminach i w sposób, który nie narusza godności pacjenta. Wszelkie pomysły są mile widziane smile Piszcie też o placówkach ze swojej okolicy, które już teraz pozytywnie wyróżniają się pod względem jakości obsługi pacjentów.

2

Odp: Jakie zmiany powinny nastąpić w służbie zdrowia?

Mnie najbardziej przeszkadza to, że za mało uwagi jest poświęcone pacjentowi na wizycie, a więcej czasu lekarz wypełnia dokumentację. Takie prace powinny należeć do recepcji na podstawie karty pacjenta. Powinno się ograniczyć papierologię na korzyść czasu dla pacjenta i szerszej porady zdrowotnej.
Poza tym powinno się ograniczyć wizyty, na których pacjent dostaje wyłącznie skierowanie. Przecież jak ktoś już od dawna się leczy na daną chorobę i cyklicznie musi mieć skierowania np. na USG to przecież nie trzeba do tego wizyty, bo i tak na tej wizycie nie ma żadnego badania tylko lekarz wystawia skierowanie i tyle. A taki pacjent zajmuje miejsce w kolejce bez potrzeby i przez to inni nie mogą wcześniej dostać się do lekarza.

3

Odp: Jakie zmiany powinny nastąpić w służbie zdrowia?

Bardzo szkodliwe są limity na leczenie, np. u dentystów, którzy mają umowy z NFZ często limity kończą się w czerwcu (!), czyli u nich przez pół roku faktycznie nie ma dostępu do bezpłatnego leczenia. Więc takie umowy to dla pacjentów fikcja, bo jak ktoś potrzebuje pomocy w sierpniu czy październiku to i tak jej nie dostanie i musi zapłacić. Większość dentystów w ogóle nie ma takich umów więc to jest zwyczajne ograniczanie dostępu pacjentom do leczenia stomatologicznego na NFZ i zmuszanie ich do płacenia za to, co mogą mieć za darmo, bo przecież płacą składki zdrowotne.

4

Odp: Jakie zmiany powinny nastąpić w służbie zdrowia?

W wielu placówkach pacjent jest wprost traktowany jak intruz - myślę, że powinny być przyjęte standardy pewnej kultury zwłaszcza u pielęgniarek...

5

Odp: Jakie zmiany powinny nastąpić w służbie zdrowia?

Przede wszystkim powinno się zakazać lekarzom jednoczesnego leczenia na NFZ i w gabinetach prywatnych. Albo lekarz jest zatrudniony w przychodni / szpitalu, albo jest przedsiębiorcą i ma prywatny gabinet. Bo inaczej jest tak, że lecząc również na NFZ równocześnie zachęca pacjentów do leczenia prywatnego u siebie, rozdając wizytówki lub wprost mówiąc o swoim gabinecie, a jak pracuje w szpitalu to pacjenci prywatni mają u niego lepszą opiekę gdy trafią do szpitala.

6

Odp: Jakie zmiany powinny nastąpić w służbie zdrowia?

Zamiast wydawać pieniądze na kolejne fundacje i inne niepotrzebne sprawy jak dotacje dla telewizji itp, te pieniądze powinno się przeznaczyć na rozwój opieki zdrowotnej. Tu przynajmniej każde pieniądze posłużą dobrym celom....

7

Odp: Jakie zmiany powinny nastąpić w służbie zdrowia?

Więcej powinno być zabiegów i dentysty za darmo, a nie tylko amalgamat na wypełnienia  i leczenie kilku przednich zębów,  które najmniej się psują.

8

Odp: Jakie zmiany powinny nastąpić w służbie zdrowia?

To co się dzieje w leczeniu onkologicznym to woła o pomstę do nieba... Znajoma leczy się już paliatywnie, a to wymaga od niej cotygodniowych wizyt w centrum onkologii w Warszawie, gdzie dostaje chemię. Taka wizyta w jej przypadku trwa aż 7 godz. choć sama chemia to 2 godz, a reszta to: kolejki + bieganie po całym tym wielkim budynku i załatwianie kolejnych papierków... To wszystko ma robić słaby i chory człowiek właściwie w krańcowym momencie swojej choroby... Gdyby nie to, że ma kto z nią tam jechać i pomagać w tych wysiłkach fizycznych, to chyba dawno by już jej nie było, bo takie maratony naprawdę wyczerpują nawet zdrowego człowieka... Dlaczego nawet papierologii takie placówki nie potrafią przygotować same, tylko zmuszają chorych do nadludzkich wysiłków?!!!

