1

Temat: Pleśń i wilgoć w domu

Witajcie. Zauważyłam ostatnio, że w pokoju dzieci na szybach skrapla się woda... Na ścianie w rogu pokoju pojawiła się też pleśń... W związku z tym problemem postanowiłam zasięgnąć języka tutaj i zapytać, jakie są nowoczesne metody rozwiązania tego problemu? Co działa na pleśń i wilgoć? Zupełnie nie znam się na tym problemie, a nie mam kogo się poradzić... Może są jakiegoś rodzaju farby osuszające lub suszarki takie domowe? Możecie coś doradzić? Co ma w ogóle brać pod uwagę, bo na wet nie wiem, na czym mam się skupić przy zakupie? ((((

2

Odp: Pleśń i wilgoć w domu

Można spróbować osuszyć miejsce suszarką, albo nałożyć specjalną farbę, ale prędzej czy później pleśń tak czy inaczej wyjdzie;/ Na pewno trzeba w pierwszej kolejności usunąć źródło problemu, a więc zdecydować się albo na skucie ściany, albo na nałożenie specjalnego preparatu pleśniobójczego, wtedy czekamy kilka dni, aż wyschnie i możemy wtedy pokryć to specjalną farbą:)

3

Odp: Pleśń i wilgoć w domu

kiedyś też miałam taki problem i szukałam informacji aż mi znajomy doradził. Problem miałam bo miałam za szczelne pomieszczenie i wilgoć się zbierała i dlatego powstawała pleśń. Na początek musisz wysuszyć i zbić tynk. Później posmaruj to specjalnym preparatem i na to tynk. A dodatkowo zadbaj o dobrą wentylację w pomieszczeniu.

4

Odp: Pleśń i wilgoć w domu

U mnie nic nie działało. Próbowałam suszarką i dalej nic. Pleśń u mnie na ścianie jak była tak dalej jest. Nie wiem jak się tego pozbyć. Chyba na weekend zapytam mojego szwagra co on by mi radził bo ile tak można żyć.

5

Odp: Pleśń i wilgoć w domu

Wilgoci nie da się tak łatwo pozbyć. Na pewno nie pomoże suszarka hmm Jak już to może pomóc wynajem osuszaczy. Warto też zrobić remont jak już wszystko bedzie dokładnie osuszone. U nas w domu tez był grzyb i długo z nim walczyliśmy ale na szczęście się udało.

6

Odp: Pleśń i wilgoć w domu

Nawet nie wiedziałam, że istnieją takie suszarki.

7

Odp: Pleśń i wilgoć w domu

A mieszkasz w domu wolno stojącym? Czy w bloku? Też miałam ten problem. Duże znaczenie ma to czy budynek jest ocieplony. My malowaliśmy specjalnym preparatem a odkąd blok jest ocieplony problem zniknął. Polecam poradzić się fachowca.  Pewnie teraz są jakieś nowe sposoby na zwalczenie tego problemu.

8

Odp: Pleśń i wilgoć w domu

Za szczelne okna to również przyczyna wilgoci.

9

Odp: Pleśń i wilgoć w domu

To prawda. No i zła izolacja ścian. Ja kupuję pochłaniacze na allegro.

10

Odp: Pleśń i wilgoć w domu

Wysuszyć porządnie ściany i zapewnić właściwą wentylację, inaczej wilgoć będzie wracać i pochłaniacze nie pomogą!

11

Odp: Pleśń i wilgoć w domu

Wentylacja, wentylacja, jeszcze raz wentylacja.

A tak poza tym to wilgoć może pojawiać się też w wyniku błędów konstrukcyjnych.
I jeszcze... jeśli zimą w dzień nie ogrzewasz domu, a potem nagrzejesz sobie po południu, to ta woda też wyjdzie. Możesz mieć przemarzniętą ścianę. Poznasz to po tym, że pojawią się ciemniejsze linie w miejscu spoiny (zaprawy murarskiej). W takich ścianach często pojawia się grzyb.

Męczyłam się długo z takimi ścianami, miałam problemy zdrowotne, w końcu zmieniłam pokój.
Pleśń pojawiała się pod obrazami, więc nie zasłaniaj wilgotnych ścian, odsuń też od nich meble. Nie wieszaj w tym pokoju prania, zostawiaj drzwi otwarte, niech będzie wymiana powietrza.

Jeśli pleśń jest na ścianach to bez kucia się nie obejdzie, bo grzyb będzie wracać. Trzeba skuć, profesjonalnie osuszyć i sama tego nie zrobisz. Można wtedy nawiercić ściany i wprowadzić specjalny środek. To trochę jak z owocami, przetworami itd. Jeśli pojawia się pleśń, to jest tylko objawem, że w środku produkt jest już zepsuty i zebranie tego z wierzchu go wcale nie ratuje.

Z doraźnych środków, które problemu nie zlikwidują, ale pomogą choć trochę, polecam środek FOVEO TECH RG 10. To jedyny preparat grzybo- i glonobójczy, który u mnie się sprawdził.
Stosowałam różne preparaty i zawsze wracała pleśń i ciemny grzyb. Pomagało spryskiwanie ściany 2x w roku Ace, bo chlor zabija grzyba, ale to niszczyło ściany i ciemny grzyb zszedł, ale zielonkawa pleśń się pojawiła. Próbowałam jakichś środków kupowanych w marketach budowlanych i nie były zbyt skuteczne. FOVEO TECH RG10 pomógł, ale wilgoć miałam nadal,  przez co niektóre rzeczy czuć było stęchlizną. Musiałam się wyprowadzić stamtąd.

Nie ma innej rady jak generalny remont, ale nie ma też sensu go robić, jeśli przyczyna nie zostanie wyeliminowana. Trzeba usprawnić wentylację, sprawdzić, czy ściana nie podsiąka od fundametu albo od dachu

12

Odp: Pleśń i wilgoć w domu

Ekspertka z własnego doświadczenia daje najlepsze rady... To rzeczywiście skomplikowane, ale nie ma innego wyjścia jak zabrać się do roboty lub zaprosić fachowców, bo w końcu idzie o nasze zdrowie.

13

Odp: Pleśń i wilgoć w domu

Trzeba sprawdzić wentylację, może tu jest problem. No i nie suszyć w mieszkaniu prania, tylko na balkonie.

14

Odp: Pleśń i wilgoć w domu

To nie jest tak, że bez kucia się nie obejdzie. Trzeba przede wszystkim znaleźć przyczynę  zawilgocenia ścian. Skąd bierze się wilgoć. Może to wina źle wykonanej hydroizolacji, może nieszczelnego dachu, a może jakiegoś mikroprzecieku z rur. Sama tego nie ustalisz, trzeb zlecić wykonanie ekspertyzy budowlanej.  Przede wszystkim ustal jaki jest techniczny powód zawilgocenia, by zlikwidować przyczynę wilgoci w murach. Jeśli jest już grzyb to także dobierz odpowiednie środki by go skutecznie usunąć. I w ten sposób najskuteczniej pozbędziesz się problemu zawilgocenia i zagrzybienia ścian.

15

Odp: Pleśń i wilgoć w domu

Ocieplanie to tak naprawdę blokowanie oddychania ścian i stąd ten grzyb na ścianach....