Zioła od dawna były związane z pielęgnacją włosów, jak również są często składnikami w produkcji szamponów, odżywek, czy różnego rodzaju płukanek do włosów. Najbardziej cenionym ziołem w pielęgnacji włosów jest rozmaryn, uważany również za dobrą, ogólną odżywkę do włosów, która zostawia je jedwabiste w dotyku, błyszczące, pachnące oraz odrobinę ciemniejsze. Dwa inne zioła, cenione również w pielęgnacji włosów i używane na przestrzeni wieków, to szałwia, ceniona za swoje właściwości przyciemniające włosy oraz jako odżywka, jak też rumianek, posiadający właściwości rozjaśniania i zmiękczania wszystkich rodzajów włosów. Złote kwiaty dziewanny również posiadają właściwości rozjaśniające włosy, zwłaszcza blond. Tradycja ludowa zakłada, że pietruszka pogrubia włosy i nadaje im intensywnego koloru, bylica przyspiesza wzrost włosów, korzenie łopianu kontrolują łupież, pokrzywa odżywia włosy, jak również pomaga w walce z łupieżem. Jakkolwiek, użycie ziół do pielęgnacji włosów nie zaszkodzi, ale też nie przyczyni się do zahamowania ich wypadaniu. Inne zioła, takie jak np. lawenda lekarska, po prostu zostawi włosy z przyjemnym, delikatnym zapachem.
Receptury niżej podane są sugestiami w jaki sposób można wykorzystać zioła do pielęgnacji włosów. Można eksperymentować w celu znalezienia dla siebie najlepszej kombinacji składników ziołowych dla twoich włosów. Składniki użyte w przepisach są prostymi, zwykłymi ziołami, jak też inne składniki wchodzące w skład przepisów znajdują się w każdym gospodarstwie domowym.
Receptury niżej podane są sugestiami w jaki sposób można wykorzystać zioła do pielęgnacji włosów. Można eksperymentować w celu znalezienia dla siebie najlepszej kombinacji składników ziołowych dla twoich włosów. Składniki użyte w przepisach są prostymi, zwykłymi ziołami, jak też inne składniki wchodzące w skład przepisów znajdują się w każdym gospodarstwie domowym.
ZIOŁOWE SZAMPONY:
1) Naturalny szampon z mydlnicy lekarskiej. Składniki: 2 łyżki stołowe korzenia mydlnicy lekarskiej (ewentualnie 3 łyżki stołowe suszonej), 1 1/2 łyżki stołowej suszonych kwiatów rumianku (dla jasnych włosów) lub 1 1/2 łyżki stołowej suszonej szałwii (dla ciemnych włosów), 1 łyżeczka czystego boraksu, 2 szklanki gotowanej wody. Umieścić ziele mydlnicy lekarskiej, suszone kwiaty rumianku oraz boraks w żaroodpornym słoiku lub kontenerze, który następnie można szczelnie zamknąć. Wlać gotującą wodę i wymieszać dobrze. Pozwolić miksturze namoczyć się. Następnie zamknąć pojemnik i dobrze wstrząsnąć. Zostawić miksturę na dzień lub dwa, potrząsając ją co kilka godzin. Odcedzić. Szampon jest gotowy do użycia.
