1

Temat: Jak leczyć żylaki?

Drogie Panie, jak walczycie z żylakami? Słyszałam już o wielu metodach od tabletek, żeli i maści, po skleropatię czy leczenie laserem. Powstają też coraz to nowe Poradnie Chirurgii Naczyniowej np. u koleżanki w Gdańsku Wrzeszczu , gdzie możemy się wybrać na prywatną konsultację właśnie z chirurgiem laserowym. Podobno zabiegi są nieinwazyjne krótkie i niosą ze sobą żadnego specjalnego dyskomfortu.

Ciekawa jestem jakie wy metody znacie? I które miałyście okazje próbować na sobie? Ja póki co tylko żele i maści ale zastanawiam się nad tym laserem...

2

Odp: Jak leczyć żylaki?

Lepsza od lasera jest metoda zamykania żył parą wodną.

Przystępnie wyjaśniono to w tym filmiku:

Niestety laser i SVS (Steam Vein Sclerosis) są kosztowne. sad

3

Odp: Jak leczyć żylaki?

Nie zawsze też wolno leczyć żylaki operacyjnie Przeciwwskazaniami są np. ciąża, zakrzepica czy niedrożność żył głębokich.
Podobnie przy laserowym leczeniu, niedrożność i poważniejsze problemy z krążeniem uniemożliwiają wykonanie zabiegu. Dlatego należy leczyć i zapobiegać, dopóki jest to możliwe.

4

Odp: Jak leczyć żylaki?

Sam laser też nie jest dla nas zdrowy, takie naświetlanie nie może być bez umiaru, bo przecież ma spory wpływ na organizm...

5

Odp: Jak leczyć żylaki?

Na szczęście to jednorazowe zabiegi - laser niszczy uszkodzoną żyłę. Po zabiegu wskazane jest noszenie pończoch, rajstop, ewentualnie podkolanówek uciskowych, takich specjalnych, przeciwżylakowych. Są dość drogie, bo te o najsłabszym ucisku to koszt od 50 złotych, a w specjalistycznych sklepach kosztują 200 zł.

6

Odp: Jak leczyć żylaki?

Słyszałam, że trzeba je zakładać zaraz po obudzeniu, a nie np. w ciągu dnia, żeby lepiej działały...

7

Odp: Jak leczyć żylaki?

Tak, bo zakładając w ciągu dnia można sobie zaszkodzić.

Działanie tych rajstop, pończoch i podkolanówek opiera się na stopniowanym ucisku. Najsilniejszy jest przy kostce, słabnie w stronę kolan, a na udach jest najsłabszy. Ma to na celu zapobieganie zastojowi krwi w żyłach, bo przy żylakach utrudniony jest przepływ krwi w górę. Dlatego właśnie zaleca się leżenie z nogami uniesionymi ponad poziom serca, żeby wspomóc odpływ z dolnych części.
Ucisk niższych partii nóg zmusza krew do przemieszczenia się do głębiej położonych żył, tych sprawnych, bo jak wiemy żylaki to te wypukłe żyły powierzchniowe. Przy zakrzepicy żył głębokich nie można stosować terapii uciskowej.

Kiedy leżymy (śpimy) krew nie ma takich trudności z przepływem z dolnych części ciała jak wtedy kiedy stoimy, czy w ciągu dnia, gdy utrzymujemy pozycję pionową i krew ochoczo spływa w dół naszego ciała, a już trudniej jej idzie w górę. Wtedy możemy mieć obrzęki na nogach i jak w takim stanie nałożymy uciskowe rajstopy, to dolegliwości mogą się pogłębić.

Dla mnie osobiście zakładanie takich rajstop natychmiast po przebudzeniu jest praktycznie niemożliwe, bo potrzebuję wziąć prysznic rozpoczynając swój dzień.
Jeśli ktoś nie ma większych problemów z żylakami, to podobno wystarczy, że przez kilkanaście minut poleży z nogami uniesionymi w górę (tak całkowicie w górę), żeby krew spłynęła (oczywiście to takie nieprecyzyjne sformułowanie, bo krew przez cały czas jest w żyłach) i wtedy założy rajstopy.

Dużo mówi się o tym, że obcisłe ubrania są niewskazane, że prowadzą do powstawania żylaków itd. a tu nagle mamy do czynienia z metodą, która polega właśnie na uciskaniu. O co chodzi? O to, że rajstopy, pończochy i podkolanówki przeciwżylakowe mają odpowiedni ucisk ulokowany w odpowiednich częściach ciała, nie jak spodnie rurki smile
Poza tym stopień ucisku dobiera się indywidualnie - inny jest profilaktyczny, inny przy małych żylakach, inny po operacji.

8

Odp: Jak leczyć żylaki?

Pamiętam jak moja babcia bandażowała sobie nogi takim szerokim bandażem, ale to było w czasach, jak takich rajstop nie można było dostać...

9

Odp: Jak leczyć żylaki?

Jeden z takich opisów - przy usuwaniu/leczeniu żylaków istotny jest odpowiedni sprzęt i specjalista. Nie każda klinika pracuje na metodach bezinwazyjnych - nie mają odpowiedniego sprzętu.

10

Odp: Jak leczyć żylaki?

Laser nie jest taki zły jak ktoś wyżej pisał. Przynosi efekty.

11

Odp: Jak leczyć żylaki?

Czy ja wiem czy laser jest obecnie najlepszy? Leczenie żylaków powinno zostać dobierane indywidualnie przez lekarza są takie ośrodki jak chociażby  w których leczą przy użyciu różnych metod i w takich ośrodkach najlepiej się leczyć bo jak ktoś robi tylko laser to wiadomo, że będzie starał się przekonać każdego, że tylko laserem można to leczyć i jest to najlepszy sposób prawda?

