1

Temat: Jak oszczędzać by miało to sens?

Jak oszczędzać własne pieniądze by miało to sens? Oczywiście cięcie zbędnych wydatków, to tylko jedna z wielu opcji, macie jakieś inne propozycje, sugestie?

2

Odp: Jak oszczędzać by miało to sens?

Może nawet nie tyle cięcie zbędnych wydatków, co mądrzejsze robienie zakupów. Bo sporo pieniążków wydaje się w bardzo głupi sposób nie myśląc w sklepach. Miałam kiedyś kilka artykułów o tym jak oszczędzać (np. przykręcając ogrzewanie itp.) ale muszę je znaleźć, póki co najbliżej zakładek mam właśnie o tych zakupach:  http://100dia.pl/jak-na-zakupy-wydawac-mniej/ fajne rady

3

Odp: Jak oszczędzać by miało to sens?

Kupowanie na spółkę? Wiele rzeczy da się kupić taniej wespół z kimś i potem stosownie podzielić się zakupem i kosztami. Słyszałam już o różnych różnościach, począwszy od kupowania oleju do łańcucha rowerowego w 3 osoby, co faktycznie pozwala zaoszczędzić kilka dych, aż po mięso od gospodarza kupowane rodzinnie i przeznaczone do podziału i zamrożenia.

4

Odp: Jak oszczędzać by miało to sens?

Chodzić najedzonemu na zakupy wink Gdy wchodzę głodna do marketu do mojego wózka trafia wiele rzeczy bo myślę że zrobię je po powrocie, jednak wracam, zjem kanapkę i nie robię tego co planowałam. Tak więc zawsze chodzę na zakupy najedzona i z listą zakupów. Może nie jest to jakiś mega sposób na oszczędzanie ale wiele pieniędzy wyrzuca się poprzez marnowanie jedzenia.

5

Odp: Jak oszczędzać by miało to sens?

Prawda:) Jak jestem głodna to kupuję dużo więcej jedzenia:) Ale zwykle robię zakupy po pracy i nie zawsze jest czas żeby coś zjeść przed wyjściem, a sklep mam zaraz za biurem...

6

Odp: Jak oszczędzać by miało to sens?

To może chociaż listę zakupów rób? wink

7

Odp: Jak oszczędzać by miało to sens?

Ja zwykle kupuję to co zaplanowałam, no chyba że jest jakaś wyjątkowa okazja i wiem, że będę tej rzeczy potrzebować naprawdę - bo na moich 40 metrach to szybko by był magazyn gdybym robiła nieprzemyślane zakupy;)

8

Odp: Jak oszczędzać by miało to sens?

Gorzej jak ktoś cały czas widzi tylko okazje i nie potrafi powstrzymać się od kupowania... Dla mnie okazja jest wtedy gdy jest przecena minimum 50% i to najpierw zastanawiam się czy rzeczywiście tego produktu potrzebuję.

9

Odp: Jak oszczędzać by miało to sens?

> Joanna Natalia napisał/a:

> To może chociaż listę zakupów rób? wink
Robię listę,  ale i tak zwykle na coś jeszcze mam ochotę...

10

Odp: Jak oszczędzać by miało to sens?

To powiedz sobie że możesz wybrać tylko jedną dodatkową rzecz i tego się trzymaj wink

11

Odp: Jak oszczędzać by miało to sens?

Nie chodzić głodnym na zakupy - nooo powiem Wam, że to jest bardzo dobra rada. Ja polecam w każdym miesiącu przelewać ustaloną przez siebie kwotę na konto oszczędnościowe.

12

Odp: Jak oszczędzać by miało to sens?

To fajny pomysł, o ile nie ma nieprzewidzianych wydatków...
Ja staram się oszczędzać śledząc gazetki promocyjne marketów, wiecie jakie potrafią być różnice w cenach produktów...? Czasem to nawet  ok. 3-5 zł za ten sam produkt. Oczywiście jakbym miała po niego daleko jechać to nie miałoby to sensu, ale mam w okolicy 3 markety  więc daleko nie chodzę:)

13

Odp: Jak oszczędzać by miało to sens?

Dokładnie, też zawsze sprawdzam gazetki i takie rzeczy jak kapsułki do prania, płyn do płukania, do mycia naczyń etc kupuję tylko w promocji. Kosmetyki zazwyczaj też kupuję gdy są w promocji.

14

Odp: Jak oszczędzać by miało to sens?

Ja też i zwykle kupuję na zapas, a potem nie mieszczą mi się w szafce  w łazience;)

15

Odp: Jak oszczędzać by miało to sens?

Bo rozsądnie trzeba kupować nawet w promocji wink

16

Odp: Jak oszczędzać by miało to sens?

Nie wyrzucać tego, co się kupiło... Bo to są dopiero wyrzucone pieniądze. Jak widzę że coś nie schodzi w domu, np. pieczywo czy ser, to po prostu następnym razem kupuję mniej i wtedy już nie wyrzucam. Trzeba dostosować zakupy do potrzeb, a nie kupować więcej na zapas,  a później wyrzucać. A jak nawet czegoś zabraknie to nikt nie umrze z głodu, bo może zjeść coś innego:)

17

Odp: Jak oszczędzać by miało to sens?

Owszem, można porównywać ceny i zawsze znajdzie się coś tańszego - choć często jakość też będzie gorsza. Dlatego na przyjemnościach nigdy nie oszczędzam, bo życie nie miałoby smaku...

18

Odp: Jak oszczędzać by miało to sens?

Ja ostatnio robię zakupy tylko tych rzeczy, które są mi niezbędne, i okazało się, że wydaję mniej niż przed podwyżkami:) Czyli ok. połowa kasy szła na zachcianki, a nie na praktyczne sprawy!