26

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Cóż, standardowy dialog w polskich domach to chyba wciąż jest taki:

Mamo, skąd się biorą dzieci?
- Nie mam czasu, zapytaj tatę.

Tato, skąd się biorą dzieci?
- Jestem zajęty, niech ci mama powie.

Dorośli ludzie też są nauczeni ciszy na ten temat, bo sami się pewnie o tym od rodziców nie dowiedzieli, więc jak mają to zmienić w odniesieniu do swoich dzieci...?

27

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Warto z dziećmi w ogóle rozmawiać na każdy temat, a na te trudne ze szczególnym zaangażowaniem. My rodzice uczymy dziecko przeróżnych umiejętności, min. tez radzenia sobie z trudnymi sytuacjami/ tematami. Nie możemy dziecka ochronić przed wszystkim ( i nawet nie powinniśmy próbować tego robić), ale po przez wyjaśnianie, czy czasem nawet zainicjowanie pewnych tematów przygotować dziecko na zderzenie się z CZYMŚ trudnym, by w ten sposób wzbogacić kompetencje dziecka.
Trudne dziecięce tematy są tez podjęciem wezwania dla rodziców, bo czasem dorośli bagatelizują małe problemiki urastające do dziecięcych katastrof , czy w efekcie rodzą się z nich traumy trudne do wykorzenienia. Nim zostałam mama, nie podejmowałam próby zobaczenia jakiegoś problemu z perspektywy dziecka. Często jedne zagadnienie powraca w pytaniach dziecka jak bumerang, wiec tu pojawia się owo wyzwanie by nasz przekaz dostosowywać do poziomu dziecka. Dziecko kieruje się emocjami i taka rozmowa to nie tylko pokazanie pewnych merytorycznych aspektów problemu, ale już sama w sobie jest wysłaniem sygnału do dziecka ze jest ważne, ze możne na nas liczyć, ze ma prawo do uczuć, a my mu zawsze towarzyszymy, zawsze - nie ktoś przypadkowy z przypadkowym źródłem informacji - ale my . Dodatkowo, gdy ^wysilmy się^ i dołożymy do naszej biernej teorii  bajeczkę, opowiadanie, aranżacje zabawy, gry, czy teatrzyk zapraszamy dziecko do aktywnego wykazania się jak ono TO widzi/ myśli/ czuje .... dzięki temu rodzi się tez zaufanie dziecka do nas  Myślę, ze dialog z dzieckiem to jego skrzydła w przyszłość. Dziecko uczy się ze nie zawsze wszystko będzie pięknie, kolorowo, ale gdy przyjdzie smutek czy problem trzeba stawić mu czoło, szukać rozwiązań, nie wstydzić się, nie uciekać. Takie wychowanie z pewnością zaprocentuje, nasze dzieci wyrosną na dojrzałych ludzi.

28

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Uważam, że warto! w każdym wieku dziecko inaczej rozumie świat i inaczej trzeba do niego podchodzić. Sama miałam w rodzinie taką sytuacje, gdy umarł mój brat jego synek miał raptem niecałe 3 latka i jak mu wytłumaczyć i czy w ogole mówić że taty nie ma... Ja uważałam, że tak i moja rodzina również... należy poprostu dostosować przekaz do wieku dziecka w naszym przypadku było poinformowanie bratanka że tatuś pojechał do Bozi a na cmentarzu przy grobie powiedzieliśmy że Tatuś jest u Bozi i tu jest teraz Jego domek. Myślę, że odpowiednie podejście do trudnego tematu pozwala rozmawiać o nich z dziećmi nawet bardzo małymi. Jest to kwestia kreatywności rodziców lub opiekunów. Jeśli nie my to ktoś obcy powie naszym dzieciom o trudnch tematach i może to wykonać w mało delikatny sposób. Rozmawiając chronimy nasze dzieci wink

29

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Rozmowa z dzieckiem to pierwszy obowiązek każdego rodzica, a nieunikanie trudnych tematów to drugi... Dlatego nie tylko warto, ale wręcz powinno się rozmawiać o wszystkim!

30

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Oczywiście że warto, tylko powstaje kilka  pytań zaczynających się od słowa: Jak?
Jak dostosować swoje objaśnienia do wieku dziecka?
Jak delikatnie nazywać sprawy i rzezy nieprzyjemne?
Jak nie zrazić dziecka do ludzi i świata ukazując ich mroczne oblicze...?

31

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Rozmowy są bardzo ważne w każdym wieku dziecka i na każdym etapie dorastania warto więc znaleźć czas żeby z dzieckiem porozmawiać bo przez to też lepiej poznamy jego potrzeby i pogląd na świat i życie...