2) Ziołowy szampon na bazie białego mydła. Do sporządzenia takiego szamponu ziołowego należy użyć twardego, białego mydła – może to być sproszkowana jego postać lub w płatkach, jak też starta na tarce z jednolitego kawałka. Składniki: 1/4 szklanki suszonych kwiatów rumianku lub 1 łyżka stołowa suszonych liści szałwii, 2 łyżki stołowe suszonych liści rozmarynu, 1 łyżka stołowa suszonej mięty, 2 1/4 szklanki wody destylowanej, 60 g twardego, białego mydła, 3 krople olejku mięty pieprzowej lub olejku eukaliptusowego, 2 łyżki stołowe wódki. Można też dodać aromatycznego składnika, takiego jak skórkę z cytryny lub pomarańczy. Umieścić suszone zioła w głębokiej patelni, rondlu itp. Dodać wodę destylowaną i doprowadzić całość do wrzenia. Zmniejszyć ogień i podgrzewać jeszcze przez 10 min. Następnie zakryć i namaczać zioła przez około 30 min. Przecedzić płyn do miski, odciskając wszystkie zioła z nadmiaru wody przed ostatecznym wyrzuceniem ich. Następnie twarde, białe mydło umieścić w głębokiej patelni i dodać odcedzony ziołowy płyn. Podgrzewać na wolnym ogniu dopóki mydło nie rozpuści się całkowicie. Mieszać regularnie drewnianą łyżką. Pozwolić na wystygnięcie mikstury. Mikstura powinna mieć kremową konsystencję. Następnie wymieszać krople mięty lub eukaliptusa z wódką po czym dodać do ziołowej mikstury. Wszystko dobrze wymieszać. Wlać ziołowy szampon do słoika i szczelnie go zamknąć. Szampon zostawić w ciepłym miejscu na 3 – 4 dni przed jego użyciem.
3) Szybki ziołowy szampon. Najszybszym i najłatwiejszym sposobem na sporządzenie ziołowego szamponu to zmieszanie silnego naparu ziół przeznaczonych do pielęgnacji włosów z łagodnym szamponem. Składniki: 1 czubata łyżeczka suszonej szałwii, rozmarynu, pokrzywy lub 1 łyżka stołowa suszonych kwiatów rumianku, 1/4 szklanki gotującej wody, 1/4 szklanki szamponu dla dzieci lub innego łagodnego szamponu. Dodać zioła do gotującej się wody. Wyłączyć ogień, namaczać zioła przez 30 min. Następnie odcedzić i dodać miksturę do szamponu.
ZIOŁOWE PŁUKANKI DO WŁOSÓW:
1) Płukanka do blond włosów. Najlepiej jeśli będziesz używać tej płukanki regularnie oraz suszyć włosy w jasnym słońcu. Składniki: 2 szklanki wody, 1/2 szklanki suszonych kwiatów rumianku, 2 łyżki stołowe suszonych kwiatów dziewanny, 1 łyżka wody z kwiatów pomarańczy, sok z ½ cytryny. Doprowadzić wodę do wrzenia, a następnie zmniejszyć ogień i dodać kwiaty rumianku i dziewanny, często mieszając. Podgrzewać na wolnym ogniu przez około 30 min. Następnie zakryć naczynie i zostawić do namoczenia się ziół na kilka godzin lub najlepiej zostawić to na całą noc. Odcedzić, wyciskając płyn z ziół. Następnie dodać wodę z kwiatów pomarańczy i sok cytrynowy. Oblewać włosy kilka razy, łapiąc płyn w dużą miskę do ponownego użytku.
2) Płukanka ziołowa do ciemnych włosów. Używać jako ostatnie płukanie po myciu głowy szamponem. Spłukać używając czystej wody. Składniki: 2 szklanki gotującej wody, 2 torebki regularnej herbaty, 1/4 szklanki suszonych liści szałwii, 2 łyżki stołowe suszonych liści rozmarynu, 1 łyżka suszonych ziół pokrzywy. Zalać wodą torebki herbaciane i zaparzać pod przykryciem przez 15 min. Wyciągnąć torebki, wyciskając dobrze płyn. Podgrzać herbatę do punktu wrzenia. Następnie zalać nią suszone zioła. Zakryć i namaczać przez 30 min. do godziny. Przecedzić. Polewać włosy otrzymaną płukanką kilka razy, łapiąc płyn w dużą miskę.