9

Odp: Jakie zmiany powinny nastąpić w służbie zdrowia?

Jak porównać naszą służbę zdrowia np. z angielską to i tak jest lepiej. Nie bez powodu Polacy z Wielkiej Brytanii wracają żeby leczyć się u nas:) W USA to już się nie mówi, tam podstawowe ubezpieczenie obejmuje bardzo mało działań i np. wymiana baterii w rozruszniku serca wymaga dodatkowego ubezpieczenia albo się płaci kilka tys. dolarów za taki zabieg... U nas wiele zabiegów jest gratis to i kolejki są, a chorych coraz więcej...

10

Odp: Jakie zmiany powinny nastąpić w służbie zdrowia?

Powinno się zmienić niskie wycenianie świadczeń, które prowadzi do długów w szpitalach... NFZ jakby nie widział, że wszędzie ceny rosną, a potem rząd jest zaskoczony, że szpitale nie są w dobrym stanie finansowym. Słabo opłacani lekarze też nie chcą pracować na 100% swoich możliwości.

11

Odp: Jakie zmiany powinny nastąpić w służbie zdrowia?

Powinna się zmienić mentalność lekarzy i pielęgniarek, którzy często zapominają że są tam dla pacjenta, a nie pacjent dla nich...

12

Odp: Jakie zmiany powinny nastąpić w służbie zdrowia?

Powinno być tak, że kto zarabia miliony powinien płacić dużo więcej na NFZ niż zwykły człowiek. Tymczasem składki są podobne kwotowo niezależnie od zarobków...

13

Odp: Jakie zmiany powinny nastąpić w służbie zdrowia?

Jeśli już muszą być gdzieś kolejki, to niech będzie chociaż podział na przypadki bardziej pilne i to na cito niech rzeczywiście będzie na cito. Ludzie z bólem neurologicznym muszą czekać miesiącami na wizytę, to jest niewyobrażalne. I niedopuszczalne!

14

Odp: Jakie zmiany powinny nastąpić w służbie zdrowia?

Chciałabym, aby pacjenci w przychodniach byli przyjmowani na umówioną godzinę. Często jest tak, że pacjenci zapisali się na daną godzinę, przychodzą dużo wcześniej i przyjmowani są według kolejki przed drzwiami, a nie według godziny wizyty. Przez to osoby, które przyszły punktualnie, muszą czekać... 40 minut, godzinę, dłużej. Marnować czas, a w zależności od choroby swojej i chorób innych oczekujących nawet narażać zdrowie własne lub ich.

Wiadomo, że niektóre wizyty trwają dłużej lub krócej niż z góry założony czas przeciętnej wizyty, ale to, co się dzieje w przychodniach, to już jest przesada. Zwalniam się wcześniej z pracy, żeby zdążyć na umówioną wizytę. W systemie kilka miejsc przede mną było wolnych, bo zarejestrowałam się na najpóźniejszy wolny termin. Wchodzę do przychodni i jest cała masa ludzi, którzy przyszli nie na swoją godzinę. Czekam godzinę i 20 minut. Gdybym wiedziała, zostałabym do końca zmiany, zamiast się zwalniać. To jest bardzo denerwujące. To spotyka mnie za każdym razem.

Zanim wprowadzili RODO, niektórzy lekarze wywoływali nazwiska. Może powinno się do tego wrócić albo podawać pacjentom kod z numerem wizyty, cokolwiek, bo ile można tracić czasu... choć wydaje mi się, że najprostsze rozwiązanie jest najlepsze: prosi się do gabinetu po nazwisku.

Jak jest w prywatnych gabinetach dentystycznych? Przychodzę na swoją godzinę, i nawet jeśli muszę poczekać, bo czyjaś wizyta się przeciągnęła, to jestem pierwsza w kolejce, bo jestem punktualnie. Lekarz po prostu nie przyjmie zamiast mnie kogoś, kto był zarejestrowany po mnie, jeśli JESTEM. Jak widać DA SIĘ to zorganizować.

Jeśli ktoś przychodzi sobie do przychodni godzinę wcześniej to niech sobie czeka godzinę dłużej, a nie zajmuje miejsce komuś, kto przychodzi punktualnie.