1

Temat: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Zapraszamy do udziału w konkursie, w którym do zdobycia jest wspaniała książka dla dzieci - "Kostka i Bruno. Bajki Wychowajki" autorstwa Dominiki Kocyłowskiej!

Podzielcie się z nami swoimi przemyśleniami, doświadczeniami i historiami - 3 najbardziej ciekawe i oryginalne odpowiedzi zostaną nagrodzone unikatowymi egzemplarzami tej właśnie książeczki - z autografem Autorki!

2

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Uważam, że to zależy od wieku dziecka. Wiadomo że 3-latek nie rozumie tyle co 6-latek... Ale np. jeśli rodzice się rozwodzą to myślę, że trzeba dziecku o tym powiedzieć wcześniej, a nie czekać do końca i postawi je dopiero przed faktem dokonanym, że tata się wyprowadza...

3

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Oczywiście, zawsze warto rozmawiać, żeby dziecko czuło się ważne i dopuszczone do ważnych rodzinnych spraw.
Dzieci są bardzo wyczulone na tym punkcie, gdy traktuje się je jak dzieci, czyli uważa że i tak nie zrozumieją więc można im nie mówić o czymś. U mnie w domu zawsze było tak, że mnie i siostrze rodzice mówili też o trudnych sytuacjach, np. o śmierci ukochanej babci jak miałyśmy ja 4 i siostra 7 lat, chociaż na pogrzeb nas nie zabrali żebyśmy jeszcze bardziej tego wszystkiego nie przeżywały...

4

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Pamiętam jak umarł mój ukochany chomik i rodzice nie wiedzieli jak mi o tym powiedzieć... Wróciłam z akacji u babci, a oni przez prawie 2 tygodnie mówili że uciekł i że na pewno niedługo wróci... Ale ja czułam od początku że kłamią i coś jest nie tak, bo zaraz kupili mi drugiego. Nigdy nie powiedzieli co się z tamtym stało, a przecież bym popłakała i jakoś to zniosła...

5

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

O wszystkich trudnych i ważnych tematach dziecko powinno się dowiadywać od rodziców którzy stanowią autorytet, kształtują rozwój dziecka i postawę społeczną. To w jaki sposób rodzic przedstawi i wytłumaczy dziecku dany problem czy tez trudny temat będzie kształtować światopogląd dziecka, mądrość życiową i moralność dla tego bardzo ważne jest by rodzice rozmawiali z dziećmi na rożne tematy nawet te trudne i przekazywali dziecku swoje uwagi i doświadczenia, niż dziecko miało by chłonąc wiedzę od rówieśników, z telewizji czy tez z ulicy. Dla tego warto rozmawiać z dziećmi i poświęcać im czas na rozmowę.

6

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Dziecko czuje się dobrze tylko w rodzinie, której może ufać, że nikt nie zatai przed nim czegoś ważnego, co ma wpływ przecież i na jego życie... Wiadomo, że trzeba to inaczej przekazać niż dorosłemu, użyć innych słów, ale na pewno nie przemilczać! Jeśli się np. dowie od obcych osób, to może być dla niego trauma i zachwiać jego poczuciem przynależności do tej rodziny... Znam chłopaka, któremu matka (tzw. panna z dzieckiem) aż do 18. roku życia wmawiała, że jego ojciec pił i już nie żyje. A jak brał ślub kilka lat później, to mu dopiero wyjawiła, że jego ojcem jest człowiek, którego on dobrze znał, bo to był ich dalszy sąsiad... Oczywiście ten człowiek był na ślubie i weselu jako jeden z gości. A chłopak był w szoku, że go tak długo oszukiwała - choć wszyscy wokół domyślali się tego, bo on był podobny do swojego ojca i jego ślubnych dzieci...

7

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Dzieci nie lubią jak dorośli szepczą coś do siebie tak żeby one nie usłyszały. A bywa i tak,że usłyszą coś niedokładnie i zaraz sobie dopowiedzą resztę i wychodzi z tego jeszcze większa afera niż gdyby w normalny sposób dowiedziały się prawdy, która i tak wyjdzie na jaw wcześniej czy później...