3) Ziołowo-octowa płukanka do włosów. Niniejsza płukanka pomaga w przywróceniu włosom naturalnego, kwaśnego balansu oraz usuwa matowe ślady mydła. Jeśli bergamota jest niedostępna, można zamienić ją innym pachnącym ziołem z rodziny miętowatych, takim jak bazylia lub mięta pieprzowa. Składniki: 1/4 szklanki suszonych liści rozmarynu, 1/4 szklanki suszonej bergamoty, 2 szklanki przejrzystego octu jabłkowego. Umieścić suszone zioła w szerokim słoiku. Podgrzać ocet do stanu prawie wrzącego i zalać nim zioła. Jak ocet ostygnie, zamknąć słoik. Jeśli zakrętka jest metalowa, położyć parę warstw foli plastikowej pod nią, aby ocet nie wszedł w reakcję chemiczną z metalem. Następnie trzymać ziołowy ocet w ciepłym miejscu przez tydzień, potrząsając nim energicznie każdego dnia. Używając gazy, przecedzić ocet i wlać go do butelki i zakręcić. Do użycia rozpuścić 1/3 szklanki ziołowego octu w 2-3 szklankach ciepłej wody i polewać włosy raz lub dwa razy jako finałowe ich płukanie.
4) Szybka płukanka ziołowa. Każdy napar sporządzony z zioła przeznaczonego do pielęgnacji włosów może być użyty jako szybka płukanka. Pozwól, żeby napar ostygł przed jego użyciem. Składniki: 1–2 łyżki stołowe suszonej szałwii, rozmarynu lub pokrzywy, 2 szklanki gotującej się wody. Umieścić suszone zioła w gotującej się wodzie. Wyłączyć ogień. Zostawić zioła w wodzie na około 15 min. Odcedzić i używać jako płukanki na włosy.
5) Płyn z siemienia lnianego do układania włosów. Staraj się wczesać niniejszą miksturę we włosy. Szczególnie pożyteczna dla cienkich i słabych włosów. Płyn ten nadaje włosom większą objętość. Składniki: 1/2 szklanki siemienia lnianego, 1 szklanka wody. Za pomocą łyżki zgnieść nasiona siemienia lnianego. W rondlu zagotować wodę. Zmniejszyć ogień i dodawać po jednej łyżeczce na raz nasiona zioła do gotującej się wody, dopóki mikstura zacznie gęstnieć. Odcedzić pestki. Można rozrzedzić do żądanej konsystencji.
Wygląd twoich włosów jest dobrym wskaźnikiem twojego ogólnego stanu zdrowia, oraz tego czym się odżywiasz. Włosy tracą swój połysk wtedy, kiedy jesteś przemęczona, nie zbyt czujesz się dobrze, nieszczęśliwa. Zmiany hormonalne, słońce, chlor, wiatr lub zabiegi chemiczne włosów (farbowanie, trwała ondulacja itp.), również wpływają na wygląd twoich włosów. Zdrowa dieta bogata w witaminy A i B, minerały takie jak wapń, żelazo, jodyna, cynk oraz silikon, dieta również obfita w proteiny i niezbędne kwasy tłuszczowe, jest istotna, aby mieć piękne włosy.
Rodzaj szamponu, którego używasz, jest również ważny. Wiele szamponów na rynku jest w większości zrobiona z dodatkiem zasadowych detergentów, które niszczą naturalne oleje znajdujące się na włosach oraz na skórze głowy. Staraj się unikać zbyt częstego mycia włosów, ponieważ częste mycie włosów przyczynia się do przetłuszczania się ich szybciej. Wybieraj szczotki z prawdziwym włosiem, gdyż sztuczne, nylonowe włosie niszczy włosy i powoduje rozdwajanie się ich końcówek.
Rodzaj szamponu, którego używasz, jest również ważny. Wiele szamponów na rynku jest w większości zrobiona z dodatkiem zasadowych detergentów, które niszczą naturalne oleje znajdujące się na włosach oraz na skórze głowy. Staraj się unikać zbyt częstego mycia włosów, ponieważ częste mycie włosów przyczynia się do przetłuszczania się ich szybciej. Wybieraj szczotki z prawdziwym włosiem, gdyż sztuczne, nylonowe włosie niszczy włosy i powoduje rozdwajanie się ich końcówek.