1

Temat: Jak znaleźć w sobie odwagę do zmian?

Codziennie przed snem modlę się, aby znaleźć siłę na decyzje, na odwagę, aby moc zmienić swoje życie, które tak szybko ucieka.Spróbować zacząć od nowa. Nie mam rodziny ani dwójki dzieci i nie chce rzucić rodziny - to tak dla ewentualnego sprostowania...
Aby nie zastanawiać się, nie przewidywać czarnych scenariuszy -  ..po prostu zaryzykować i nie myśleć co dalej będzie, mieć nadzieję, pewność że się ułoży...... Nie sądziłam, że kiedyś to pomyślę, ale widocznie myślenie mi szkodzi:)

2

Odp: Jak znaleźć w sobie odwagę do zmian?

Nie radzę od razu odwracać wszystkiego do góry nogami, może małe kroczki będą lepsze? Na początek podejmij jedną decyzję i zobacz co się stanie...

3

Odp: Jak znaleźć w sobie odwagę do zmian?

Można rzucać się na głęboką wodę, ale nie kiedy u kogoś wywołuje to tak wielki niepokój, bo... zwyczajnie można wtedy w pewnym momencie spanikować i wszystko się posypie. Taka metoda jest dla działaczy, ludzi bardzo elastycznych i posiadających niewyczerpane zasoby energii, duże znajomości i być może jakieś środki zabezpieczające, nie dla myślicieli. smile

Z punktu widzenia ekonomii małe zmiany są lepsze, bo ryzykuje się mniej i łatwiej się wycofać oraz naprawić ewentualne szkody wynikające z podjęcia ryzyka. Co więcej, gdy wprowadzamy wiele zmian równocześnie, ciężko jest ocenić co przyczynia się do sukcesu, a co do porażki.

Dla osób, które mają duże obawy i duuuużo myślą, lepsze będzie rozwiązanie, jakie proponuje Zofya.
Ma ono wspaniałą zaletę, mianowicie - buduje i wzmacnia naszą odwagę.
Kiedy wprowadzamy zmiany małymi kroczkami, częściej się coś udaje, a jeśli się coś nie uda, to nie jest to żadna spektakularna porażka, tylko... jeden mały kroczek nie w ta stronę smile

Takie drobne sukcesy umacniają nas, drobne porażki nie załamują. Jeśli osiągamy coś powoli, krok po kroku wprowadzając zmiany, stopniowo nabieramy pewności siebie, powoli oswajamy się ze zmianami, uczymy się podejmować ryzyko, zaczynamy się na nowym gruncie poruszać coraz pewniej, coraz mniej boimy się nieznanego mając świadomość, że zawsze możemy się cofnąć i wystarczy do tego tylko jeden krok. Czujemy się dzięki temu bezpieczniej.

4

Odp: Jak znaleźć w sobie odwagę do zmian?

Najbardziej motywuje nas do zmian czyjś przykład, który udowadnia, że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście...

5

Odp: Jak znaleźć w sobie odwagę do zmian?

Nie lubię nudy, ale też boję się zmian. Może to taka moja strefa komfortu. Chociaż wiem, że przecież moje życie może wejść na nowe tory, nabrać nowej energii, znowu. Jak rozróżnić, kiedy niechęć do zmiany jest wsłuchiwaniem się w swoje potrzeby i przekonania, a kiedy zasiedzeniem i brakiem odwagi?
Zaczynam prowadzić tryb życia jaskiniowca choć jestem na to za młoda. Chociaż wciąż  szukam inspiracji i motywacji, ruchu, chcę czuć, że żyję.
Uwielbiam długie spacery, nieraz wyczerpujące. Sztukę i wszystko co jest mnie w stanie zaintrygować, sprawić że coś poczuję. Mają taką moc również rozmówcy o ciekawych umysłach wink
Ale próby wyłowienia kogoś, kto nie spieszy się do czekającego na niego w ciepłym domu obiadu spośród mijających tłumów.. mijają się z celem.

6

Odp: Jak znaleźć w sobie odwagę do zmian?

