Filtry do wody. Jaki filtr wybrać i jakie są ich rodzaje?

25 lipca 2019, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Aby używać wody do picia lub do gotowania, najlepiej ją oczyścić za pomocą filtra. Niestety czystej wody jest coraz mniej z powodu złego zachowania człowieka w stosunku do przyrody. Filtry do wody są używane do różnych celów oraz metod oczyszczania. Spróbujmy sobie wyjaśnić tę kwestię. 

 

Rodzaje filtrów

Istnieją trzy rodzaje filtrów – nakładka na kran, dzbanki filtrujące, zainstalowane w rurociągu oraz filtry odwróconej osmozy. Niektóre z nich są w stanie oczyścić wodę z przymieszek mechanicznych, piasku i brudu, inne mogą nawet usunąć bakterie. Trzeba tylko znać stopień czystości używanej wody, ilość bakterii oraz przymieszek mechanicznych. W różnych regionach kraju woda znacznie się od siebie różni i nawet oczyszczanie na ujęciach wody nie zawsze jest w stanie usunąć wszystkie szkodliwe substancje i mikroflorę. Woda przepływająca przez rury jest zanieczyszczona osadami ze ścian i dociera do domu z domieszką piasku, brudu oraz zawiera bakterie. W zależności od stopnia zanieczyszczenia wody stosuje się odpowiednie filtry.  

Nakładki na kran zbierają drobne frakcje piasku, ale jeśli woda jest zbyt brudna, to takie urządzenia szybko się zapychają i powinny być często czyszczone. Najlepiej funkcjonują, gdy woda nie zawiera ani piasku, ani bakterii.

Dzbanki filtrujące są najtańszą i najprostszą opcją uzdatniania. Najpierw wlewa się wodę do górnego zbiornika, następnie woda przelatuje przez filtr oczyszczający i trafia do dolnej części dzbanka. Filtr wymienia się cyklicznie w zależności od zanieczyszczenia i zaleceń producenta. Filtr oczyszcza płyn z twardych mechanicznych cząstek.

Najczęściej używa się filtrów, które w mieszkaniu instalowane są w rurociągach. Wstępne oczyszczanie wody następuje w całym mieszkaniu, filtrujące elementy są instalowane na gorącej i zimnej wodzie. Aby dokładniej oczyścić zimną wodę, filtry montuje się w kuchni pod zlewem. Woda przez nie przepływająca nadaje się do picia i gotowania.

Uwaga! Instalacja filtrów intensywnego oczyszczania pomaga przedłużyć żywotność instalacji wodociągowej, gdyż często ulegają one uszkodzeniu z powodu obecności twardych mechanicznych cząstek w wodzie.

Odwrócona osmoza jest systemem filtrującym, który potrafi usunąć z wody nie tylko zanieczyszczenie, ale również mikroby i bakterie. Woda będzie praktycznie wodą destylowaną, ale trzeba ją zmineralizować, dodając sole i mikroelementy. W przeciwnym wypadku woda nie będzie miała żadnego smaku, ani nie będzie korzystna dla organizmu człowieka. Oczyszczona woda trafia do osobnego kranu i można ją pić bez obawy o swoje zdrowie. Dodatkowo zaleca się zainstalować filtr podczerwony, który polepszy jakość wody.

Oznaki wody ze szkodliwymi substancjami

Nie musisz iść do laboratorium chemicznego, żeby zrobić badanie wody ze względu na jej czystość. Wystarczy, że sprawdzisz ją samodzielnie.

To są objawy wody o złej jakości:

  •         Jeśli woda ma metaliczny smak, oznacza to, że ma w swoim składzie żelazo.
  •         Gdy woda ma dużą zawartość soli, w czajniku pojawi się kamień.
  •         Jeśli podczas mycia naczyń z aluminium bardzo pieni się woda, oznacza to, że jest w niej wysokie stężenie alkaliów.
  •         Na srebrnych sztućcach pozostają plamy – obecność siarkowodoru. Zapach zgniłych jaj oznacza to samo.
  •         Nieprzyjemny i nietypowy zapach wody – jednoznaczna oznaka substancji organicznej i mikroflory. 

Jeżeli uważasz, że woda płynąca z kranu jest złej jakości, powinieneś zainstalować urządzenie chroniące zdrowie i nie oszczędzać na drogim systemie uzdatniana wody. Zdrowie jest ważniejsze. Używając czystej wody sprawisz, że zadbasz o instalacje wodociągowe, które nie będą ulegały uszkodzeniom.

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

zabawa - odpowiedz tytułem piosenki…
"Wszystko czego dziś chcę" Kiedy masz gorszy dzień...
Outlet - Promocje
Jak byłam tam na zakupach to sporo rzeczy było marnej jakości, w końcu wybrałam...
Jaki odkurzacz
Ja sprzątam tylko mopem, nie mam już dywanów więc odkurzacz stał się zbędny...
Sprawdzone sposoby na dziecięce dol…
Dokładnie. Nie zabierać dzieci do sklepów, przychodni jak nie potrzeba. Nieraz widzę...