26

Odp: Dojrzewanie młodzieży

Tutaj nie ma złotego środka. Każdy nastolatek boryka się z jakimiś problemami, jego zdaniem bardzo istotnymi (na wagę życia i śmierci). I ostatnimi osobami z którymi chcę o tym rozmawiać są rodzice. Trzeba próbować wytłumaczyć wiele kwestii i traktować nastolatka poważnie.

27

Odp: Dojrzewanie młodzieży

Czy pamiętacie swoje dojrzewanie?
U mnie autorytetem były koleżanki i ja "miałam rację" tongue

28

Odp: Dojrzewanie młodzieży

Ja do dzisiaj mam smile

29

Odp: Dojrzewanie młodzieży

To się przyznaj co tam broiłaś jako nastolatka? tongue

30

Odp: Dojrzewanie młodzieży

Na pewno chcesz wiedzieć? Ok, były gorsze przypadki, znacznie gorsze niż ja, ale z nimi nikt mnie nie porównywał, tylko z tymi grzeczniejszymi. Spokojni rodzice, pracowici, skromni, siostry pomagające w domu, nie korzystające z używek, nie chodzące na wagary i ja... rodzice nie byli przygotowani na to, że będę całkowicie inna.

Jeśli chodzi o wagary...
Odkryłam w tym sposób na ucieczkę od pewnych spraw, którym nie potrafiłam stawić czoła. Nie mogłam szukać pomocy u rodziców, bo oni w kółko powtarzali tylko, żeby się nie przejmować, żeby o czymś nie myśleć, żeby nie zwracać uwagi. Nikt nie pomógł mi rozwiązać pewnych problemów, ani nauczyciele, ani rodzice, nikt. Podstawówka była bezsprzecznie jednym z najgorszych okresów w moim życiu.
Wagary jako sposób na ucieczkę od sytuacji, której nie potrafię stawić czoła, stosowałam także w szkole średniej. Nie ja jedna zresztą, a kiedy narobi się zaległości, to pojawia się strach, one przytłaczają i brnie się dalej.

Ostatnio edytowany przez niechcemisie (2015-06-11 01:11:36)

31

Odp: Dojrzewanie młodzieży

Jeśli rozwiązaniem problemów było pilne uczenie się, to chyba nie była to dla Ciebie wtedy najlepsza propozycja?
Co innego mogli Ci zaproponować?

32

Odp: Dojrzewanie młodzieży

Ja też to miałam, przyznaję się.
Uczyć wtedy mi się nie chciało
i paniczny strach-co będzie jak zapyta.
No to chorowałam, szłam do lekarza i byłam przeziębiona, osłabiona.
Udawało mi się czasem uzyskać zwolnienie, albo zaświadczenie,że byłam u lekarza.

33

Odp: Dojrzewanie młodzieży

Z samą nauką nie miałam problemów. Strach wynikający z zaległości pojawiał się po dłuższych nieobecnościach, nie takich kilkudniowych.

34

Odp: Dojrzewanie młodzieży

Brawo prymusko smile
Ale dla większości nastolatków nie chce się uczyć
i chęć zdobywania wiedzy przychodzi po latach.

35

Odp: Dojrzewanie młodzieży

W starszym wieku człowiek się uczy dla siebie, nie dla ocen i pochwał rodziców - to jest i większa motywacja:)

36

Odp: Dojrzewanie młodzieży

Chyba właśnie tak, masz rację Gabika.
A może z czasem po prostu dorastamy i rozumiemy pewne istotne w życiu sprawy...

37

Odp: Dojrzewanie młodzieży

Prymuską nie byłam, dopóki nie miałam takiego nastawienia, o jakim właśnie napisała Gabika.

38

Odp: Dojrzewanie młodzieży

I od tego czasu stałaś się prymuską? smile

39

Odp: Dojrzewanie młodzieży

Pomiędzy "nie chce mi się", a "nie chcę" jest zasadnicza różnica. W stwierdzeniu "nie chcę", podmiotem jestem Ja. W zdaniu "nie chce mi się" coś determinuje moje działanie, od czegoś jestem zależna, coś jest silniejsze ode mnie. A to Ja mam być podmiotem, bo to MOJE ŻYCIE, więc te przeciwności, ten brak siły, ten marazm, to "niechcenie" dobrze by było przezwyciężyć.
Nie chce mi się uczyć! Cholernie mi się nie chce! Ale CHCĘ! I "chcę" wygrywa. Bo trzymam życie
w swoich rękach, jestem silna, moje słabości nie są silniejsze ode mnie. Teraz przyznam szczerze
od pisania "notek" będę wolała przeglądanie "notatek", więc proszę się nie buntować,
jeżeli nie będę nic pisać w najbliższym czasie tongue Bez skojarzeń proszę big_smile

