1

Temat: Kiedy zaczyna się uzależnienie od alkoholu?

Hej! Słuchajcie pisze do Was z dosyć nietypowym pytaniem, takim w zasadzie, jak w temacie. Jestem imprezową dziewczyną, nei ukrywam. Lubię wyjść na balety, poszaleć, napić się ze znajomymi. Generalnie jakoś mi to nigdy szczególnie nie wadziło w życiu. Jednak ostatnimi czasy jak zmienilam pracę i mam mniej czasu na balangi to czuję ogromny brak z tego powodu. Może nawet nie brak samych imprez, co spotkań przy procentach. Przeszło mi przez myśl, że może być to zaczątek problemu wiecie… z alkoholizmem.

2

Odp: Kiedy zaczyna się uzależnienie od alkoholu?

Uważaj, bo łatwo wpaść w nałóg.. Ale jeśli jeszcze nie popijasz codziennie nawet małych ilości czy piwa (tak, to też alkohol, bez którego np. moja znajoma nie może usnąć więc pije codziennie wieczorem).
Czy masz w rodzinie kogoś uzależnionego?

3

Odp: Kiedy zaczyna się uzależnienie od alkoholu?

Cześć. Słuchaj, sam fakt, że zwróciłaś uwagę na to, że możesz być już w jakimś stopniu uzależniona oznacza, że jeszcze jest dla Ciebie szansa, że nie popadłaś. Zdecydowanie niepokojącym symptomem jest to, że odczuwasz brak, choć wskazuje to bardziej na to, że jesteś psychicznie lekko od tego uzależniona. Jeśli to jeszcze nie rzutuje jakoś bardziej na Twoje życie, to jest dobrze. Najlepiej zbastuj trochę z piciem napojów wyskokowych, nawet na spotkaniach ze znajomymi.

4

Odp: Kiedy zaczyna się uzależnienie od alkoholu?

To normalny objaw, że brakuje nam czegoś, co lubimy. Że brakuje nam jedzenia lodów, picia alkoholu, chodzenia do kina, tańca i innych czynności i jedzenia/napojów, które są dla nas rozrywką, wprawiają nas w dobry nastrój albo które stały się takim małym rytuałem w naszym życiu.

Myślę że problem z alkoholem zaczyna się wtedy, kiedy (do wyboru):
- nie potrafimy się dobrze bawić bez niego - to w kontekście rozrywki,
- nie potrafimy rozładować stresu, zrelaksować się bez niego i traktujemy go jak takie swoiste "lekarstwo",
- potrzebujemy go, aby uporać się z problemami, np. nabrać do czegoś dystansu, odważyć się na coś, musimy (nie możemy, ale musimy) upić się ze względu na smutek.

Mówi się, że uzależnienia nie rozpoznaje się po ilości wypijanego alkoholu, ponieważ ci, którzy początkowo piją mało, także mogą się uzależnić. [b]Powinno się je określać przede wszystkim analizując powody, dla których sięga się po alkohol.[/b]
Walory smakowe/kulinarne, zdrowotne (nalewki, krople na bazie alkoholu) są zazwyczaj bezpiecznymi powodami, choć alkohol to substancja, która sama w sobie prowadzi do uzależnienia, jak choćby kofeina i zawsze trzeba mieć świadomość tego.

MissDOM zastanów się, co takiego daje Ci alkohol, z jakich powodów lubisz po niego sięgać i czy podobne potrzeby w swoim życiu potrafisz zaspokajać także na inne sposoby. Myślę, że to da Ci obraz sytuacji i wskazówki do dalszego postępowania. Fajnie, że reagujesz od razu. To świadczy o Twojej inteligencji i świadomości, że nie można podchodzić do tematu całkiem lekko, beztrosko i bezmyślnie. Dzięki takiemu podejściu będziesz mogła cieszyć się zaletami spożywania napojów procentowych i uniknąć chemicznej pułapki. Alkohol jest właśnie dla takich ludzi.
"Bo pić to trzeba umić" tongue

5

Odp: Kiedy zaczyna się uzależnienie od alkoholu?

Hej. Tak jak koleżanka #terka86 pisze u góry. Jeśli jeszcze nie wypierasz tego, że masz problem, to znaczy, że nie jest źle. Ale na Twoim miejscu uzupełniłabym test, jaki jest dostępny w internecie. W nim tam zaznaczasz sobie odpowiedzi najbardziej pasujące do Twojego poczucia w róznych sytuacjach. Jak sobie w necie wpiszesz, to go na pewno znajdziesz.
Ciekawie też wszystko naświetliła #niechcemisie i zapewne dała Tobie dużo do myślenia?

