„Erystyka. Sztuka prowadzenia sporów” – recenzja
Artur Schopenhauer: „Erystyka. Sztuka prowadzenia sporów”
Czy kiedykolwiek mieliście wrażenie przytłoczenia Was przez rozmówce w sporze, który z logicznego punktu widzenia powinien zostać rozstrzygnięty na Waszą korzyść? Jeśli tak, to w książce niemieckiego filozofa z XIX wieku znajdziecie
Autor nie ogranicza się do praktycznej strony erystyki – na początku daje wykład rozumienia tego pojęcia w starożytności i późniejszych epokach, dowodząc, że rozwój tej sztuki szedł w parze z postępem cywilizacji. Tłumaczy zawiłości dialektyki i sposoby argumentacji. Rozróżnia prawdę obiektywną i subiektywną. Ukazuje, jak wielki potencjał tkwi w samym języku i sprawności posługiwania się nim. Znajomość reguł homonimii czy synonimii, uogólniania obrazu danej sytuacji czy relatywizowania jej pozwala zmylić adwersarza i uzyskać nad nim przewagę. Filozof dopuszcza też stosowanie fałszywych założeń i wykorzystywanie ograniczonej percepcji przeciwnika. Jednym ze skuteczniejszych forteli jest, jego zdaniem, wyprowadzenie rozmówcy z równowagi emocjonalnej.
Książka jest nasycona filozoficzną refleksją, jednak nie pomija też praktycznego aspektu poruszanej kwestii. Autor dba o obrazowe przedstawienie swego wywodu, czemu sprzyjają liczne przykłady sformułowań używanych w dyskusjach. Odwołuje się do tradycji sokratejskich dialogów i sposobu działania sofistów, znanych w starożytności z bezwzględności w dowodzeniu własnych racji.
Część z podanych tu forteli uznaję za trafne i będę je stosować, jednak trudno mi oprzeć się wrażeniu, że kilka z nich powinno pozostać tylko na kartach tej książki. Niemniej jednak uważam, że warto ją przeczytać i ocenić, na ile zawarte tu wskazówki będą przydatne dla każdego z Was.
Beata S.
Książkę poleca Wydawnictwo SENSUS – można kupić ją tutaj:
http://sensus.pl/ksiazki/erystyka-sztuka-prowadzenia-sporow-arthur-schopenhauer,erysmv.htm
Dziękujemy Wydawnictwu za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego –
Redakcja