8

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Wg mnie to zależy jak trudna jest dana sprawa i ile lat ma dziecko. Myślę, że bardzo małe dzieci należy izolować od drastycznych tematów typu śmierć, ponieważ mogą pozostawić u nich uprzedzenia na przyszłość. Można przecież powiedzieć tylko że np. dziadek poszedł do nieba i teraz patrzy z góry na nas, a nie że umarł w szpitalu, że cierpiał, że był operowany itd...

9

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Zdecydowanie warto. Na pewno stopniowo trzeba je wprowadzać w pewne tematy , ważna jest jasność jaką potem mają oraz to, że czują sami sie ważni smile na pewno to jest pomocne potem w przedszkolu czy tez w szkole , koledzy im nie
"mieszają "  w głowie. Trudne rzeczy do omówienia nieraz w trakcie okazują się nie aż tak skomplikowane, dzieci mają swój sposób rozumowania bardzo prosty smile na trudne pytania też trzeba prawdziwie odpowiadać , bo najgorzej jak nas dziecko przyłąpie na kłamstwie..

10

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Zawsze warto rozmawiać i traktować dziecko jak partnera w dyskusji, a nie jak "istotę podrzędną".
Zawsze warto rozmawiać, należy jednak wiedzieć jak, pamiętać, do kogo się zwracamy...Moim zdaniem nie ma tematów zbyt trudnych - cała trudność polega na odpowiednim przedstawieniu dziecku "sprawy", wzięciu pod uwagę jego wieku, doświadczenia, rozwoju emocjonalnego...
Bo dziecko to też człowiek, a do tego nie byle jaki - taki, który dopiero uczy się świata, poznaje go, zadaje mnóstwo pytań i oczekuje odpowiedzi i tylko od nas zależy czy na te pytania właściwie odpowiemy, czy je zbagatelizujemy lekceważąc małego rozmówcę:) Trudne tematy mogą stać się dla dziecka jeszcze trudniejsze, jeśli będziemy je uporczywie ignorować, omijać lub bagatelizować...

11

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Oczywiście,że tak! Z dziećmi wręcz trzeba rozmawiać na trudne tematy,aby w przyszłości gdy będą już dorosłe wiedziały co jest dobre a co złe i by wiedziały co im wolno a co nie.

12

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

U mnie w domu zawsze panowała zasada, że "dzieci nie muszą wiedzieć"... A rodzice najwięcej energii wkładali  to, żeby spierać się między sobą "czyje będzie na wierzchu", a nie dbali w ogóle o to, jak my się w tej sytuacji czujemy... Wg nich chyba dzieci nie miały emocji, nie przeżywały... A prawda była taka, że czuliśmy się zagubieni w ciągłych domysłach, czy już się rozwodzą czy jeszcze te przepychanki potrwają... Najgorsza była, jak pamiętam, ta niepewność i nie życzę przeżywania jej żadnemu dziecku, bo sama wiem, jak to jest być dla swoich rodziców "niewidzialnym", niewiele znaczącym... Sama nigdy tego nie zrobię swoim dzieciom, nie pozwolę, żeby tak się czuły, jak ja wtedy...

13

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Dziecko to człowiek.No może trochę mniejszy ale człowiek.Uczy się świata obserwując i zdobywając wiedzę.Najlepiej jednak ,jakby taką wiedzę posiadło od swoich rodziców,którzy na tyle znają swoje dziecko,że wiedzą jak stosownie dozować informacje.Celowo użyłam słowa DOZOWAĆ,gdyż odpowiedzi na trudne pytania trzeba dostosować do wieku dziecka i jego wrażliwości. Tematy jak śmierć,rozstanie,choroby,sex,czy standardowe " mamo skąd się wziąłem ? " są nieuniknione. Najważniejsze by nie przeoczyć momentu,kiedy dziecko łaknie odpowiedzi,bo jak nie od nas to dowie się od kogoś innego.I niekoniecznie będzie to osoba  kompetentna...Dziecko nie może żyć w świecie iluzji,wierząc że jest superbohaterem i ma do wykorzystania trzy życia.Dzieci należy uświadamiać od samego początku i oswajać z różnymi " strachami " dnia codziennego.Jako rodzice jesteśmy wręcz zobowiązani do przekazywania dzieciom prawdy o życiu :-)

