1

Temat: Co jest tańsze - dania warzywne czy mięsne?

Patrząc na ceny w sklepach, jestem coraz bardziej przerażona. W zieleniaku wszystko kusi, ale ceny niemal szokują. Pomalutku dochodzę do wniosku, że dania mięsne są tańsze niż wegetariańskie, oparte o sezonowe warzywa. Już sama nie wiem, jak gotować, aby było i smacznie i zdrowo i nie tak drogo... A jakie są Wasze spostrzeżenia?

2

Odp: Co jest tańsze - dania warzywne czy mięsne?

Zależy jakie warzywa są potrzebne do tych dań:) Generalnie kg warzyw jest tańszy niż kg mięsa, nawet jeśli mówimy o cukinii za 9 zł/kg smile Ja używam głównie tych podstawowych warzyw - ziemniaki, marchew, seler, kalafior itp wiec z nich można przygotować tańsze danie niż takie z dodatkiem mięsa.

3

Odp: Co jest tańsze - dania warzywne czy mięsne?

Ale mięso jest bardziej kaloryczne, czyli mniej musisz zjeść niż warzyw/owoców... Moim zdaniem najtaniej jest jak dania są mieszane, mięsno-warzywne i nie z tych najdroższych warzyw czy gat. mięs...

4

Odp: Co jest tańsze - dania warzywne czy mięsne?

A ja wyczyściłam lodówkę do zera i robię taki sprawdzian, w tym tygodniu będę kupować i jeść tylko wegetariańskie potrawy , a w następnym normalnie, czyli mięso też. Ciekawe, w którym tygodniu wydam więcej:)

5

Odp: Co jest tańsze - dania warzywne czy mięsne?

Ciekawy test:) Ja ogólnie na żywność wydaję ok 400 zł na m-c, co przy 1 osobie wydaje się dość sporo - mimo że nie są to towary luksusowe...

6

Odp: Co jest tańsze - dania warzywne czy mięsne?

U mnie sporo warzyw i owoców mam z działki i od rodziców więc te zakupy są tańsze na co dzień, a mięsa mało kupuję, może raz w tyg.

7

Odp: Co jest tańsze - dania warzywne czy mięsne?

W tej chwili staram się robić większe zakupy na rynkach gdzie te ceny jeszcze tak nie szaleją... Osiedlowe sklepy omijam szerokim łukiem, bo tam to w pierwszej kolejności podnoszą ceny.

8

Odp: Co jest tańsze - dania warzywne czy mięsne?

Wegetarianizm to dość droga sprawa, zwłaszcza zamienniki dań mięsnych (kotlety sojowe, roślinne "wędliny" itp) nie należą do tanich.

9

Odp: Co jest tańsze - dania warzywne czy mięsne?

Mięso dobrej jakości jest dużo droższe od dań wegetariańskich, bo nie mówię tu o kurczaku za 7 zł/ kg bo to nie nadaje się w ogóle do jedzenia i nikt myślący tego nie kupuje.

10

Odp: Co jest tańsze - dania warzywne czy mięsne?

Ja jem urozmaicone dania, ale nie uważam żeby wegetarianizm był dużo droższy.

11

Odp: Co jest tańsze - dania warzywne czy mięsne?

Tańsze są dania z prostych składników, a jak udziwniamy to jest drożej... ja raczej gotuję ze składników ze średniej półki cenowej, bez szaleństw.

12

Odp: Co jest tańsze - dania warzywne czy mięsne?

Dziś kupowałam same warzywa na cały tydzień i wydałam ok. 35 zł. Gdybym kupiła też  mięso to wydałabym 2x więcej...

13

Odp: Co jest tańsze - dania warzywne czy mięsne?

Po tygodniu wegetariańskim moje wydatki to 104 zł, a lodówka znów pusta. W tym tygodniu będą potrawy warzywno-mięsne, czyli tak jak zwykle - a w poniedz. napiszę ile wydałam:)

14

Odp: Co jest tańsze - dania warzywne czy mięsne?

W sezonie warzywa są tańsze, tak że ja robię przetwory na zimę, kiedy będzie drogo...

15

Odp: Co jest tańsze - dania warzywne czy mięsne?

Moje wydatki w tygodniu z mięsem to ok. 145 zł - czyli jednak dieta wege jest dla mnie  tańsza o jakieś 40 zł/tyg. smile

16

Odp: Co jest tańsze - dania warzywne czy mięsne?

Też mam wrażenie że jednak warzywa i owoce wychodzą taniej:) Choć zatwardziali weganie to kupują jakieś drogie pasty wege, i inne zamienniki mięsa, więc jeśli ktoś tak je to może być faktycznie drożej niż przy diecie z mięsem...

17

Odp: Co jest tańsze - dania warzywne czy mięsne?

Warzywa są dużo tańsze ale mniej kaloryczne.