1

Temat: Czy zęby mogą odrastać? Jest nowy lek!

Badania nad lekiem, który umożliwi odrastanie zębów stałych, trwają od lat pod kierownictwem Katsu Takahashi z Instytutu Badań Medycznych Szpitala Kitano w Osace. Wysiłki japońskich naukowców zakończyły się sukcesem!

Podobno człowiek posiada zawiązki trzeciego kompletu zębów, które niestety zanikają. Prawdopodobnie po komplecie zębów mlecznych i stałych mogłyby wyrosnąć nam kolejne. Dlaczego tak nie jest? Podobno rekinom zęby odrastają. Dlaczego nie ludziom?

Istnieje gen USAG-1, który syntetyzuje białko blokujące wzrost zębów i w laboratoriach opracowano środek blokujacy to białko. Dzięki temu udało się stworzyć lek pozwalający na odrastanie zębów, póki co u myszy i fretek laboratoryjnych.

W 2024 roku naukowcy chcą już przeprowadzać badania kliniczne na dorosłych, a w 2025 na dzieciach z myślą o tym, aby w 2030 roku wprowadzić lek do powszechnego użytku.

Zapowiada się rewolucja?

2

Odp: Czy zęby mogą odrastać? Jest nowy lek!

Ale jeśli u mnie już te trzecie zawiazki zanikly to chyba ta metoda nie podziała?

3

Odp: Czy zęby mogą odrastać? Jest nowy lek!

Dobre pytanie, ale znalazłam odpowiedź. Podobno lek ma być przeznaczony przede wszystkim dla chorych na anodoncję. Z definicji, jaką znalazłam, anodoncja to wada wrodzona polegająca na całkowitym braku zębów i ich zawiązków. To by mogło oznaczać, że nawet jak zawiązki zanikną, będzie szansa.

Ciekawi mnie tylko, ile trzeba będzie czekać na odrośnięcie zębów i czy tempo odrastania będzie bardzo zależne na przykład od wieku pacjenta.

4

Odp: Czy zęby mogą odrastać? Jest nowy lek!

To jest nadzieja, że protezy i implanty odejdą do lamusa .... Nawet gdyby zęby rosły kilka lat to dla trwałego efektu warto czekać ....

5

Odp: Czy zęby mogą odrastać? Jest nowy lek!

Jakieś przeciwwskazania pewnie będą. To byłoby zbyt piękne, gdyby wszystko tak się udało. Producenci implantów też chyba łatwo nie odpuszczą.

6

Odp: Czy zęby mogą odrastać? Jest nowy lek!

Marzenie wielu osób, odzyskać utracone zęby...

7

Odp: Czy zęby mogą odrastać? Jest nowy lek!

Oj tak, zęby są szalenie potrzebne i to mogłoby być lepsze rozwiązanie niż wszczepianie ciała obcego w formie implantu. A ile by mogli dentyści zarobić! big_smile Przecież te zęby na pewno również byłyby podatne na próchnicę, osadzanie się kamienia i inne problemy dotykające jamę ustną.

8

Odp: Czy zęby mogą odrastać? Jest nowy lek!

Może ok. 2030 roku będzie to dostępne....

9

Odp: Czy zęby mogą odrastać? Jest nowy lek!

Taki postęp to ja rozumiem, postęp w naprawianiu ludzkiego ciała. Niestety równolegle z nim postępuje moda na przerabianie ciała, niekoniecznie na lepsze, zdrowsze i piękniejsze.

10

Odp: Czy zęby mogą odrastać? Jest nowy lek!

Ciekawe kiedy to będzie dostępne dla zwykłych ludzi...?