14

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Rodzice są dla dziecka wzorem i autorytetem, przynajmniej do wieku nastoletniego, a więc rozmawiać trzeba, bo inaczej dziecko nabierze przekonania, że trzeba być skrytym i nie ufać nikomu, nawet bliskim

15

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Gdy w rozmowach się trudne sprawy pojawiają,
to często rodzice je omijają.
Odpowiedzi na pytania nie udzielają
i tłumaczą się tym, że czasu na to nie mają.
A ja z trudnymi pytaniami radę sobie daję
i gdy dziecko coś się mnie zapyta to się "nie czaję"
Odpowiadam szczerze i z przekonaniem,
chociaż wiem, że jest to trudnym zadaniem.
Czasami też odpowiedź w żart obrócę
lub o pomoc męża się zwrócę.
Jednak na każde pytanie odpowiedź moje dziecko usłyszy,
a to, że mama na nie odpowiada dla dziecka bardzo się liczy.
Trudne tematy...
czasami mogą być tematem do herbaty.
Gdy dziecko pozna jak różne problemy rozwiązywać,
to w życiu będzie mu łatwiej wszelkie trudności pokonywać.
A więc warto rozmawiać na te różne, trudne sprawy,
nawet podczas zabawy.
Bo czasami dziecko nas zaskoczy
i z trudnym pytaniem do nas "wyskoczy".
A rodzic co wtedy robi? Wytrzeszcza oczy smile

16

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Milczenie to najgorsza strategia, bo dzieci mają dobrą intuicję i są dobrymi obserwatorami - przed nimi nic się nie ukryje... Dlatego w trosce o poprawne relacje z nimi warto rozmawiać także na trudne tematy, bo na starość może okazać się, że dziecko nauczone trzymania dystansu w domu, nie będzie chętnie wracać do rodziców, opiekować się nimi i zwierzać...  W rodzinie nie powinno być tajemnic i tabu, bo dziecko inaczej dowie się z innych źródeł i będzie to bardziej bolesne czy niekorzystne dla niego...

17

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Najwięcej złego bierze się z niewiedzy. Dzieci które są niedoinformowane przez rodziców mają"szansę" łatwiej wejść na złą drogę, bo nikt im nie wyjaśnił np. jak odróżnić dobro od zła, jak się zachować w konkretnych sytuacjach...

18

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

czy warto rozmawiać , oczywiście , że tak.
To odwieczne są pytania , które trapią dzieci.
Skąd się wziąłem?, co się stało, że jestem na świecie?
Małe dzieci dziwne rzeczy nam opowiadają , że jest taki sklep co dzieci sprzedają , małą zosię bocian przyniósł gdy była golaskiem, wszystko to są jakieś dziwne bajki co opowiadają .
wszystko co na świecie żyje łączy się parami  on i ona tata z mamą  zwą się rodzicami
brzuszku mamy się zaczełaś jak kurczaczek z jajka mama ziarnko twego życia pod sercem nosiła  a ty żyłeś w brzuszku mamy zwinięty jak ślimak, tata cieszył się i starał pomóc i dogadzać , żeby mama wszystko miała kiedy się urodzisz, tak miesięcy przeszło dziewięć  a ty rosłeś aż zrobiło ci się ciasno i chciałeś być na świecie mama czuła jak się ruszasz niecierpliwy byłeś poszła mama do szpitala tam się urodziłeś byłeś taki śliczny mały jak lalka nagusek  , na pamiątkę życia w mamie  jeszcze masz pępuszek  potem mama cię tuliła  do snu kołysała , mleczkiem z piersi wykarmiła piosenki śpiewała  teraz jesteś dzieckiem mądrym tak należy sądzić czego nie wiesz pytaj mamy  KTO PYTA NIE BŁĄDZI !!!
Takim sposobem mojemu dziecku wytłumaczyłam pytanie skąd się biorą dzieci jest to dość trudne pytanie dla rodzica ale uważam , że pozostawienie dziecka bez odpowiedzi lub zbywanie go do drugiego rodzica może tylko wyrządzić szkody dziecko przychodząc do mamy lub do taty okazuje mu pełnie zaufania i miłości a przede wszystkim daje świadectwo , że ufa bezgranicznie rodzicowi , jeżeli udzielimy kłamliwej , nieprawdziwej odpowiedzi to poprostu gdy nasza pociecha dowie się prawdy poczuje się zawiedziona i z  kolejnym nurtującym pytaniem może do nas już nie przyjść a poszukać odpowiedzi gdzie inndziej dlatego uważam , że warto rozmawiać z dzieckiem na trudne tematyi nie tylko warto poprostu rozmawiać aby nie stwarzać tematów tabu.