12

Odp: Jak leczyć żylaki?

Żylaki to niewydolność żył. Powodem powstawania żylaków jest mało aktywny tryb życia. Regularne ćwiczenia są profilaktyką. Mogą nie dopuścić do ich powstania albo zahamować już istniejące. Aktywność ruchowa jest zalecana na każdym etapie choroby. jednak ćwiczenia jakie sie wykonuje muszą być skonsultowane z lekarzem. Żeby efekty były widoczne należy jest wykonywać minimum trzy razy w tygodniu po pół godziny. Pamiętajmy też że lepiej ćwiczyć codziennie po dziesięć minut niż jeden raz w tygodniu przez godzinę.

13

Odp: Jak leczyć żylaki?

Najlepiej zapobiegać powstawaniu, bo kiedy się już pojawią to naprawdę trudno pozbyć się obrzęków, czy żylaków. Jest już bardzo znana i skuteczna metoda walki z obrzękami, a mianowicie magnetoterapia : . Ona w połączeniu  z odpowiednią dietą bądź suplementacją całkowicie leczy obrzęki

14

Odp: Jak leczyć żylaki?

Żylaki to nieestetyczny i często bolesny problem, szczególnie jeśli chodzi o żylaki odbytu... Ich może tak nie widać jak tych na nogach, ale są jeszcze bardziej uciążliwe. Nie mniej jednak łatwiej je wyleczyć, czopki  są bardzo dobre i dostępne bez recepty na tą chorobę.

15

Odp: Jak leczyć żylaki?

Ja dostałam żylaków od leków sad Predyspozycje mam, więc niewiele trzeba było sad Kiedy zaczynałam leczenie Bromergonem miałam na początku niesamowicie silne bóle nóg i moje stopy, łydki, dłonie i przedramiona pokryły się wypukłymi żyłami, a przy tym momentami były tak lodowate, że nic nie było w stanie ich rozgrzać, ani masowanie, ani ćwiczenie, ani kremy, skarpetki, nic. Po jakimś czasie to wróciło do normy, ale po roku codziennego zażywania tych pigułek na dłoniach zostały mi duże wypukłe żyły, a na stopach zrobiły się takie żylaki, że patrzeć na nie mogę sad

16

Odp: Jak leczyć żylaki?

Powinni Ci przepisać równolegle leki na poprawę krążenia czy też na rozrzedzenie krwi... Ale mało który lekarz myśli w kompleksowy sposób o pacjencie i nie zastanawia się, jakie konsekwencje przyniosą długotrwale zażywane leki.

17

Odp: Jak leczyć żylaki?

Moja ciocia miala zylaki od ciezkiej pracy. Nie pomagaly jej na to zadne leki i usunela zylaki operacyjnie.

18

Odp: Jak leczyć żylaki?

Można tak usunąć i to jest najszybsza metoda ale czy konieczna? W sumie i tak najważniejsze jest zapobieganie, unikanie zaparć, dobra dieta, dużo ruchu gdy wszystko inne zawodzi.

19

Odp: Jak leczyć żylaki?

[quote=patra]W sumie i tak najważniejsze jest zapobieganie.[/quote]

Tak, teraz sama to rozumiem. Niestety bardzo poważne problemy z żyłami zaczęły się u mnie pod wpływem stosowania leków, a że mam predyspozycje, to mam też i niewydolność w konsekwencji. Gdybym wiedziała, co mnie czeka, zrobiłabym wszystko, żeby starać się temu zapobiec i przestrzegam wszystkich, którzy mogą mieć problemy żylne i je bagatelizują - nie warto tego lekceważyć, bo potem nie da się tego całkowicie cofnąć, da się jedynie spowolnić rozwój choroby! Miejcie to proszę na uwadze sad

20

Odp: Jak leczyć żylaki?

Dokładnie, jeśli już masz takie problemy to przynajmniej ich nie bagatelizuj, to powinna być złota zasada podobnie jak profilaktyka.

21

Odp: Jak leczyć żylaki?

Daj spokój, według mnie najskuteczniejsza jest skleroterapia. Zabieg to chwila i nawet nie potrzebne jest znieczulenie. Zamykają żylaki i skutecznie można się ich pozbyć. Zobaczcie, tutaj wszystko pisze

22

Odp: Jak leczyć żylaki?

Na pewno trzeba dbać o to, żeby nie nosić obcisłych spodni czy legginsów...

23

Odp: Jak leczyć żylaki?

Witaj. Stosowałam, ale niestety w moim przypadku się nie sprawdziły. Ale mój stan był dość zaawansowany, bo w końcu miałam usuwane 4 żyły w łódzkim szpitalu Bonifratrów . Nie było innej możliwości, na skleroterapię było już za późno. W każdym razie źle nie było, ponieważ opiekę miałam na najwyższym poziomie, po 3 dniach  wróciłam do domu, szwy miałam ściągane po 7 dniach i całą  rekonwalescencje przeszłam bez większego bólu

24

Odp: Jak leczyć żylaki?

Niestety sama również mam skłonność do żylaków. W zasadzie to wiedziałam,że się u mnie pojawią poniewaz moja mama miała żylaki. Jednka nie sądziłam, że tak szybko. Zupełnie mi sie to nie podoba sad

Nie są takie duże, jednak staram się
uprawiać sport
trzymać nogi w górze
oraz stosować odpowiednie rajstopy

Zastanawiałam się również niedawno nad skleroterapią.

25

Odp: Jak leczyć żylaki?

Na żylaki to już chyba tylko operacja.