URODA I ZDROWIE

„Felix, Net i Nika” – recenzja

9 maja 2012, dodał: Redakcja
echo adrotate_group(10);

Felix, Net i Nika oraz Pułapka Nieśmiertelności
Rafał Kosik

W mieście ponownie zaczynają się dziać dziwne rzeczy. A wszystko zapoczątkowuje impreza z okazji Halloween i zadanie, które zignorowała trójka, dobrze nam już znanych przyjaciół. Gra jednak musi się rozpocząć, nawet jeśli kluczem jest niewybredny podstęp. Instrukcje pojawiają się stopniowo, raz na marginesie zeszytu innym razem w rozpadającym się liście. Taniec ze „Śmiercią” pociąga za sobą początkowo mało pasjonujące dokonania, jak odkręcanie znaków drogowych, by wreszcie zafundować nam eskapady w mroczne i dziwne miejsca stolicy. Wraz z przyjaciółmi przemierzamy podziemia Warszawy, spotykamy duchy i polujemy na niewybredne stwory, znane tylko z legend i fantastycznych opowieści. Oczywiście nie brakuje też nowinek technicznych, inteligentnych robotów, zmutowanych zombies i wszystkowiedzących komputerów. Do tego szkolne życie, nieziemsko wystrojony Juliusz Stokrotka i konkurs międzyszkolny, inwazja gości, szpital, podatki, demoniczna dyrektorka sierocińca czy telepaci zatrudnieni w Ministerstwie Spraw Niezwykłych. A jest jeszcze Święty Mikołaj. Jak widzicie apetyczna kanapka z taką ilością dodatków, że nawet markowy fast food by sobie nie poradził. Dzięki tym wszystkim elementom natrafiamy na labirynt zagadek, rebusów, irracjonalności i rzeczywistości. Biegniemy kolejnymi tropami, które należy odnaleźć i rozgryźć, by otrzymać odpowiedzi i dotrzeć do zręcznie ukrytej prawdy. Co więcej „Ponury Żniwiarz” dreszczem strachu owija całą historię, jakby zbyt mało jeszcze było pikantnej musztardy w owym literackim menu.
Czwarta pozycja z całej serii jak do tej pory podobała mi się najbardziej. Znając już możliwości bohaterów oraz mistrzowski styl autora dałam się po raz kolejny zauroczyć, a tym samym odnaleźć głębię opowieści, która ma tutaj wymiar prawdziwy, problematyczny i refleksyjny. Zlepek codziennego życia gimnazjalistów zderzony z tematyką śmierci i nieśmiertelności w bardzo mocny sposób akcentuje życiowe prawdy współczesności. Autor niemal nakazuje przeskok w dorosłość, a jednocześnie łagodzi refleksje swoim kunsztownym stylem. Dla równowagi, jak zawsze, nasyca opowieść owym cudownym humorem, który pozwala śmiać się głośno znad książki, tworzy niesamowite złożenia słowne, których trudno nie nazywać neologizmami i czaruje swadą, lekkością pióra, płynnością dobrej opowieści.
Z każdym tomem coraz bardziej podoba mi się twórczość Rafała Kosika, która chociaż przeznaczona dla młodzieży, podobać się musi także dorosłym. Przynajmniej sama jestem dobrym przykładem. Umiejętność mówienia do nastolatków, intrygowanie, a zarazem podkreślenie roli przyjaźni to prawdziwa sztuka, którą autor opanował perfekcyjnie. Stąd jego książki czyta się z prawdziwą przyjemnością, której nic nie może zastąpić. Nutka grozy, tajemniczości, a zarazem rodzima atmosfera, świat który znamy splatają się ze sobą we wdzięczną kompozycję genialnej prozy.
Polecam książkę wszystkim czytelnikom, którzy potrafią dostrzegać urok fantastyki, zastanawiać się nad ważkimi problemami i mają ochotę zaprzyjaźnić się z trójką nieco mniej zwykłych nastolatków. Pośród gwary normalnego życia, współczesnej techniki i technologii tkwią pierwiastki fantazji, miejscami tak irracjonalnej, że owiewa nas nastrojowość baśni, a jednocześnie zostajemy zmuszeni do myślenia, sedno historii tkwi bowiem w zrozumieniu. Pamięć jest pułapką nieśmiertelności, która pokonuje śmierć, panią, która kąsa mocno, pozostawiając ślad, z którym musimy nauczyć się żyć. A to wymaga dojrzałości, nie tylko czytelniczej, ale przede wszystkim życiowej…
Marta D.
 
Książkę poleca Wydawnictwo POWERGRAPH, do kupienia tutaj:
http://www.powergraph.pl/felix-net-i-nika-oraz-pulapka-niesmiertelnosci
W serii dotychczas w serii ukazały się:
1. Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi (2004)
2. Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa (2005)
3. Felix, Net i Nika oraz Pałac Snów (2006)
4. Felix, Net i Nika oraz Pułapka Nieśmiertelności (2007)
5. Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek (2008)
6. Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek 2. Mała armia (2009)
7. Felix, Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka (2009)
8. Felix, Net i Nika oraz Bunt Maszyn (2011)
9. Felix, Net i Nika oraz Świat Zero (2011).
 http://www.powergraph.pl/  
Powieść otrzymała nominację do nagrody „Mały Dong” w konkursie „Dziecięcy Bestseller Roku 2007”, przezprzyznany przez Polską Sekcję IBBY (International Board on Books for Young People).
Nasze recenzje:
https://urodaizdrowie.pl/felix-net-i-nika-oraz-gang-niewidzialnych-ludzi-recenzja
https://urodaizdrowie.pl/felix-net-i-nika-oraz-teoretycznie-mozliwa-katastrofa-recenzja
https://urodaizdrowie.pl/felix-net-i-nika-oraz-swiat-zero-recenzja
https://urodaizdrowie.pl/felix-net-i-nika-oraz-palac-snow-recenzja
Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu POWERGRAPH za udostępnienie egzemplarza promocyjnego
Redakcja

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

6 komentarzy do „Felix, Net i Nika” – recenzja

 1. avatar Goska pisze:

  Hello!

  Kupię ten tak jak tytule felix,net i nika oraz pulapka niesmiertelnosci.
  Proszę kontaktuj mnie.
  Proszę

  czekam

 2. avatar anikirax pisze:

  Fantastyka tak już na nas wpływa, że nie sposób myśleć cały czas racjonalnie;)

 3. avatar Madzia444 pisze:

  Książka pozwalająca trochę oderwać się od rzeczywistości.

 4. avatar Ksymena pisze:

  Dla mnie nie ma to jak Lem i jego „Bajki robotów”

 5. avatar laola20 pisze:

  Podoba mi się tak jak inne części . Z każdą nową częścią zauważamy jak nasi bohaterowie dorośli i jak zmieniły się ich poglądy .

 6. avatar milagro pisze:

  Naczytałam się tego w dzieciństwie

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

rozstępy w bardzo młodym wieku
Przez nierozsądne i szybkie odchudzanie dziewczyny szpecą się na cale życie, bo rozstępów...
Anya co do nich?
Ale ja nie noszę jeansów:) Też miałabym więc problem co do nich włożyć,...
Tatuaże ...
A ja nie zdecyduję się na tatuaż, później trzeba dbać o niego żeby...
Introwertycy - jak łatwo poznać now…
Przede wszystkim trzeba chcieć ich poznać, inaczej nic z tego nie wyjdzie... Ja...