1

Temat: Co najbardziej podrożało w tym roku?

Czytam artykuł o cenach przed  świętami i widzę, że najwięcej podrożały : sery, mięso kurczaka, olej, pomidory, masło. Akurat z tych produktów tylko pomidory czasem kupuję;) Sama widzę bardziej rosnące ceny pieczywa i prądu. A jak Wy uważacie?

2

Odp: Co najbardziej podrożało w tym roku?

Moim zdaniem wszystko podrożało, za 100 zł można kupić o wiele mniej niż przed rokiem, a nie mam czasu żeby polować na promocje jak emeryci...

3

Odp: Co najbardziej podrożało w tym roku?

Skoro paliwo i prąd jest droższy to i reszta produktów ma wyższe ceny, to oczywiste. Są już miejsca w Polsce, gdzie chleb kosztuje 10 zł, na szczęście to nie u mnie...

4

Odp: Co najbardziej podrożało w tym roku?

Dane z portalu dla sadowników, rolników i ogrodników, na podstawie "Indeksu cen w sklepach detalicznych", dotyczące podwyżek cen żywności w sklepach spożywczych mówią, że w styczniu podwyżki sięgnęły 17,6%, a w lutym 10%.

W lutym najbardziej podrożały te produkty (dane rdr. - rok do roku):
- o 66,9 % produkty tłuszczowe (olej o 90%, margaryna do pieczenia o 40,3 %, masło o 36,1 %),
- mięso zdrożało o 25,2% (wołowina o 34,8 %, drób o 26,1 %, wieprzowina o 6,4 %),
- nabiał 15,3% (najbardziej ser żółty - o 25,9%),
- warzywa 13,5% (kapusta 69 %, ogórki 33,9 %, cebula 28,8 %).

Niemal wszystko kupuję korzystając z realnych obniżek - promocji i przecen. Znam ceny produktów, które są na mojej stałej liście zakupów i wiem, która promocja jest rzeczywiście okazją. Za taki przeciętny kosz zakupów płaciłam przed pandemią około 45 złotych. W ubiegłym roku już ponad 70 złotych. Teraz bez stówy nie ma zakupów. Widzę produkty, które z dnia na dzień podrożały o jedną czwartą i jestem załamana.

Eksperci twierdzą, że w tym roku, w porównaniu z rokiem ubiegłym, żywność zdrożeje o 12-15%.

5

Odp: Co najbardziej podrożało w tym roku?

Na moim rynku na szczęście aż tak nie widać podwyżek, bo handlują tam rolnicy, a nie kupcy  przywożący warzywa i owoce z rynków hurtowych:) Dieta roślinna okazała się dla mnie antidotum na podwyżki:)

6

Odp: Co najbardziej podrożało w tym roku?

Dla nas jako konsumentów  inflacja wynosi już 30, tak mówią ekonomiści...  Oczywiście zależy co kto kupuje, ale przeciętne wydatki  na to, czego potrzebujemy są już wyższe o 30%, czyli 3x więcej niż oficjalna inflacja....

7

Odp: Co najbardziej podrożało w tym roku?

Widzę że ludzie już ograniczają zakupy - bo sklepy coraz częściej przeceniają towary ze zbliżającą się datą końca ważności:)

8

Odp: Co najbardziej podrożało w tym roku?

Papier jest coraz droższy, już zdrożał ponad 100% w stosunku do cen z początku roku.

9

Odp: Co najbardziej podrożało w tym roku?

Co najbardziej podrożało? Chyba wszystko... i nie zapowiada się wcale na powrót do normalności niestety.

10

Odp: Co najbardziej podrożało w tym roku?

Chyba jedzenie - moim zdaniem jest dużo droższe niż rok temu, niektóre produkty o 100 procent.

11

Odp: Co najbardziej podrożało w tym roku?

Podrożało nawet to, co teoretycznie nie powinno, bo nie wzrosły przecież koszty produkcji czegoś, co zostało wyprodukowane już wcześniej, zanim ceny energii czy gazu wystrzeliły w kosmos.

12

Odp: Co najbardziej podrożało w tym roku?

Najbardziej drożeje z roku na rok w tym roku także jedzenie, żywność. Ale również  nieruchomości i paliwo, gaz, prąd. Praktycznie wszystko.