26

Odp: Która ze świątecznych potraw budzi w Was najpiękniejsze wspomnienia?

Zdecydowanie bigos! Uwielbiam sycące mięsne dania z dodatkiem ostrych przypraw i grzybków i dlatego zawsze na niego czekałam najbardziej!

27

Odp: Która ze świątecznych potraw budzi w Was najpiękniejsze wspomnienia?

Moje najcieplejsze wspomnienia budzą domowe ciasteczka wykrawane w różnych formach, które pomagałam mamie robić jako dziecko i dziś moje córeczki też uczestniczą w tym z zapałem nie mniejszym niż ja!

28

Odp: Która ze świątecznych potraw budzi w Was najpiękniejsze wspomnienia?

Dla mnie nie są to potrawy, a owoce egzotyczne!
Jako dzieci widzieliśmy je tylko w święta, nie było ich na co dzień w sklepach.. Pomarańcze i mandarynki to były najbardziej wytęsknione przeze mnie symbole świat!

29

Odp: Która ze świątecznych potraw budzi w Was najpiękniejsze wspomnienia?

Upiekłam raz jako nastolatka ciasto na święta, w tajemnicy przed rodzicami.. Wyrosło pięknie i wyglądało tak wspaniale,... Wszyscy chwalili mój zapał i chęci, ale po pierwszym kęsie ich miny były mocno zaskoczone... Po prostu ciasto było gorzkie!
Dodałam za dużo proszku do pieczenia:/

30

Odp: Która ze świątecznych potraw budzi w Was najpiękniejsze wspomnienia?

Bigos to najbardziej świąteczna potrawa dla mnie, przez jej kaloryczność unikam jedzenia jej poza okazjami świątecznymi, ale w święta to już nie liczę kalorii tylko się upajam jego wspaniałym smakiem!

31

Odp: Która ze świątecznych potraw budzi w Was najpiękniejsze wspomnienia?

Pierogi z kapustą i grzybami.. Bo jako dziecko uwielbiałam chodzić z rodzicami na grzyby i smak tego bigosu to była również moja zasługa:)

32

Odp: Która ze świątecznych potraw budzi w Was najpiękniejsze wspomnienia?

Pamiętam jak w drugi dzień Świąt zajadałam sobie schab z morelami,
a tu mój luby zaskoczył mnie zaręczynami.
Przede mną klęka i o ręka mnie prosi,
a tutaj zapach moreli się unosi.
Oczywiście się zgodziłam
i z wrażenia o dokładkę babcię poprosiłam!

33

Odp: Która ze świątecznych potraw budzi w Was najpiękniejsze wspomnienia?

Makowiec pełen bakalii i oczywiście maku - to symbol mojego dzieciństwa, które w porównaniu z moim obecnym życiem było baaardzo slodkie - dosłownie i w przenośni...

34

Odp: Która ze świątecznych potraw budzi w Was najpiękniejsze wspomnienia?

Pierogi z kapustą i grzybami, poezja smaku mojego dzieciństwa... Wtedy nie byłam więźniem liczenia kalorii, jak teraz i bezkarnie opychałam się nimi bez umiaru;) I choć teraz nie ma postu w wigilię, to i tak nie wyobrażam sobie, żeby dodać do nich mięsa, straciłyby na smaku...

Ostatnio edytowany przez Mandy (2016-12-11 20:23:10)

35

Odp: Która ze świątecznych potraw budzi w Was najpiękniejsze wspomnienia?

Groch z kapustą:) To danie nr jeden dla mnie w świątecznym menu, bo oddaje surowość zimy i naszą potrzebę kalorycznych posiłków o tej porze roku, tak kojarzącej się z Bożym Narodzeniem:)

36

Odp: Która ze świątecznych potraw budzi w Was najpiękniejsze wspomnienia?

