Erytrytol czy jest zdrowy i ile ma kalorii? Zamiennik cukru bezpieczny dla diabetyków | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Erytrytol czy jest zdrowy i ile ma kalorii? Zamiennik cukru bezpieczny dla diabetyków

30 lipca 2019, dodał: EKSPERTKA
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Czy słyszałyście kiedyś o erytrytolu? Jest to bardzo zdrowy słodzik, ponieważ indeks glikemiczny erytrytolu wynosi – uwaga – aż zero ! Oznacza to, że jest całkowicie bezpieczny dla cukrzyków. Ponad to pomoże Ci zmniejszyć ryzyko występowania próchnicy zębów a dodatkowo jest równie słodki jak tradycyjny cukier. Zobacz co jeszcze musisz wiedzieć o erytrytolu.

erytrytol

Co nieco o erytrytolu

Erytrytol należy do grupy alkoholi polihydroksylowych inaczej cukrowych. W tej grupie znajdują się również inne związku typu ksylitol, sorbitol czy mannitol.

Charakteryzuje je niska wartość energetyczna oraz to, że nie wpływanie na poziom glukozy we krwi. To wszystko powoduje, że erytrytol jest idealnym i zdrowym zamiennikiem cukru.

W naturze można go spotkać w pyłkach kwiatów, a nawet owocach typu gruszki, melony i winogrona. Co ciekawe mogą również znajdować się w grzybach kapeluszowych, owocach morza i fermentowanych napojach typu wino. W sklepach jednak spotkasz erytrytol w drożdżach z gliceryny odpadowej czyli w produktach typu:

  • oleje roślinne
  • margaryna
  • majonez
  • sery pleśniowe

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w swoim specjalnym oświadczeniu potwierdziła, że erytrytol jest całkowicie bezpieczny i spożywany nawet w bardzo dużych ilościach nie wpłynie negatywnie na organizm.

erytrytol

Charakterystyczny smak

Erytrytol wyglądem przypomina cukier spożywczy, jednak smak jest jednak o wiele mniej słodszy. Jego poziom wynosi 60 – 70 %. Kolejną zaletą erytrytolu jest przyjemy chłód w ustach, który pozostaje po spożyciu. 

Dodatkowo erytrytol wyróżnia się brakiem obcych posmaków, dzięki czemu bardzo łatwo można go łączyć z innymi słodzikami. Erytrytol poprawi ich słodkość i zamaskuje niepożądany smak.

erytrytol

Właściwości zdrowotne

Ludzki organizm nie poddaje erytrytolu pod metabolizm. Po prostu wydala go w takiej samej formie poprzez mocz. Dzieje się tak, ponieważ erytrytol nie posiada w swoim składzie enzymów, które odpowiadają za rozpad w organizmie.

Ponad to erytrytol nie zmienia poziomu glukozy czy insuliny we krwi. W związku z tym idealnie nadaje się jako alternatywa cukru dla osób chorych na cukrzycę czy po prostu dbających o formę i zdrowie.

Jak wiadomo cukier niszczy również zęby, jednak nie erytrytol, ponieważ jest w stanie zahamować proces fermentacji niektórych cukrów przez bakterie w jamie ustnej.

erytrytol

Zastosowanie

Erytrytol można używać wszędzie tam, gdzie zwykły cukier. Śmiało dodawaj go do kawy, herbaty i ciast. Ponad to erytrytol to idealny dodatek do lodów, galaretek, marmolad, gum do żucia i wszelkich wyrobów cukierniczych.

Stosuj erytrytol również do musztard, sosów a nawet suplementów diety. Co ciekawe dodawanie eytrytolu do słodyczy obniża ich kaloryczność. Przykładowo w czekoladzie spadnie o 34% a w cieście biszkoptowym 25%. Erytrytol znajdziecie nawet w kosmetykach jako zamiennik gliceryny.

erytrytol

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Erytrytol czy jest zdrowy i ile ma kalorii? Zamiennik cukru bezpieczny dla diabetyków

  1. avatar Kataryna Wnuk pisze:

    Dzięki za artykuł! Podsunę go mamie.

Dodaj komentarz