1

Temat: Klasyka literatury - do czego wracacie po latach?

Ostatnio wróciłam do Dickensa, i widzę, że czytany po latach, już w dorosłym życiu, otwiera zupełnie nowe pole interpretacji. 'Opowieść wigilijna', 'Dawid Copperfield' to książki ponadczasowe. Jakie jeszcze lektury są Waszym zdaniem warte, by je przeczytać po latach i znaleźć coś nowego dla siebie w ich treści?

2

Odp: Klasyka literatury - do czego wracacie po latach?

Ja w święta przeczytałam 2 tomy 'Potopu" zamiast oglądać po raz kolejny film... Literatura jest o wiele bogatsza niż film!

3

Odp: Klasyka literatury - do czego wracacie po latach?

Wróciłam do "Chłopów" i była to podróż fascynująca. Zupełnie inny odbiór niż kiedyś.

4

Odp: Klasyka literatury - do czego wracacie po latach?

Wielu moich znajomych uważa 'Chłopów" za nieżyciową wiejską książkę:) A to jest dzieło też o nas, bo czy problemy się aż tak zmieniły od tamtych czasów? Wątpię.

5

Odp: Klasyka literatury - do czego wracacie po latach?

Zgadzam się z Tobą. Relacje rodzinne, choćby takie jak między Borynami (między ojcem a synem, między dziećmi a macochą, między młodym małżeństwem), konflikty na tle podziałów majątkowych i tego co się komu należy, a kto dostał więcej niż powinien, małżeńskie zdrady - to wszystko jest niezmienne, aktualne.
Ludzkie charaktery i potrzeby przedstawione w powieści też nie tracą na aktualności, żeby tylko wspomnieć o dwóch przykładach, a przecież bohaterów jest tam więcej:
- szukanie miłości, wrażliwość i pogubienie się w emocjach - Jagna,
- potrzeba bycia docenionym za swoją codzienną pracę przy domowych obowiązkach, ogromne poświęcenie dla rodziny i poczucie odpowiedzialności, pracowitość - Hanka.
Takie kobiety i takie kobiece potrzeby były, są i będą, a ta powieść je uzmysławia.