6

Odp: Kiedy zaczyna się uzależnienie od alkoholu?

Właśnie tak się zaczęłam obawiać tym bardziej, ze ten test Audit, o którym koleżanka wyżej wspomniała, wykazał, że jestem już w grupie ryzyka… Brzmi to koszmarnie, ale dobrze, że przynajmniej zapalila mi się ta czerwona lampka. Najwyższy czas troche przystopować, bo szkoda na to życia.

7

Odp: Kiedy zaczyna się uzależnienie od alkoholu?

Nie myśl, tylko działaj. W warszawskiej klinice  zajmują się walką z uzależnieniami także. Znam trochę to miejsce, bo bywają tam moi znajomi z dzieckiem u jednego z psychiatrów dzieci i młodzieży. Pracują tez w weekendy, więc umawiaj się na wizytę, a będzie łatwiej, ze wsparciem, walczyć z nałogiem i wracać do normalności.

8

Odp: Kiedy zaczyna się uzależnienie od alkoholu?

W takim razie missDOM kibicujemy Ci tutaj smile Masz już jakiś plan? Coś konkretnego postanowiłaś przedsięwziąć?

9

Odp: Kiedy zaczyna się uzależnienie od alkoholu?

No to koleżanko na szczęście jeszcze nie wiesz, co to jest uzależnienie od alkoholu. Mój małżonek i ja doskonale wiemy… Niestety jest to choroba, która dotyczy całej rodziny, nawet jeśli tylko jedno pije. I niestety, najczęściej ta pijaca osoba tego nie widzi, że jest problem. Na szczęście mi się udało namówić męża do odwiedzenia Ośrodka, gdzie profesjonalnie zajmują się takimi przypadkami. Pomogli nie tylko jemu, ale i mi. Pomogli przede wszystkim nam.

10

Odp: Kiedy zaczyna się uzależnienie od alkoholu?

To ja się podepnę pod temat do Was… bo niestety, ale u nas w rodzinie siostra ma problem z alkoholem. Nie tyle nawet, że pije często… ale to odbiega od jakichkolwiek norm, bo potrafi wlać w siebie tyle… i niestety, ale też widać, że przestała zupełnie o siebie dbać, a kolejna dawka alkoholu jest dla niej więcej warta niż cokolwiek innego... I oczywiście twierdzi, że problemu nie ma.

11

Odp: Kiedy zaczyna się uzależnienie od alkoholu?

Współczuję, szczerze współczuję, bo to jest straszna choroba… To w ośrodku byliśmy z mężem po pomoc. Nie było łatwo… przyznaję, że nawet bywało bardzo ciężko, ale jestem z niego dumna, że się nie poddał. Nie wiem tylko jak to będzie z Waszą siostrą, bo musi się zgodzić na terapię, albo ewentualnie, co jest ostatecznością, sprawę zgłosić do sądu o przymusowe leczenie alkoholowe, choć nie wiem, czy Ty jako siostra możesz. Musisz się zgłosić do gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, tam się wszystkiego dowiesz.

12

Odp: Kiedy zaczyna się uzależnienie od alkoholu?

[quote=Lisiczka]To ja się podepnę pod temat do Was… bo niestety, ale u nas w rodzinie siostra ma problem z alkoholem. Nie tyle nawet, że pije często… ale to odbiega od jakichkolwiek norm, bo potrafi wlać w siebie tyle… i niestety, ale też widać, że przestała zupełnie o siebie dbać, a kolejna dawka alkoholu jest dla niej więcej warta niż cokolwiek innego... I oczywiście twierdzi, że problemu nie ma.[/quote]


To okropne, jak kobieta tak się stacza, rujnuje sobie nie tylko życie, zdrowie, ale też wygląd, ta aktorka Krukówna np. wygląda na 20 lat więcej niż ma, a też jest uzależniona...

13

Odp: Kiedy zaczyna się uzależnienie od alkoholu?

Nie będzie jej łatwo, kiedy jest na oczach wszystkich i na językach. Terapia wymaga skupienia.

Mexxa, gratulacje smile
Lisiczko, co z tą Twoją siostrą? sad Masz podejrzenia jak i dlaczego to się zaczęło?

14

Odp: Kiedy zaczyna się uzależnienie od alkoholu?

Jak pojawia się ukrywanie butelek to już na pewno alkoholizm.

