W starożytnym Egipcie kot był zwierzęciem otoczonym szczególną czcią. Nic dziwnego, Egipt był krajem zboża, spichlerzem świata śródziemnomorskiego, a kot strzegł zbiorów przed gryzoniami.
Rodzina kotów była w Egipcie łączona ze Słońcem. Wierzono, że w nocy bóg słońca Ra przemierza zaświaty w słonecznej łodzi. Jest wtedy narażony na ataki złych duchów pod wodzą węża Apophis. Wierzono, że pomagały mu lwy, których oczy świeciły w ciemności i niejako przywoływały dzień.
Tak było tysiące lat temu. Obecnie koty kochamy z wielu innych powodów, a jakich, o tym będzie można przekonać się już w najbliższą niedzielę 4 marca w Galerii Łódzkiej, na dorocznym Festiwalu Kota.
Jak co roku zostaną zaprezentowane różnorodne rasy i hodowle kotów, a z całego kraju przybędzie do Łodzi ponad 60 wystawców i hodowców kotów rasowych. Koty podobnie jak w Egipcie zostaną otoczone wielką czcią i troską, a wśród wszystkich pupili zostanie przeprowadzony Konkurs na Kota publiczności i Kota Galerii Łódzkiej. Nie zabraknie porad weterynarzy, stoisk z artykułami pielęgnacyjnymi i karmą. Tego dnia zostaną ogłoszone także wyniki Konkursu „Super Kot”.
„Galeria nie zapomniała o miłośnikach kotów i przygotowała kąciki warsztatów plastycznych, ruchowych i gotowania dla dzieci, pokazy kociego makijażu, tańce w wykonaniu dzieci, prezentacje wierszy o kotach oraz licytację płyt Marcina Wyrostka”- opowiada dyrektor Galerii Łódzkiej – Beata Stefańska.
Jeśli wierzyć w uzdrawiające i niezwykłe zdolności kocich przyjaciół, tego dnia Galeria Łódzka będzie emanować pozytywną energią. Najważniejsze jednak, żeby w Konkursach o względy publiczności zwierzaki nie pokazały kocich pazurków i zaprezentowały się z klasą jak na potomków egipskich kotów przystało.
Serdecznie zapraszamy w imieniu Organizatorów!