32

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Dla mnie jako dziecka najtrudniejsze było zrozumienie śmierci, dlaczego odchodzą ukochani dziadkowie, kot czy pies... A rodzice nie rozmawiali ze mną o tym, jakoś chyba nie widzieli powodu, a ja swoje cierpienie przeżywałam w zaciszu swojego pokoju... Sama też nie pytałam o to, bo byli zajęci swoimi poważniejszymi problemami.

33

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Jeszcze nie mam dzieci ale na pewno wiem że rozmowy są bardzo potrzebne i na to pytanie nie może być innej odpowiedzi. Dzieci, z którymi się nie porusza takich tematów, na pewno poszukają informacji na własną rękę i ze szkodą dla siebie

34

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Rozmowy z dziećmi na wszystkie, nawet te trudne tematy, są tak samo im potrzebne, jak ciepłe buty na zimę czy słodycze, dlatego kochani rodzice, nie zbywajcie ich, że później porozmawiacie, bo czasu się nie cofnie, a dziecko lubi czuć się ważne i wysłuchane, więc rozmawiajcie z nim jak najczęściej! Kiedyś to zaprocentuje dobrymi relacjami z nim, kiedy będziecie potrzebowali podpory na starość...

35

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Rozmowy tak jak życie, są nie tylko przyjemne i o przyjemnych sprawach, ale myślę, że od najmłodszych lat trzeba dziecko przygotowywać do prawdziwego życia, bo trzymane pod kloszem i izolowane od prawdziwego życia wyrośnie na dorosłego, który nie będzie umiał poradzić sobie z problemami jakie niesie codzienność .

36

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Ze mną najwięcej rozmawiała w dzieciństwie babcia, więc z nią miałam i mam dotąd najlepsze relacje. Za szczere odpowiedzi na moje nieraz trudne i męczące pytania jestem jej wdzięczna do dziś i to ona wie o mnie najwięcej, a nie moja mama...

37

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

W dzisiejszych czasach to jest jeszcze bardziej nasilone, że dzieci są wychowywane przez nianie i babcie, ale brak czasu nie jest powodem, żeby nie rozmawiać z własnym dzieckiem! Trzeba znaleźć złoty środek między szaleńczym zarabianiem pieniędzy i pracoholizmem a czasem tylko dla siebie, dla rodziny, dla dzieci. Inaczej wkrótce świat będzie pełny zagubionych ludzi bez ustalonego poglądu na świat i kręgosłupa moralnego.

38

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Warto... Ale do rozmów o trudnych sprawach trzeba się też dobrze przygotować, przewidzieć, jak dziecko może zareagować na takie tematy, umieć cierpliwie wysłuchać i wytłumaczyć pewne kwestie. Ale po to się jest rodzicem, żeby być też przewodnikiem po świecie pełnym dobra i zła dla swojego dziecka:)

39

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Dzieci szybko przyswajają nowe informacje, więc im wcześniej im będziemy mówić np. co wolno a czego nie, tym większa szansa ze wychowamy je na porządnych ludzi. Warto o ty rozmawiać na codzień, bez szczególnych okazji, wtedy dziecko łatwiej to przyjmie i będzie stosowało w swoim życiu.

40

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Jeśli ktoś ma wątpliwości, czy rozmawiać z dzieckiem, to powinien pooglądać reportaże pełne okrutnych dorosłych, którzy pastwią się nad własnymi lub powierzonymi do opieki dziećmi... Wielu z tych dramatów moglibyśmy uniknąć, gdyby rodzice czy nauczyciele wcześniej chcieli z dziećmi naprawdę szczerze rozmawiać o trudnych sprawach, wsłuchiwać się w pytania i problemy dzieci, traktować je indywidualnie i podmiotowo. Niestety, rozmów brakuje w dzisiejszym dziecięcym świecie i stąd mamy później dramatyczne historie...

41

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Mnie dużo o życiu i trudnych sprawach opowiadała starsza o 6lat siostra więc trochę w tym wyręczała rodziców, a umiała znaleźć ze mną wspólny język mimo różnicy wieku:)

42

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Rozmawiać z dziećmi warto zawsze-ich spojrzenie na życie jest dużo ciekawsze... Nasz dorosły umysł już dawno nie mieści prostoty przekazu ich myśli i treści... Gdy z nimi rozmawiasz,spędzasz z nimi czas,odkrywasz,że to one często mogą uczyć nas... Dzieci,mając poczucie,że traktujesz je poważnie,do każdego twego słowa podchodzić też będą rozważnie. Będą cię nie tylko słyszeć,ale słuchać zaczną,kiedy z nimi porozmawiasz też z uwagą baczną. Dzieci więcej rozumieją,niż nam się wydaje,więc rozmowa wychowawczo też nam więcej daje... Tak zwane przez dorosłych te tematy trudne-określane pojęciami złożonymi są po prostu nudne. Z perspektywy dzieci wszystko proste ma znaczenie,więc tak cenne jest w rozmowie właśnie ich spojrzenie... Uczą mówić nas dorosłych o rzeczach złożonych w słowach prostych,obrazowych,lecz nieprzesadzonych. Dzieci stają się odważne,ekokwentne i otwarte,rozmowa buduje wzajemny szacunek,a to wszystkiego jest warte... :-)

