1

Temat: Stopa cukrzycowa

W jaki sposób można na wczesnym etapie przeciwdziałać rozwojowi stopy cukrzycowej?
Co cukrzyk może zrobić w domu, żeby sobie pomóc w przypadku rozwijającej się stopy cukrzycowej?



Moja mama ma zdiagnozowaną kilka lat temu cukrzycę i dodatkowo od wielu lat problemy z krążeniem w dolnych kończynach, plus jeszcze inne problemy zdrowotne i niemal 70 lat. Wcześniej się nie oszczędzała, a teraz, ze względu na bóle nóg, poruszanie się sprawia jej bardzo duży problem, a jak wiadomo miej ruchu to jeszcze gorsze krążenie. Do tego zawsze nogi jej puchły, ma też duże halluksy i żylaki.

Niepokoi mnie skóra w okolicy stóp, bo zmienia kolor i wydaje mi się, że to mogą być pierwsze objawy stopy cukrzycowej. Namawiam ją na zmianę lekarza, bo obecna pani doktor właściwie zlewa wszystkie objawy, ale mama nie da się przekonać i chyba się po prostu boi zmienić prowadzącą. No ale do rzeczy...

Chciałam kupić mamie hydromasażer, żeby jakoś stymulować to krążenie, ale wyczytałam w internecie, że cukrzykom nie wolno za długo moczyć nóg i że z masażami ogólnie trzeba bardzo ostrożnie, bo mogą poruszyć skrzepy w żyłach, bo mogą uszkodzić skórę, która potem się nie goi, że moczenie w wodzie może przesuszać i cukrzykowi będzie pękać skóra, że cukrzycy łatwo dostają grzybicy, więc trzeba dokładnie wycierać palce, a starsi ludzie mają problem z pochylaniem się.

No i teraz nie wiem... są jakieś bezpieczne dla cukrzyków masażery, maty, coś innego?

2

Odp: Stopa cukrzycowa

Probujcie to poprawiać dietą , są produkty wzmacniające żyły i poprawiające krążenie - na yt są wykłady lekarza na ten temat poszukajcie -dr Bartek'

3

Odp: Stopa cukrzycowa

Dzięki za podpowiedź smile

4

Odp: Stopa cukrzycowa

Może trzeba suszyć stopy suszarką w tej sytuacji? Będą mniej narażone na grzybice ...

5

Odp: Stopa cukrzycowa

Czytałam, że problemy  stopy cukrzycowej dotyczą osób, które nie stosują się do zaleceń lekarza w kwestii diety i insuliny.Może trzeba mamie pomóc w regularnym podawaniu insuliny i przyjrzeć się temu co je? Starsi ludzie czasem mają problem z samodyscypliną ...

Ostatnio edytowany przez outside (2022-12-11 17:49:46)

6

Odp: Stopa cukrzycowa

Mama bardzo pilnuje pory przyjmowania leków, na szczęście, ale rzeczywiście mam znajomych, którzy odwiedzają starszych rodziców żeby przypilnować, bo bez tego pomijają dawki.

Trochę mnie uspokoiło, że stopa cukrzycowa wynika z niestosowania się do zaleceń, bo mama stara się jednak trzymać dietę.