Ekologiczne środki czystości, czyli jak zadbać o jakość, zdrowie i przyszłość naszej planety
Każdy z nas chce zapewnić swojej rodzinie wszystko co najlepsze. Dotyczy to każdego aspektu naszego życia – jedzenia, edukacji, służby zdrowia. Obecny świat konsumpcji pędzie do przodu a rosnące ceny produktów powodują, że ich producenci starają się zachować jak najniższą cenę kosztem ich jakości. Stosują oni coraz bardziej wyszukane sztuczki, aby ukryć podejrzany skład, często zawierający niebezpieczne dla zdrowia toksyczne substancje. Sprzyjają im również przepisy dotyczące informowania konsumenta o zakupionym produkcie, które wykorzystane w odpowiedni sposób pozwalają maskować wątpliwy skład ich produktów. Większość naszego społeczeństwa nie zwraca uwagi na skład produktów, które kupują, patrząc jedynie na cenę i przyjemne dla oka opakowanie. Coraz większa liczba osób zaczyna jednak wczytywać się w skład kupowanych produktów, sprawdzać informacje na ich temat w Internecie i zwracać uwagę na to, co kupują. Dla ludzi świadomych tego, czego używają na codzień powstaje coraz więcej produktów ekologicznych. Są nie tylko przyjazne dla środowiska. Ich składniki są też przyjazne dla zdrowia a ich skuteczność nie odbiega a nawet często przewyższa tańsze odpowiedniki dużych koncernów.
Sprawdź najlepsze środki czystości
Produkt ekologiczny – co to właściwie oznacza? W dużym skrócie oznacza to, że produkt jest przyjazny dla środowiska. W praktyce jest to dużo bardziej skomplikowane, ponieważ oprócz dobrego składu liczy się również sposób, w jaki pozostałości takiego produktu zostaną zutylizowane. Produkt ekologiczny, w połączeniu z odpowiednimi nawykami, takimi jak sortowanie odpadów staje się największym sprzymierzeńcem zarówno dla naszej planety jak i dla nas samych oraz dla naszego zdrowia.
Skąd wiemy, że kupowany przez nas produkt jest faktycznie ekologiczny?
Duże koncerny, których zyski spadają z powodu prężnie rozwijających się mniejszych firm, produkujących ekologiczne zamienniki nie pozostają w tyle. Starają się upodobnić swoje produkty do ekologicznych, zwiększając ilość przyjaznych środowisku składników. Często jednak ich produktom daleko jednak do bycia w pełni ekologicznymi. Nadal znajdziemy w nich sztuczne substancje, niezbyt przyjazne dla zdrowia i środowiska, barwniki oraz wszechobecne konserwanty. Zazwyczaj opakowania tych produktów również pozostawiają wiele do życzenia (papierowe opakowania typu doypack, od wewnątrz wyklejone folią, plastikowe butelki typu PET, itp). W ich składzie również znajdziemy tajemniczy opis składników, taki jak „niejonowe związki powierzchniowo czynne”, czy też „anionowe środki powierzchniowo czynne”, co w dużym skrócie oznacza – prawdy się nie dowiecie. Na takich produktach można nawet znaleść „eko certyfikaty”, które w praktyce o niczym nie świadczą, ponieważ organizacje, u których można je zakupić nie mają zbyt wygórowanych wymagań dotyczących składu oraz opakowania i wystarczy, że będą zawierały jedynie część ekologicznych składników.
Sprawdź również: producent opakowań Tedmark
Jak więc poznać prawdziwy produkt ekologiczny?
Po pierwsze trudno szukać go w dużych sieciach sklepów. Są to zazwyczaj niewielkie, niszowe firmy, które produkują na małą skalę a ich produkty można znaleść jedynie w prawdziwych ekologicznych sklepach. Właściciele takich sklepów posiadają gruntowną wiedzę na temat sprzedawanych przez siebie produktów i dokładnie weryfikują ich skład. Marka ekologicznych produktów często nie jest powszechnie znana, jej producenci nie reklamują się w telewizji lub innych środkach masowego przekazu bo po prostu ich na to nie stać. Skład takich produktów jest dokładnie opisany, bez prawniczych sztuczek, które pozwalają go ukryć. Opakowanie jest całkowicie przyjazne środowisku (papier, szkło, tworzywo HDPE, które całkowicie nadaje się do recyclingu, lub inne tworzywa ulegające całkowitej biodegradacji).
