1

Temat: Grupa wsparcia w problemach, depresji

Zapraszamy na grupę wsparcia dla osób, które chcą porozmawiać, posłuchać, albo po prostu pobyć z kimś, kto go rozumie. Nasze spotkania to po prostu rozmowy.

Jeśli zmagasz się z depresją, zranieniem, smutkiem i innymi osobistymi problemami - zapraszamy do zajrzenia do nas. W grupie rozmawiamy o nas i o wszystkim, co niesie życie. Jesteśmy w różnym wieku.

Celem grupy jest emocjonalne wsparcie i praktyczna pomoc w radzeniu sobie z problemami.

Udział w grupie jest bezpłatny. Nie ma wśród nas osób profesjonalnie zajmujących się psychoterapią. Jest to grupa świecka, spotykająca się spontanicznie, opierająca się na zasadzie poufności omawianych problemów.

Spotkania odbywają się w Krakowie przy ul. Długiej, raz w tygodniu, w czwartki o godz. 18.

[url]https://www.facebook.com/grupawsparciajestesmy[/url]

2

Odp: Grupa wsparcia w problemach, depresji

Fajna inicjatywa, udostępniam na Fb:)

3

Odp: Grupa wsparcia w problemach, depresji

Przydałoby się coś takiego, ale właśnie na Fb.
Z facebooka łatwiej jest korzystać na urządzeniach mobilnych niż z portali i forów. Można w kryzysowej sytuacji napisać do grupy i jest większe prawdopodobieństwo, że ktoś szybko zareaguje.

4

Odp: Grupa wsparcia w problemach, depresji

Wirtualnie to nie to samo co spotkania na żywo. Ja bym radziła mieć takie wsparcie w swoim otoczeniu...

5

Odp: Grupa wsparcia w problemach, depresji

To prawda, ale wciąż wielu osobom łatwiej wyżalić się w tak niebezpośredni sposób, zwłaszcza tym, które chciałyby zrzucić z siebie ciężar wstydliwych problemów, albo zbyt trudnych doświadczeń, by mówić o nich twarzą w twarz.
Są ludzie, którym łatwiej jest coś napisać, niż wypowiedzieć.

Dziś i ja wolałabym uzewnętrznić swoje lęki i swój smutek przed kimś, kto będzie obok, ale wolałabym, żeby to był ktoś naprawdę bliski, bo reakcja obcych ludzi często jest jednak mało empatyczna. Każdy ma swoje problemy. Prawdziwie bliska osoba naprawdę przejęłaby się moimi i widać byłoby to w jej reakcji, przez co czułabym wsparcie i zrozumienie.

Był jednak czas, kiedy nie umiałabym mówić o pewnych sprawach. Za to trafiłam w sieci na ludzi, z którymi mogłam o tym pisać. To bardzo pomogło. Nie obawiałam się tak bardzo wyśmiania, odrzucenia, krzywego spojrzenia, odsunięcia, lekceważenia, bo nie widziałam reakcji drugiej osoby, mimo że w pewien sposób oczywiście da się ją odczuć czytając odpowiedź. Mi samej z trudem przychodziło mówienie o różnych sprawach nawet psychologowi. A w sieci mogłam ubrać wszystko w odpowiednie słowa i płacz nie przeszkadzał mi pisać.

Tak naprawdę różne formy wzajemnego wspierania się są potrzebne i to chyba coraz bardziej. Ludzie są tacy zamknięci... często nie ma się do kogo zwrócić. Sama poszłabym na takie spotkanie. W jakiś sposób świadomość, że inni ludzie też mają ciężko, pomaga się nie poddać. I nie chodzi mi o nic w stylu "inni mają gorzej", bo takie coś w żaden sposób mnie nie pociesza. Po prostu często, kiedy czuję się sama ze swoimi problemami i przygniata mnie ich nadmiar, potrzebuję uzmysłowić sobie, że takie jest życie. I że inni sobie z takim życiem radzą, więc ja też mogę.

6

Odp: Grupa wsparcia w problemach, depresji

Mam wrażenie, że psycholog to raczej słabo pomoże. Doradzi antyderpesanty pewnie. A Tobie coś doradził, jakoś pomógł?

7

Odp: Grupa wsparcia w problemach, depresji

Mi jakoś nie bardzo. Nie było nigdy żadnego przełomu, zmiany myślenia, a chodziłam do kilku. Co prawda po niektórych wizytach czułam się lżej, ale problemy pozostawały te same.

8

Odp: Grupa wsparcia w problemach, depresji

Psychoterapeuta działa lepiej, stara się dotrzeć do sedna problemu, a nie jak psycholog że tylko pociesza...

9

Odp: Grupa wsparcia w problemach, depresji

O jejku, w szkole kazali mi chodzić do takiej właśnie pocieszycielki. Pani była psychologiem, ale praca z uczniem sprowadzała się do powtarzania banałów: Jesteś młoda. Jesteś ładna. Jesteś mądra. Wszystko przed tobą.
Nie pomogło to rozwiązać żadnego z problemów, w dodatku uparte powtarzanie nastolatkowi czegoś, w co on nie wierzy, sprawia, że taki psycholog nie wzbudza zaufania. A pocieszanie nie działa, gdy wali się nastoletni świat...

10

Odp: Grupa wsparcia w problemach, depresji

No to przynajmniej już wiesz, że lepiej robić dobrą minę i nie znosić takich "specjalistów'....

11

Odp: Grupa wsparcia w problemach, depresji

Nie każdy nadaje się na psychologa, może warto poczytać też poradniki i dopiero potem iść na terapię...?

12

Odp: Grupa wsparcia w problemach, depresji

A i tu masz rację. To znaczy... pewnie są osoby, którym bardziej pomoże pójście na terapię od razu, ale zauważyłam, że dobry poradnik to naprawdę przydatna rzecz. Niektóre są świetne, pomagają przemyśleć pewne sprawy, odkryć potencjalne przyczyny problemów, zrozumieć siebie, a nawet zmotywować. Dużo przydatnej wiedzy czerpałam z książek napisanych przez specjalistów.