43

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Dzieci uważają rodziców za najmądrzejszych i najsilniejszych na świecie - więc aby ich zbyt szybko nie rozczarowywać, trzeba z nimi rozmawiać na każdy nurtujący je temat, albo taki który wymaga omówienia bo wynikła taka potrzeba, sytuacja, którą trzeba jakoś skomentować itd. Jeśli np. zachorował ciężko ich kolega to trzeba wyjaśnić dziecku, że to nie jest wina tego dziecka czy rodziców, że do końca trzeba mieć nadzieję. A gdy je spotka coś złego to nie oskarżać , że np. gdyby nie nosiło do szkoły drogiego telefonu to by mu nie ukradli, tylko wytłumaczyć, że na przyszłość trzeba być ostrożniejszym...

44

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Warto rozmawiać z dziećmi bo dzięki nim wracam pamięcią do swoich lat dziecinnych. One patrzą na ludzi i świat bez uprzedzeń, więc sama chętnie rozmawiam z dziećmi żeby "złapać" dystans do pewnych spraw, one mi potrafią uświadomić , że są sprawy ważniejsze niż jakieś codzienne trudności których i tak się nie uniknie.

Ostatnio edytowany przez outside (2013-11-23 13:17:49)

45

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Z sentymentem wspominam swoje rozmowy z Mamą jako dziecko, bardzo mi ich dziś brakuje i nie wyobrażam sobie jak może jakiś rodzic nie chcieć poznawać własnego dziecka i rozwijać go poprzez rozmowy... Mnie one dały wielkie poczucie ważności i bezpieczeństwa w rodzinie i to samo chciałabym przekazać moim dzieciom...

46

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Odpowiadam: 3x TAK, ponieważ :
1.
dziecko uczy się dzięki tym rozmowom odróżniać to co dobre i pochwalane o9d tego co złe i zakazane
2.
Dziecko poznaje, że wiat jest nie tylko dobry, jak w bajkach i książeczkach dla dzieci
3.
Dziecko wie, jak sie na przyszłość  zachować w krytycznych sytuacjach które mu zagrażają

47

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Bez rozmów z dziećmi na tematy trudne i wpływające na rodzinę może być tak, jak opowiadała mi koleżanka: gdy miała 6 lat jej ojciec wrócił na studia techniczne i na ostatnim roku wyjeżdżał na praktyki czy staż do NRD, a że rodzice jej za wiele o tym nie mówili, po co tam jedzie, to sobie wymyśliła, że na pewno ich zostawia i już nie wróci do domu. Przeżywała to strasznie i dopiero gdy mama zobaczyła że z nią się dzieje coś niedobrego, to jej wszystko wytłumaczyła:)

Ostatnio edytowany przez Ewelina (2013-11-24 11:49:31)

48

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Jeśli ktoś chce mieć dziecko, które będzie aspołeczne, egoistyczne i niewrażliwe na potrzeby innych ludzi, to niech z nim nie rozmawia... Ale żeby potem nie był zdziwiony że dorosłe już  dziecko go nie odwiedza, nie pamięta o jego urodzinach, nie zaprasza na święta... Trzeba od najmłodszych lat tłumaczyć dziecku, że życie polega na  dzieleniu się tym co najlepsze, że nie zawsze będziemy młodzi i zdrowi... Wiadomo,że starość czy choroba to trudne tematy, ale dlaczego dziecko ma nie wiedzieć, że życie to nie bajka...?

49

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Na takie rozmowy zawsze trzeba znaleźć czas, bo taka jest rola rodzica, żeby przygotować swoje dziecko do dorosłości jak najlepiej, dać mu poznać świat w jego wielu aspektach, także tych przykrych. inaczej wychowamy sobie dzieci które dokąd będą mogły będą trzymać się "maminej spódnicy" i nie chciały ponosić konsekwencji swoich błędów... Znam takich dziadków, co płacą alimenty na wnuka, bo prawie 40-letni syn nie ma ochoty pracować i na nie łożyć  i podejrzewam, że w czasach gdy dorastał zabrakło po prostu szczerych rozmów w tej rodzinie, które by go przygotowały do dorosłego życia.

50

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Wychowanie dziecka to wyzwanie, a nie da się go wypełnić bez ustalenia pewnego kodeksu zachowań, zakazów i nakazów, które trzeba dziecku przekazać właśnie w rozmowie. Tylko w ten sposób można dziecku wytłumaczyć, które zachowania są prawidłowe, a czego powinno się wystrzegać. Trzeba dobrze się przygotować do takich rozmów, aby odniosły dobry skutek, nie sprawiły, że dziecko przestanie ufać rodzicom i robić coś po kryjomu.