1

Temat: Z czym kojarzy Ci się zapach wanilii?

Zapraszamy do dyskusji i konkursu - piszcie, jakie  wspomnienia i skojarzenia wywołuje w Was woń wanilii! Najciekawsze wypowiedzi nagrodzimy 3 książkami pt. "Szczęście pachnące wanilią"  od Wydawnictwa FILIA!

2

Odp: Z czym kojarzy Ci się zapach wanilii?

Zapach wanilii to zapach mojego dzieciństwa - kojarzy mi się z Babcią i jej  dużą kaflową kuchnią w drewnianym domku, w której był też piec do pieczenia pysznych ciast drożdżowych, jakich nie ma dziś nawet w najlepszych cukierniach... Tamten waniliowy zapach i smak to sedno moich dziecięcych wspomnień...

3

Odp: Z czym kojarzy Ci się zapach wanilii?

Wanilia kojarzy mi się z rajskimi wyspami
i mocno opalonymi egzotycznymi chłopcami...
Tropikalne klimaty to moja obsesja,
tam właśnie wyjadę, gdy skończy się sesja:)
by wśród kwiatów wanilii opalać swe ciało,
któremu ciągle i wciąż słońca jest mało!!!

4

Odp: Z czym kojarzy Ci się zapach wanilii?

Moje wspomnienie dzieciństwa dotyczące wanilii to niestety nie egzotyczne podróże, ale cukier wanilinowy, którego torebkę zawsze można było znaleźć w kuchennej szafce z przyprawami...  Razem z siostrą chowałyśmy się przed oczami dorosłych w naszej ulubionej kryjówce pod dużym stołem w jadalni i za pomocą obślinionych palców wydobywałyśmy smakowite kryształki cukru "waniliowego" z torebki, aż stała się idealnie czysta w środku:)  Takie to były dziecięce przysmaki w latach 80....

5

Odp: Z czym kojarzy Ci się zapach wanilii?

Zapach wanilii kojarzy mi się z... piosenkami z filmu Vanilla Sky! To był pierwszy thriller jaki oglądałam, a tytułowa piosenka w wykonaniu Paula McCartney do dziś brzmi mi w uszach gdy słyszę słowo "wanilia"...

6

Odp: Z czym kojarzy Ci się zapach wanilii?

Zapach wanilii kojarzy mi się z egzotycznymi wyspami, z dalekimi krajami, gdzie nie dotarła jeszcze cywilizacja XXI wieku, z dziewiczymi lasami amazońskiej puszczy i naturalnym pięknem nieskażonej przyrody...

7

Odp: Z czym kojarzy Ci się zapach wanilii?

Wanilia pachnie jak tajemnica, jak coś, czego nie sposób rozwikłać, a jednocześnie czujemy że w pewien sposób jest nam tak znane i bliskie... Wanilia jest jak obietnica poznania niewiadomego, do którego dążymy przez całe życie...

8

Odp: Z czym kojarzy Ci się zapach wanilii?

Mnie zapach wanilli kojarzy sie z pierwszym moim licealnym zapachem vanilla fields:) Pięknie słodki i apetyczny z dodatkiem mimozy i jaśminu:) Mimozą to ja własnie taką w liceum byłam a jaśmin właśnie pachnie kiedy to piszę:) Idealnie do mnie pasował:)To nie był jakiś słodki ulepek, ale otulający, kobiecy zapach.Ten zapach przywołuje moje najpiękniejsze wspomnienia. To zapach mojej młodości:)

9

Odp: Z czym kojarzy Ci się zapach wanilii?

Wanilia to moje ulubione lody i znana z dzieciństwa zupa "nic"... pyszna i niezwykła.Wanilią pachniały moje pierwsze perfumy Avon "Far away" i...odkryte niedawno,(choć nie najnowsze) perfumy Thierry Muglera "Angel",w których zakochałam się niemal tak samo jak w lodach.Wanilia kojarzy mi się z ciepłym podmuchem majowego wiatru,rozleniwiającym popołudniem  w cieniu i kolorem,który niby jest ...a tak jakby go nie było.

Ostatnio edytowany przez angelina73 (2014-05-26 21:58:51)

10

Odp: Z czym kojarzy Ci się zapach wanilii?

Wanilia kojarzy mi się z czymś pozytywnym. Przez dłuższy czas nie lubiłam jej zapachu ani smaku, ale jak wiadomo, kobieta zmienną jest.
Obecnie wanilia pachnie dla mnie tajemniczo, egzotycznie. Kojarzy mi się z lokalnym targiem w jakimś kraju na południu. Pełno przypraw, owoców, materiałów i różnych kolorów. Zapachy mieszają się i przenikają wszystko. Od mnogości kolorów można wręcz dostać zawrotów głowy. Jest gorąco i parno, a my po zakupach szukamy wytchnienia w cieniu. Przez to wszystko przebija się cudowny aromat wanilii smile

11

Odp: Z czym kojarzy Ci się zapach wanilii?

Wanilia kojarzy mi się z  moim ulubionym budyniem waniliowym, który od dzieciństwa stanowi stałą pozycję w moim menu - o każdej porze roku:)

12

Odp: Z czym kojarzy Ci się zapach wanilii?

