1

Temat: podwyższony choelsterol

mój Tata wrócił od lekarza z informacją, że powinien zmienić nawyki żywieniowe, gdyż ma dość wysoki poziom cholesterolu... trochę mnie to zdziwiło, gdyż dieta w moim rodzinnym domu nie jest typową polską tłustą dietą, ale badania mówią same za siebie dlatego trzeba o siebie dbać!

Cztery proste kroki na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi:
1.    Zwiększ spożycie produktów zbożowych najlepiej pełnoziarnistych (takich jak: pieczywo, makarony pełnoziarniste, płatki zbożowe) oraz warzyw i owoców (takich jak: groch, fasola, brokuły, jabłka czy owoce jagodowe). Tylko w ten sposób doprowadzisz do pokrycia dziennego zapotrzebowania na błonnik pokarmowy.

2.    Spożywaj niskotłuszczowe produkty nabiałowe (jednak nie zupełnie odtłuszczone), chude mięsa i żywność przygotowaną bez dodatku tłuszczu lub z bardzo małą jego zawartością.

3.    Zmniejsz dzienne spożycie tłuszczów w diecie do 30% jej wartości energetycznej pamiętając przy tym, że nie więcej niż 1/3 może pochodzić z nasyconych kwasów tłuszczowych. Co oznacza, że przeciętny mężczyzna w wieku od 25 do 49 lat powinien zjeść nie więcej niż 90 g tłuszczu, a przeciętna kobieta w tym samym wieku, nie więcej niż 65 g.

4.    Ćwicz przynajmniej przez 30 minut trzy razy w tygodniu. Zrezygnuj z windy i schodów ruchomych, wybierz się do pracy na piechotę.

2

Odp: podwyższony choelsterol

Właśnie może ten ruch na świeżym powietrzu coś poskutkuje!

3

Odp: podwyższony choelsterol

mój Tata ma mnóstwo ruchu, jest zapalonym działkowiczem, a że mamy dwie działki, to ruchu mu akurat nie brakuje big_smile

4

Odp: podwyższony choelsterol

[quote=justyna]mój Tata ma mnóstwo ruchu, jest zapalonym działkowiczem, a że mamy dwie działki, to ruchu mu akurat nie brakuje big_smile[/quote]
Tak! wiem coś o działce bo też mamy , pracy jest mnóstwo i ruchu!

5

Odp: podwyższony choelsterol

Dobrze, że ja nie mam problemu z nim.

6

Odp: podwyższony choelsterol

A mój tata jak przyjechał do nas to się strasznie nudził i nie mógł usiedzieć w mieszkaniu w bloku... tam na wsi to ciągle gdzieś na ogrodzie albo na podwórku....

7

Odp: podwyższony choelsterol

Emilio masz rację. jak żyli moi dziadkowie, to też jak przyjechali do nas, do miasta, do bloku, to tylko 3 godziny na odwiedziny i wypad do siebie, bo blok, to klatka.

8

Odp: podwyższony choelsterol

Stres przyczynia się do wysokiego poziomu cholesterolu. Kiedyś ludzie żyli spokojniej, a dziś wszystko robimy na już, zapominamy żeby odpocząć, oderwać się od pędu życia...

9

Odp: podwyższony choelsterol

Wcale się nie dziwię, że u taty Justyny badania wykazały wysoki cholesterol, mimo zdrowej diety. Mam podobnie, że jem dużo warzyw i owoców, prawie wcale nie jem mięsa, a badania profilaktyczne, których wyniki odebrałam w ostatnim tygodniu, wskazały wysoki poziom cholesterolu. Dziwi mnie tylko, że lekarka nie zaleciła diety, tylko farmakologiczne środki i ruch. Mam wątpliwości, czy powinnam brać leki przez pół roku, zwłaszcza, że na ulotce jest napisane, że po odstawieniu cholesterol wraca do poziomu sprzed leczenia.
Moim zdaniem powinna mi zalecić dietę. Mam podwyższony poziom LDL, HDL w normie i za wysoki poziom trójglicerydów. Z tego co tam kątem oka zauważyłam, zanim pani doktor szybko zwinęła wyniki, poziomy nie są bardzo przekroczone, więc nie rozumiem po co wkraczać z lekami.

10

Odp: podwyższony choelsterol

Standardowym postępowaniem u chorych z „podwyższonym” poziomem cholesterolu jest stosowanie statyn. Statyny są w bardzo wielu schematach terapeutycznych, które w fachowym medycznym języku nazywają się standardami. Dlatego lekarz, chcąc nie chcąc, u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca, po zawale i z cukrzycą jest niejako zobligowany do stosowania statyn. Celem ich działania jest obniżenie poziomu cholesterolu do wartości rekomendowanych w poszczególnych jednostkach chorobowych (poziom cholesterolu nie ma określonej jednej górnej granicy) Do tego, aby obniżyć poziom cholesterolu można stosować statyny w większych dawkach, albo stosować statyny w niższych dawkach dodając suplementację, którą też obniżają poziom cholesterolu. Są preparaty, które mają pewien wspólny mianownik: działanie ochronne na wątrobę. Statyny mają liczne działania niepożądane, m.in. uszkadzają wątrobę oraz mięśnie. Zatem stosowanie niższych dawek statyn z preparatem ziołowym, który wspomaga wątrobę, co stanowi niejako modelowy sposób współdziałania leczenia i suplementacji diety w obniżaniu poziomu cholesterolu.

11

Odp: podwyższony choelsterol

W pewnym wieku ten poziom po prostu musi być wyższy... Trudno żeby 50-latek miał wyniki jak 20-latek...

12

Odp: podwyższony choelsterol

Szkoda tylko, że niejeden 50-latek nie dostrzega, że z wiekiem dieta też powinna się zmienić. Usiłuję wytłumaczyć to 71-letniemu tacie sad

13

Odp: podwyższony choelsterol

Niestety ale starsi ludzie gustują w tłuszczu, jak widzę w swoim otoczeniu...

14

Odp: podwyższony choelsterol

Właśnie w tym problem. Ciężko przetłumaczyć, zmienić nastawienie. Tak jakby zupełnie nie widzieli, że im to szkodzi.