Mmm, wspomnienia powodują ślinotok.. Zwłaszcza te pyszne pierogi od babci, najlepsze na drugi dzień, kiedy odgrzewaliśmy je na patelni, na skwierczącym masełku.. Ten zapach unoszący się wokół, kiedy najważniejsze było to, że jesteśmy wszyscy razem, w atmosferze serdeczności i beztroski..

37

Odp: Która ze świątecznych potraw budzi w Was najpiękniejsze wspomnienia?

Najpiękniejsze, ale i najweselsze wspomnienie mam w związku z łakomstwem mojego młodszego brata... poszliśmy na Pasterkę po Wigilii i kiedy weszliśmy do oświetlonej części kościoła, ja patrzę, a Maciek ma dużą plamę na kurtce.. Dziwne, bo nie padał śnieg ani deszcz, więc powiedziałam do mamy, żeby obejrzała, co to. A mama od razu zajrzała mu do kieszonki, a tam był ukryty sprawca plamy -kawałek ciasta zebra, niestety tłustego, bo z dodatkiem oleju.. I kurtka była właściwie do wyrzucenia po takich słodkich świętach...:)

38

Odp: Która ze świątecznych potraw budzi w Was najpiękniejsze wspomnienia?

Święta kojarzą mi się z pysznym domowym jedzeniem, zawsze wszystko robiła mama i babcia, teraz my z mamą, nie wyobrażam sobie kupić gotowego ciasta czy bigosu.. Na świątecznym stole musi być wszystko co najlepsze, na co nie ma czasu żeby przygotować w ciągu całego roku...

39

Odp: Która ze świątecznych potraw budzi w Was najpiękniejsze wspomnienia?

[quote=rosie]Najpiękniejsze, ale i najweselsze wspomnienie mam w związku z łakomstwem mojego młodszego brata... poszliśmy na Pasterkę po Wigilii i kiedy weszliśmy do oświetlonej części kościoła, ja patrzę, a Maciek ma dużą plamę na kurtce.. Dziwne, bo nie padał śnieg ani deszcz, więc powiedziałam do mamy, żeby obejrzała, co to. A mama od razu zajrzała mu do kieszonki, a tam był ukryty sprawca plamy -kawałek ciasta zebra, niestety tłustego, bo z dodatkiem oleju.. I kurtka była właściwie do wyrzucenia po takich słodkich świętach...:)[/quote]

Skąd to znam..:) Jako dziecko ciągle nosiłam w kieszeniach pokruszone ciastka:)

40

Odp: Która ze świątecznych potraw budzi w Was najpiękniejsze wspomnienia?

Sałatka wielowarzywna króluje podczas świąt na większości stołów w Polsce. Osobiście nie wyobrażam sobie Bożego Narodzenia bez tej potrawy. W smaku taka jaką pamiętam jeszcze z dzieciństwa, robiła ją mama, obie babcie i wszystkie ciotki. Była zawsze. Często wszyscy coś kroili, obierali- w zależności od wieku i zdolności manualnych:D My, dzieciaki obieraliśmy jajka, ojciec otwierał puszki z kukurydzą i groszkiem, mama kroiła warzywa. Pamiętam, jak myślałam że jeśli mama pozwoli mi kroić ogórki kiszone w drobniutką kostkę (najtrudniejszy level;)) będzie to znaczyło że jestem już dorosła:) Sałatka wielowarzywna do tej pory jest pewniakiem na stole a jej tradycyjnie rodzinne przygotowywanie świadczy o tym że „jutro już święta” smile

41

Odp: Która ze świątecznych potraw budzi w Was najpiękniejsze wspomnienia?

Bigos... Zawsze zastanawiałam się, dlaczego właśnie w święta tak wyjątkowo mi smakuje, bo przecież w ciągu roku też go jadam... I chyba to ta atmosfera bożonarodzeniowa tak znakomicie go przyprawia:)

42

Odp: Która ze świątecznych potraw budzi w Was najpiękniejsze wspomnienia?