U mnie też jest z tym kłopot... Czasem jestem tak zablokowana, wymyślam nieistniejące przeszkody, żeby tylko nie podjąć jakiejś zmiany... Tak samo było ze studiami, po roku chciałam zmienić, ale...  Szkoda było mi zmarnowanego tu czasu, znów trzeba by było zaczynać od początku, do tego w innym mieście, daleko od rodziny... I tak zostałam, dziś pewnie też bym się nie odważyła na taką zmianę...

7

Odp: Jak znaleźć w sobie odwagę do zmian?

Uczę się odpuszczać sobie .....
.... kiedyś zabiegałam o cudzą uwagę, udowadniałam, że potrafię, wiele umiem, że jestem zabawna, wygadana, zajmująca ..... Dziś już mi się nie chce...

8

Odp: Jak znaleźć w sobie odwagę do zmian?

Zmiany wymagają czasem rzucenia się na głęboką wodę, ale trzeba mieć nadzieję, że gorzej to już było i w końcu życie musi nam się poukładać...

9

Odp: Jak znaleźć w sobie odwagę do zmian?

[quote=SuperGirl]Nie lubię nudy, ale też boję się zmian. (...) Jak rozróżnić, kiedy niechęć do zmiany jest wsłuchiwaniem się w swoje potrzeby i przekonania, a kiedy zasiedzeniem i brakiem odwagi?
Zaczynam prowadzić tryb życia jaskiniowca choć jestem na to za młoda. (...)[/quote]
Z takim rozróżnieniem nie mam problemu, bo wydaje mi się, że nawet jak jest dobrze, to powinniśmy coś odświeżyć, ulepszyć, udoskonalić, zmienić i tak naprawdę zawsze jest coś do zmiany, więc każdy przedłużający się stan nazwałabym w swoim przypadku zasiedzeniem. W ogóle bardzo podoba mi się cała Twoja wypowiedź i użycie tego słowa. Bardzo trafne.

Zamelinowałam się ostatnio też trochę w jaskini, na szczęście mam przyjaciółkę, która z ogromnym entuzjazmem godzi się na każdy proponowany wypad na wystawę, spektakl, koncert itd. Kiedy któraś z nas znajdzie coś ciekawego, idziemy smile
Może nie da się z nią prowadzić długich i głębokich rozmów o życiu i tego mi trochę brakuje, ale nie ma chyba ludzi, z którymi można zrobić WSZYSTKO. Potrzeba chyba więcej niż jednej osoby i szczęściem jest trafić na taką, z którą można jak najwięcej. Dla mnie jest to ona smile

10

Odp: Jak znaleźć w sobie odwagę do zmian?

A ja nadal nie wiem czego chcę, co zmienić żeby było lepiej.... z początku gdy chodziło tylko o ścieżkę kariery, trochę mnie to niepokoiło, ale sądziłam że to nic takiego... ale teraz sama nie wiem, moje wątpliwości wykańczają mnie. Dotyczą każdej sfery życia, ciężko mi zdecydować co jest dobre a co złe, kto ma rację a nawet czy naprawdę kocham osobę, z którą jestem, czy to tylko wygoda, przyzwyczajenie...

11

Odp: Jak znaleźć w sobie odwagę do zmian?

No właśnie, najpierw trzeba wiedzieć, co chcemy zmienić... Określić cel i do niego dążyć przemyślaną drogą, a nie na oślep...

12

Odp: Jak znaleźć w sobie odwagę do zmian?

Ojj wiem coś na ten temat, u mnie taką zmianą była zmiana pracy i pójście na studia podyplomowe. Wcześniej nie sądziłam, że będę chciała po magisterce nadal się uczyć, ale zmieniłam zdanie. Aktualnie studiuję Zarządzenie zasobami ludzkimi na UTH w Warszawie, a taki wybór bo tak jak już mówiłam, zmieniłam pracę i chcę być najlepsza w tym, co robię wink. Studia podyplomowe tutaj trwają dwa semestry i z tego co pamiętam jest 210 godzin zajęć dydaktycznych, a zajęcia są co dwa tygodnie w soboty i niedziele, jak dla mnie fajny tryb, bo na co dzień pracuję. Jestem nastawiona na ciężką pracę i naukę, ale nie przeraża mnie to, lubię takie wyzwania! big_smile

Ostatnio edytowany przez Paulina89 (2015-11-28 13:25:47)

13

Odp: Jak znaleźć w sobie odwagę do zmian?