15

Odp: Kiedy zaczyna się uzależnienie od alkoholu?

Myślę, że alkoholizm zaczyna się wtedy gdy już nie potrafimy sobie go odmówić w takim przypadku należy jak najszybciej działać by nie zejść na same dno. Gdy widzisz u siebie już takie problemy warto by było, abyś wybrała się na terapię.

16

Odp: Kiedy zaczyna się uzależnienie od alkoholu?

Podobno już wtedy, kiedy próbujemy wpłynąć alkoholem na nastrój, zmienić stan psychiczny, pojawia się uzależnienie, choć jeszcze nie fizyczne.

17

Odp: Kiedy zaczyna się uzależnienie od alkoholu?

No to mamy jasność - 80% społeczeństwa jest uzależnionych:) A na pewno 90% uczestników wesel...

18

Odp: Kiedy zaczyna się uzależnienie od alkoholu?

Moim zdaniem jeśli ktoś pije codziennie, zwłaszcza mocniejsze alkohole i nie potrafi sobie odmówić, to ma problem, choć niekoniecznie jest to alkoholizm - jedno, czy dwa piwa dziennie nie czynią alkoholika, ale upijanie się wódką kilka razy w tygodniu już tak. Co do leczenia, to nie powinno się do niego zmuszać - uzależniony sam musi chcieć się wyleczyć, najpierw jednak musi uświadomić sobie, że ma problem. Farmakoterapia z psychoterapią pod okiem psychiatry da chyba najlepsze efekty, w mniej poważnych przypadkach powinna jednak wystarczyć terapia u specjalisty od uzależnień.

19

Odp: Kiedy zaczyna się uzależnienie od alkoholu?

jak dla mnie to każde regularne spożywanie alkoholu jest przyczynkiem do zastanowienia się nad sobą - lepiej reagować za wcześnie niż za późno
jeżeli ktoś po "dniu ciężkiej pracy" "relaksuje się" przy alkoholu to jest już ewidentnie coś nie tak, mój sąsiad z bloku właśnie w taki sposób odreagowywał pracownicze stresy w nowej pracy, że w bardzo szybkim tempie znalazł się z potężnym uzależnieniem w ośrodku terapii , dziś po długiej terapii jest abstynentem, myślę, że sierpień - miesiąc abstynencji jest szczególnie dobrym czasem do ciągłego informowania o zgubnych skutkach sięgania po alkohol

20

Odp: Kiedy zaczyna się uzależnienie od alkoholu?

Czasem ciężko zauważyć kiedy zaczyna się problem z alkoholem - klinika oferuje odtruwanie a także pomoc ludziom z alkoholem.

Ostatnio edytowany przez Koleediin2 (2017-11-10 18:56:51)

21

Odp: Kiedy zaczyna się uzależnienie od alkoholu?

Częste picie większej ilości alkoholu jest poważnym sygnałem uzależnienia. Każdy alkoholik może przerwać picie na jakiś czas. Jednak trudno mu wytrzymać bez picia, dlatego wcześniej czy później sięgnie po alkohol.

22

Odp: Kiedy zaczyna się uzależnienie od alkoholu?

> alinkamysz napisał/a:

> Częste picie większej ilości alkoholu jest poważnym sygnałem uzależnienia. Każdy alkoholik może przerwać picie na jakiś czas. Jednak trudno mu wytrzymać bez picia, dlatego wcześniej czy później sięgnie po alkohol.

Teraz pytanie jak odróżnić odświętne spożywanie (przykładowo raz na tydzień) od regularnego alkoholizmu...

23

Odp: Kiedy zaczyna się uzależnienie od alkoholu?

Miałam to samo. Trzeba uważać, bo jest cienka granica. Ale jak już sama zauważyłaś problem, to już jest dobrze.

24

Odp: Kiedy zaczyna się uzależnienie od alkoholu?

> malinka napisał/a:

> No to mamy jasność - 80% społeczeństwa jest uzależnionych:) A na pewno 90% uczestników wesel...

Tak mówił terapeuta na kursie. Zrobiłam dwa kursy warsztatowe o uzależnieniach i współuzależnieniach. Może i nie był jakimś superautorytetem, ale coś w tym jest... to niebezpieczne  jeśli ludzie sięgają po alko, żeby manipulować własnymi emocjami.

25

Odp: Kiedy zaczyna się uzależnienie od alkoholu?

Zwykle ludzie mówią że piją dla przyjemności. Tyle że tak pić można raz w tygodniu a nie codziennie....