40

Odp: Dojrzewanie młodzieży

Jeśli ktoś z Was ma w rodzinie nastolatków i ma pomysły, jak dojść z nimi do porozumienia,
czy warto rozmawiać, jakie stawiać poprzeczki, czy czekać aż przejdzie im to?
Mam na myśli wiek 16-18 lat, ale może być też inny.
Każda uwaga jest cenna smile

41

Odp: Dojrzewanie młodzieży

ojj, przede wszystkim trzeba być wyrozumiałym.

42

Odp: Dojrzewanie młodzieży

Wyrozumiałym do pewnych rozsądnych granic, nie dopuszczać do całonocnych wyjść,
albo picia alkoholu.

43

Odp: Dojrzewanie młodzieży

ja to nazywam Oślęcym wiekiem ,wszystko co powie rodzic jest na nie ,albo na przekór,  za moich czasów rodzic jak powiedział słowo to trzeba było słuchać a nie tak jak teraz

44

Odp: Dojrzewanie młodzieży

Mieszkam koło Łodzi ,gdy mój syn miał "oślęcy wiek "  15 roku jak ja to mówię to znajoma poleciła nam "Szkołę dla rodziców "i jeździliśmy do Łodzi na spotkania z psychologiem uczyli nas jak z dzieckiem rozmawiać .Każdemu polecam smile

45

Odp: Dojrzewanie młodzieży

A propo dojrzewania, jeśli ktoś lubi wartościowe kino, o życiu, dające do myślenia... polem turecki film pt: "Mustang". Jest to historia pięciu, dorastających sióstr, które stają się więźniami własnego domu. Ci, którzy mieli o nie dbać zajmują się "fabryką żon". Z tego co tu wyczytałam , jest to bardzo życiowy obraz tamtejszej rzeczywistości. Macie tam również kadry z filmu i cytaty o dojrzewaniu. Kino niełatwe...

46

Odp: Dojrzewanie młodzieży

Ja pamiętam, jak sama byłam nastolatką, ile się wtedy rozrabiało smile. A to zerwałam są siadowi jabłką z ogrodu, a to piło się przy szkolnym garażu tanie wina. Na szczęście rodzice postawili na to, abym była samodzielna i co roku, kilka lat z rzędu wysyłali mnie na kolonie. Nie dość, że musiałam sobie bez nich radzić, a jedynaczka, to wiadomo, na początku bardzo tęskni, to jeszcze mogłam zawiązać nowe znajomości. Niektóre zresztą przetrwały do dziś, moje dwie najlepsze przyjaciółki poznałam właśnie na koloniach. Z mężem również mamy jedno dziecko, Maćka, niestety konflikt naszych grup krwi sprawił, że na kolejne dziecko nie mogliśmy się zdecydować. Myślę, żeby w tym roku wysłać go na jakiś dwu-, trzytygodniowy obóz, gdzie mógłby zapoznać jakichś kolegów czy koleżanki. Znajoma poleciła mi fajną ofertę, cena przystępna, jak zadzwoniłam do biura, to pani uprzejmie mi wszystko wyjaśniła. Chyba się zdecyduję, zwłaszcza że wspomniana koleżanka wysłała swoją córkę na obóz organizowany przez tę firmę rok temu i bardzo sobie chwali. A wy, drogie forumowiczki, coś mi podpowiecie?

Ostatnio edytowany przez jubik (2017-03-16 10:19:51)

47

Odp: Dojrzewanie młodzieży

Ja uwielbiam wyszukiwać info na tego typu tematy w necie wink

48

Odp: Dojrzewanie młodzieży

Super opcja z tymi ofertami w sieci. Przypadły mi do gustu smile

49

Odp: Dojrzewanie młodzieży

Przede wszystkim powinno sie opierać na zasadzie rozmawiania, tlumaczenia, dyskutowania a nie zakazywania i "masz tak robic bo ja tak mowie". To proszenie sie o to aby dziecko zrobilo cos inaczej niz chcemy.

50

Odp: Dojrzewanie młodzieży

Przede wszystkim nalezy rozmawiac z dzieckiem - i to nie z pozycji kogos kto ma wladze tylko tlumaczyc mu, zadawac pytania. Pamietajmy, ze bycie rodzicem nie czyni nas nieomylnymi i w pewnych aspektach to nawet zbuntowany nastolatek moze miec racje.