Jak jest odpowiednia motywacja, to wszystko jest możliwe;)

14

Odp: Jak znaleźć w sobie odwagę do zmian?

Motywacja niestety ma to do siebie, że jej poziom się waha. Czasami gwałtowny spadek doprowadza nas do stanu, w którym porzucamy cel sad Dlatego wolę polegać na świadomości, że coś jest koniecznością w procesie osiągania celu. Jeśli ktoś łatwo się motywuje to ok, ale z moim słomianym zapałem to najlepsza metoda hmm

15

Odp: Jak znaleźć w sobie odwagę do zmian?

Czasami życie pisze nam scenariusz ,żebyśmy coś zmienili w życiu ,rodzina która nas wspiera motywuję nas do zmian .

16

Odp: Jak znaleźć w sobie odwagę do zmian?

"Powoli umiera ten, kto staje się niewolnikiem przyzwyczajenia,
powtarzając każdego dnia te same drogi...
kto nigdy nie zmienia punktów odniesienia...
kto nigdy nie zmienia koloru swojego ubioru...
kto nigdy nie porozmawia z nieznajomym...."

17

Odp: Jak znaleźć w sobie odwagę do zmian?

To "powoli" w pewnym momencie nabiera przyspieszenia. Piękne słowa, ale smutną prawdę przedstawiają. Zmiany, ruch, ludzie - bez tego życie to pustka, choćbyśmy próbowali sobie wmówić, ze tego nie potrzebujemy, że jest dobrze tak, jak jest.

18

Odp: Jak znaleźć w sobie odwagę do zmian?

Ale te przyzwyczajenia dają nam poczucie stabilności, zbyt częste zmiany mnie by wytrącały z równowagi...

19

Odp: Jak znaleźć w sobie odwagę do zmian?

Zgadza się. Każdy ma swoje tempo, ale
"kto nigdy...
kto nigdy...
kto nigdy..."
Ludzie przestają ŻYĆ, przestają poznawać nowe rzeczy, a w życiu ciągle jest coś do zmiany i niekoniecznie do zmiany na coś innego, bo samo udoskonalanie też jest zmianą.

20

Odp: Jak znaleźć w sobie odwagę do zmian?

Zmiany bywają dobre, albo złe.. Ja jestem tylko za tymi dobrymi, bo to one decydują o poprawie jakości życia, na której coraz bardziej mi zależy.

21

Odp: Jak znaleźć w sobie odwagę do zmian?

I tak jest cała masa ludzi, którzy chcą, żeby zmieniło się ich życie, ale nie chcą tego życia zmieniać. Marzą o zmianie, ale niczego nie zmieniają... bardzo naganna postawa. Przez jakiś czas sama tak miałam, aż mi wstyd za siebie.

22

Odp: Jak znaleźć w sobie odwagę do zmian?

Znalazłam taką w sobie, miałam problem ze znalezieniem pracy ,ponieważ ukończoną miałam tylko szkołę zasadniczą -nie mogłam znaleźć pracy .Poszłam 2 lata temu w wieku 40-u paru lat do szkoły średniej i ukończyłam ją .Teraz mam większe możliwości w poszukiwaniu pracy .

23

Odp: Jak znaleźć w sobie odwagę do zmian?

Żeby coś zmieniać, najpierw trzeba zaakceptować to, co mamy, cieszyć się w życiu drobiazgami, bo któregoś dnia możesz spojrzeć za siebie i zobaczyć, że były to rzeczy wielkie....

24

Odp: Jak znaleźć w sobie odwagę do zmian?

Ja się odważyłam w końcu zdawać na prawo jazdy. Dopiero co zapisałam się na lekcje w tej szkole  Muszę przyznać, że nawet dobrze mi to idzie:)

25

Odp: Jak znaleźć w sobie odwagę do zmian?

Ja także zrobiłam kurs na prawo jazdy później niż wszyscy. Co do szukania w sobie odwagi - jest wiele książek coachingowych - myślę, że one także mogą pomóc.