Ja najbardziej wspominam pieczoną kaczkę, która zawsze czekała na nas w drugi dzień świąt u Dziadków:) Jechaliśmy więc z rodzicami na wieś, dziadek rozpalał w piecu w dużym pokoju i przy trzaskającym drewnie i blasku choinki prosto z lasu, siedzieliśmy tak całe popołudnie, śpiewając kolędy i racząc się smakowitymi kąskami kaczego mięska, które jeszcze dwa dni wcześniej biegało sobie po dziadkowej zagrodzie..

43

Odp: Która ze świątecznych potraw budzi w Was najpiękniejsze wspomnienia?

Pierniki! Duże ciastka z masą lukru! Sami je lukrowaliśmy jako dzieci, było mnóstwo zabawy z ich przygotowywaniem, wiec i wspaniale smakowały, bo były samodzielnie  udekorowane:)

44

Odp: Która ze świątecznych potraw budzi w Was najpiękniejsze wspomnienia?

Najcieplej wspominam bakalie i słodkie dekoracje do ciast, które w dużej części były zjadane przeze mnie ukradkiem, zanim trafiły do wypieków... smile Na szczęście mama zawsze miała zapas, bo znała te moje łasuchowe upodobania..:)

45

Odp: Która ze świątecznych potraw budzi w Was najpiękniejsze wspomnienia?

Grzyby to najfajniejsze wspomnienie:) Uwielbiam je do dziś, smażone na patelni, w bigosie, w pierogach, wreszcie w zupie grzybowej.. A jako dziecko uczestniczyłam w cojesiennych grzybobraniach, już z myślą o świętach!

46

Odp: Która ze świątecznych potraw budzi w Was najpiękniejsze wspomnienia?

Świąteczne  ciasta, ciasteczka, cukierki... Nie było wtedy wielkiego wyboru, ale w święta rodzice stawali na głowie żebyśmy poczuły tę namiastkę luksusu.. Wujek z Niemiec zachodnich też przysyłał paczki z kawą i słodyczami, które stanowiły obiekt zazdrości sąsiadów i nasz obiekt największego zainteresowania przez całe święta:)

47

Odp: Która ze świątecznych potraw budzi w Was najpiękniejsze wspomnienia?

Najcieplej wspominam dania, które przygotowywała dla nas babcia..  Mam też dobrze gotuje, ale babcine wypieki, bigos i pierogi nie miały sobie równych! I to w czasach, kiedy w sklepach nie było takich produktów jak dziś i trzeba było domowymi sposobami sprawić, żeby wszystko smakowało...

48

Odp: Która ze świątecznych potraw budzi w Was najpiękniejsze wspomnienia?

Zupa grzybowa ... Zawsze sprawdzałam czy dużo mi się w niej trafiło pysznych grzybków, bo wg dziadka to gwarantowało udany i zdrowy następny rok:) Wzruszające to wspomnienia, bo dziś trudno mi już uwierzyć w takie przepowiednie, a i dziadka dawno już wśród nas nie ma - tylko grzybowa ciągle tak samo pyszna w każde święta...

49

Odp: Która ze świątecznych potraw budzi w Was najpiękniejsze wspomnienia?

Najbardziej kojarzy mi się ze świętami dzieciństwa pyszna babka piaskowa autorstwa mojej starszej o 12 lat siostry, która była otulona cukrem pudrem niczym śniegiem... Z ciast mogłam nie jeść żadnego, ale babka musiała być zawsze na Boże Narodzenie, bo smakowała mi nawet bardziej niż czekoladowy mikołaj:)

50

Odp: Która ze świątecznych potraw budzi w Was najpiękniejsze wspomnienia?

Pierogi! Otulone pysznym masełkiem, koniecznie odpieczone na patelni - tych z wody nigdy nie uznawałam, choć dziś liczę kalorie... Z bratem urządzaliśmy zawody, kto zje ich więcej na czas, oczywiście zwykle wygrywałam, bo  byłam 4 lata starsza:)