Wanilia kojarzy mi się z pięknymi egzotycznymi kwiatami, wplecionymi we włosy hawajskich piękności... Kojarzy mi się z wolnością, beztroską i cudownym stanem błogości, który można osiągnąć tylko na rajskich wyspach, gdzie czas płynie swoim leniwym tempem, nie zważając na nasze pragnienie zrobienia wszystkiego naraz i zatrzymania go, by piękno które jest w nas, mogło trwać wiecznie...

13

Odp: Z czym kojarzy Ci się zapach wanilii?

Zapach wanilii to dla mnie zapach niczym ze snu. Lekki, przyjemny, odurzający. Pozostający na zawsze w pamięci.

14

Odp: Z czym kojarzy Ci się zapach wanilii?

Pierwsze wspomnienia z dzieciństwa to zapach wanilii dodawanej do ciasta pieczonego przez moją Babcię. Ciepły, domowy zapach dający poczucie bezpieczeństwa. Już dorosła, sama wyciągałam laski wanilii ze szklanej fiolki, bo w takich były sprzedawane, aby zrobić moim dzieciom domowy budyń.
Później pojawiły się kosmetyki o zapachu wanilii. I przyznam szczerze, że za nimi nie przepadam. Na szczęście te kosmetyczne substytuty nie mają z prawdziwą wanilią zbyt wiele wspólnego. Mam perfumy -  Hypnotic Poisson, w których dominuje nuta wanilii, ale prawie ich nie używam. Wydają mi się zbyt ciężkie, zbyt słodkie…
Wanilia od dziecka kojarzy mi się wyłącznie z domem. Dla mnie to nie jest zapach „na wynos”.

15

Odp: Z czym kojarzy Ci się zapach wanilii?

Zapach wanilii kojarzy mi się z pierwszym własnoręcznie upieczonym przeze mnie tortem dla mojej mamy na dzień matki.W przepisie było -dodać jedną łyżeczkę aromatu waniliowego,a ja dodałam 1 buteleczkę aromatu waniliowego.Smak i zapach tortu waniliowy bardzo,ale niejadalny bardzo !

16

Odp: Z czym kojarzy Ci się zapach wanilii?

Myśląc o wanilii przed moimi oczami ukazuje się obraz domku w górach podczas zimy. Siedzę na miękkim dywanie otulona ciepłym kocem. W ręku trzymam kubek gorącego kakao. W otoczeniu natomiast rozciąga się delikatny i subtelny zapach wanilii płynący wprost z kadzidełek rozstawionych na kominku. W takich momentach marzy się o tym, aby chwila trwała wiecznie...

17

Odp: Z czym kojarzy Ci się zapach wanilii?

Nie będę zapewne ani oryginalna ani też wymyślna ale kiedy czuje zapach wanilii pierwsza myśl jaka przemyka mi przez głowę to wspólne robienie lodów wraz z moim lubym kiedy to po włożeniu wszystkiego do miksera z zupełnego roztargnienia zapomnieliśmy pokrywki i niestety większość skończyła na nas smile

18

Odp: Z czym kojarzy Ci się zapach wanilii?

Waniliowy zapach to dla mnie zapach świąt Bożego Narodzenia, tego magicznego czasu, kiedy wszyscy stajemy się jednością, a wszelkie spory znikają i panuje pokój na ziemi...

19

Odp: Z czym kojarzy Ci się zapach wanilii?

Waniliowo mi... kiedy jesteś ze mną, kiedy każdą chwilę możemy dzielić na pół, kiedy blask świec i waniliowe lody sprawiają, że wreszcie mam ten swój prywatny raj na ziemi - tylko my i wanilia...

20

Odp: Z czym kojarzy Ci się zapach wanilii?

Zapach wanilii kojarzy mi się z przytulnym domem, w którym panuje miłość i rodzinne szczęście. To takie urocze gniazdko z kominkiem, świecami i białymi meblami w stylu prowansalskim, jakie kiedyś chciałabym mieć....

21

Odp: Z czym kojarzy Ci się zapach wanilii?

Zapach wanilii kojarzy mi się z kolorem ecru:)  A kolor ecru kojarzy mi się z garsonkami mojej Cioci, na co dzień poważnej pani sędziny, a w gronie rodzinnym znanej ze swoich wspaniałych ciast i deserów, często właśnie o smaku waniliowym!

22

Odp: Z czym kojarzy Ci się zapach wanilii?

Wanilia kojarzy mi się z moim ulubionym deserkiem waniliowym z ciastkami amarettini, koniecznie  polanym sosem malinowym i posypanym prażonymi płatkami migdałów.... Pycha...

23

Odp: Z czym kojarzy Ci się zapach wanilii?

Kwiaty wanilii pachną słodko jak miłość:) Kojarzą mi się z letnią przygodą, która rozkwita nagle i upaja nas swoją beztroską, odsłania przed nami piękno drzemiące w otaczającym świecie

24

Odp: Z czym kojarzy Ci się zapach wanilii?

Wanilia kojarzy mi się z meksykańskim straganem pełnym wonnych przypraw, obok którego żaden turysta nie przejdzie obojętnie, chcąc zabrać do swojej kuchni kawałek tamtego świata, by jego egzotyka dodała smaku i aromatu jego potrawom...

25

Odp: Z czym kojarzy Ci się zapach wanilii?

Wanilia? Z pieprzem! Czyli program Tonego Halika i Elżbiety Dzikowskiej pt. "Pieprz i wanilia". To dzięki niemu pokochałam podróże. A poza tym wanilia zawsze będzie mi się też kojarzyła z ciastami i cudownym aromatem!