19

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Każde dziecka pytanie powinno być traktowane poważnie, bo dzięki temu ono wzbogaca swoją wiedzę o świecie, uczy się życia i funkcjonowania wśród innych ludzi, może też zweryfikować, czy informacje płynąc z innych źródeł są prawdziwe... Kogo ma pytać, jak nie rodziców - najbliższe osoby, które zna "od zawsze"? Gdybym jednak miała mówić o swoich doświadczeniach w tym temacie, to u mnie w domu były tematy tabu, a jako 8-latka jeszcze ciągle byłam przekonana, że ludzie pobierają się tylko wtedy, jeśli nowe nazwisko (męża) pasuje kobiecie do imienia i dobrze z nim brzmi... big_smile

20

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Kto nie chce rozmawiać z dziećmi, en nie powinien ich mieć... Tworzenie rodziny to głównie podtrzymywanie bliskich relacji między domownikami, a tych bez rozmowy po prostu nie ma. Dla dziecka nie ma tematów tabu - gdy coś je zainteresuje, to po prostu zapyta i nie ma na to innej  rady, jak tylko udzielić odpowiedzi... Wiadomo, że trzeba mówić prostym językiem i tak, żeby dziecko zrozumiało, ale nie wolno zbywać dziecka mówiąc "dowiesz się w swoim czasie", bo ono faktycznie się dowie, ale my nie będziemy mieć nad tym żadnej kontroli i możemy mieć pewność, że następnych pytań raczej nie będzie. A samodzielne poszukiwania odpowiedzi na nurtujące pytania to błądzenie, na które nie wolno dziecka skazywać, jeśli wiemy, co znaczy odpowiedzialne rodzicielstwo.

21

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Rozmowa z dzieckiem na każdy temat jest  wskazana, ale dopiero wtedy, gdy czujemy się do niej dobrze przygotowani... Bo jeśli mamy się rumienić i być zmieszani, to dziecko to natychmiast odbierze jako sygnał, że sprawy, o których mowa, są wstydliwe, złe i zakazane. Mam nawet taki pomysł, że jeśli ktoś nie chce sam dziecku o czymś powiedzieć, to może poprosić kogoś z rodziny, kto ma doświadczenie w takich rozmowach, by go wyręczył. Lepsze to niż nieporadna rozmowa, z której dziecko nie wyniesie za wiele informacji czy choćby poczucia, że jest traktowane przez rodzica po partnersku...

22

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

To jednak rola rodziców, dziecko do nich ma największe zaufanie i ja bym tu nie szukała "zastępców" od "czarnej roboty" tylko sama rozmawiała z dzieckiem,, przecież są takie poradniki czy też w sieci można znaleźć podpowiedzi, jak rozmawiać z dzieckiem o trudnych sprawach smile

23

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Oczywiście że warto! Dzieci zadają mnóstwo pytań i dzięki temu, że na nie odpowiadamy, świat staje się dla nich bliższy i mniej przerażający...

24

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Dzisiejszy świat w ogóle jest przerażający i nieprzyjazny dla dziecka,... Tyle zagrożeń czyha wokoło.. Nie można już ufać nawet znajomym, ze nie skrzywdzą dziecka pod wpływem swoich zboczonych potrzeb... Dlatego trzeba od małego uczulać dziecko na to, że nikomu nie wolno ich dotykać w intymny sposób ani do niczego zmuszać. Tylko tak zapobiegniemy ewentualnym dramatom...

25

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Zależy co rozumiemy przez trudne tematy... Ja bym rozmawiała o tych trudnych sprawach, które mogą ich dotyczyć, a nie np. o tym, że na świecie źle się dzieje, jest dużo wojen, a w Afryce panuje głód. Obciążanie dzieci negatywnymi informacjami nie jest dobre dla ich rozwoju, więc tu należy przemyśleć, czym je obarczać, a czym nie.