Czy produkty ekologiczne są droższe od komercyjnych?
Dobre środki czystości oznaczają dobrą jakość i wysoką wydajność. W przypadku ekologicznych proszków do prania ich skład jest zupełnie inny niż tych dostępnych w dużych marketach. Komercyjne proszki do prania w dużym stopniu zawierają tanie wypełniacze, które nie są skuteczne w praniu, jednak zwiększają objętość opakowania, dzięki czemu kupujący odnosi wrażenie, że kupił dużo proszku, który wystarczy na dłużej. Czytając jednak uważnie zobaczymy, że takiego proszku musimy użyć 2-3 razy więcej niż ekologicznego odpowiednika. Za przykład posłuży nam ekologiczny proszek do prania John Econ, którego cena to nieco ponad 30 zł za 2kg. Czy jest to wysoka cena? Zdecydowanie nie. Jak zapewnia producent 2 kg proszku wystarczy nam na ok 50 prań. W praktyce (zależnie od twardości wody) na jedno pranie wystarczą zaledwie dwie płaskie łyżki stołowe tego proszku. Komercyjny, nie ekologiczny proszek w tej samej cenie oferuje nam 5kg produktu, który w praktyce wystarczy na tyle samo, lub nawet mniej prań. Dodatkowo nasze pranie czyścimy w ropopochodnych substancjach, które nie są przyjazne ani dla naszej skóry ani dla środowiska, dodatkowo sztuczny zapach imitujący „świeżość” będzie drażnił nasz węch.
Czy produkty ekologiczne są zdrowsze?
Dbanie o naszą planetę to jedna z korzyści używania ekologicznych środków czystości ale jest jeszcze druga, równie ważna. To nasze zdrowie. Co kryje się w ukrywanym przez producentów składzie komercyjnych proszków ? Lista jest długa, zazwyczaj są to m.in.: fosforany, polikarboksylany, zeolity, fluorosurfaktanty oraz sulfoniany. Składniki te osadzają się w tkaninie wypranych ubrań, powodując m.in. podrażnienia płuc, oczu oraz skóry. Stosowane powszechnie w popularnych proszkach do prania kompozycje zapachowe to toksyczna mikstura m.in. ropy naftowej oraz rakotwórczego benzenu. Imitacja zapachu świeżości niesie więc ze sobą ryzyko groźnych chorób. Nie od dziś wiadomo również, że stosowane w proszkach do prania fosforany wywołują alergie, podrażnienia skóry oraz wysypki. Dlaczego więc producenci stosują te środki w swoich produktach ? Ponieważ są tanie i skuteczne. Stosowane w produktach ekologicznych składniki na bazie sody są jednak równie skuteczne, przyjazne dla zdrowia, ulegają całkowitej biodegradacji i są przy tym o wiele wydajniejsze. Z marketingowego punktu widzenia są jednak mniej atrakcyjne, ponieważ powszechnie przyjęło się, że każdy chce kupić dużo produktu za niską cenę a w tym przypadku to tak nie działa – proszki ekologiczne można by nazwać „koncentratami”. W podobnej cenie kupuje się ich o wiele mniej, jednak rekompensują to dużą wydajnością. Na półce sklepowej wygląda to jednak mniej atrakcyjnie.
Ekologiczne produkty to przyszłość nasza i naszych dzieci
Nie trzeba być ekspertem, aby zaobserwować zmiany klimatyczne i postępującą degradację środowiska. Współczesny świat polityki pod naciskiem działaczy na rzecz ochrony środowiska powoli i z różnym skutkiem dokonuje zmian w prawie, aby bardziej dbać o nasze otoczenie. To niewielki krok do przodu, jednak ten proces zależy głównie od nas samych i naszych nawyków. Podstawową dbania o naszą planetę jest sortowanie odpadów oraz dokładna analiza składu produktów, które kupujemy. W przypadku tych właśnie produktów dbamy nie tylko o naszą planetę i świadomość, że postępujemy właściwie, lecz także o nasze zdrowie.