„Fatamorgana saudyjskiej przestrzeni społeczno-kulturowej kobiet” – recenzja

21 października 2015, dodał: rosie
Artykuł zewnętrzny

Odrowąż-Coates Anna: „Fatamorgana saudyjskiej przestrzeni społeczno-kulturowej kobiet. Płynne horyzonty socjalizacji, edukacji i emancypacji”

1fat

Poznawanie obcych kultur i rejonów świata, do których pewnie nie będzie mi dane osobiście pojechać, to moja pasja od lat. Szczególnie lubię czytać te książki, w których autorzy relacjonują własne obserwacje, doświadczenia i przeżycia, dając nam obraz danego miejsca z własnej, bardzo indywidualnej perspektywy. Tak właśnie przedstawia Arabię Saudyjską autorka prezentowanej tu pozycji, która przeżyła w tym kraju aż dwa lata, starając się dogłębnie poznać tak inną od naszej, cywilizację. Jako osoba z zewnątrz, przebywająca tu na innych zasadach, miała okazję poznać życie Saudyjczyków, a zwłaszcza saudyjskich kobiet, od kuchni. Z ogromnym wyczuciem etnograficznym prezentuje ich mentalność i i warunki, w jakich przychodzi im zmagać się z ograniczeniami narzuconymi przez kodeks obyczajów i religię. Udowadnia, że przepaść między życiem Europejek i Saudyjek jest tak znacząca, że dawano jej odczuć niestosowność niektórych pytań, które w naszej kulturze już od dawna nie są tematami tabu. Jednak mimo to w możliwie pełny sposób wykorzystuje swój warsztat badawczy, by pokazać przestrzeń, w której prawo i zwyczaje są podporządkowane temu, co podoba się Allahowi.

Autorka odnotowuje też ważne zmiany w tym społeczeństwie, np. wprowadzenie pierwszych kobiet do najwyższej rady państwa (Shoury). Nie jest jednak celem tej książki ukazanie, że to zwiastuje zrównanie praw kobiet i mężczyzn w bliżej nieokreślonej przyszłości – z wyjątkową wnikliwością są tu ukazane głównie różnice, które wydają się nie do przezwyciężenia w kontekście specyficznie pojętych zasad religijnych, obowiązujących w tym państwie.

Książka jest cennym źródłem informacji nie tylko dla studentów socjologii czy etnologii i powinni ją przeczytać nie tylko ludzie naukowo zaangażowani w tę tematykę. To także ważny głos w dyskusji na temat miejsca i roli kobiet we współczesnym świecie. Polecam ją zwłaszcza feministkom, które walczą o wolność wyrażania pełni kobiecości w każdym obszarze życia. Dla każdego z nas będzie ciekawą podróżą w zupełnie inny, kolorowy i egzotyczny świat, który ma jednak także mroczne oblicze.

Książkę poleca Oficyna Wydawnicza Impuls – można kupić ją TUTAJ

Dziękujemy za udostępnienie egzemplarza do recenzji –
Redakcja






FORUM - bieżące dyskusje

botoks gdzie kupić?
Czy są tu osoby prowadzące salony medycyny estetycznej? Gdzie kupujecie botoks? Macie sprawdzone...
Pastelowy makijaż oczu
Dla blondynek to jest dobra opcja, ale brunetki potrzebują wyrazistych makijaży...
Opalona skóra
Picie soku z marchwi powoduje też taki opalony odcień skóry...
Praca w dużej firmie a zarobki
Często takie duże firmy mają nieormowany czas pracy i za nadgodziny nikt nie płaci...