URODA I ZDROWIE

Zrównoważona moda – marka Sharkey

3 marca 2021, dodał: pinkmause

Wzrost świadomości klientów sprawia, że zapanowała moda na ekologię. Jej wynikiem jest zmiana podejścia do produkcji ubrań na bardziej zrównoważoną. Ekologiczna moda to koncepcja, którą ekologiczne marki modowe realizują na wiele różnych sposobów. Moda ekologiczna to także my – konsumenci, którzy swoimi codziennymi wyborami mamy szansę zmienić świat i zadecydować, jaka będzie przyszłość Ziemi, a co za tym idzie, nas wszystkich.

Aby uniknąć globalnej katastrofy i odwdzięczyć się naturze za dobro, którym nas otacza należy podkreślić, że bycie ekologicznym nie jest już tylko domeną ekologicznych dziwaków. Bycie eko to moda a nawet styl życia. Jeszcze dziesięć lat temu zrównoważona moda była czymś bardzo niszowym. Dziś jako społeczeństwo jesteśmy na szczęście zdecydowanie bardziej świadomi. Coraz więcej kupujących przywiązuje wagę do tego, skąd pochodzą ubrania, a także chce wiedzieć, kto i w jakich warunkach je uszył. Wielu troszczy się też o to, jaki wpływ ma produkcja ubrań na środowisko. W Polsce jest dziś coraz więcej marek, produkujących ubrania i akcesoria w duchu poszanowania środowiska naturalnego. Jedną z ich jest lokalna polska marka Sharkey.

Moda zrównoważona

Sharkey to nowa marka odzieżowa tworząca subtelne i niesamowicie wygodne ubrania. W ofercie lokalnej firmy odnajdziemy nie tylko pomysł na nieszablonowy dres, ale również ciekawe rozwiązania na sezonowe dodatki: czapki, szaliki, ciepłe skarpety, a latem torby plażowe oraz nadmorską biżuterię. Marka promuje trend mody zrównoważonej postulując przekonanie, iż dzisiejsza moda zamiast modnego wzoru na dzianinie powinna skupiać się przede wszystkim na jej pochodzeniu. Oznacza to potrzebę wdrażania proekologicznych rozwiązań na każdym etapie – projektowania, produkcji, transportu oraz sprzedaży. Wybór przyjaznego dla środowiska surowca to pierwszy etap we wdrażaniu zrównoważonego podejścia do mody. Często stosowanym przez świadome ekologicznie brandy rozwiązaniem jest wykorzystywanie tkanin wytwarzanych w przyjazny dla środowiska sposób. Marka Sharkey z pasją podchodzi do pozyskiwania i wykorzystywania najlepszej jakości materiałów dla swoich produktów. Ekologiczne marki modowe, którym zależy na transparentnej polityce działania nie ograniczają się jedynie do publikowania na swoich stronach internetowych rozmaitych oświadczeń odnośnie swoich ekologicznych dążeń. Wiele z nich posiada w swoim asortymencie ubrania i dodatki posiadające różne certyfikaty. Marka Sharkey z dbałością o środowisko, w którym żyjemy, wybiera materiały posiadające odpowiednią certyfikację, dlatego wszystkie dzianiny używane podczas produkcji posiadają certyfikaty Control Union oraz Oeko-Tex Standard 100. Markę cechuje również odpowiedzialność ekologiczna, bowiem 5%) obrotu trafia na cele charytatywne związane z polskim Bałtykiem oraz ochroną ekosystemu wodnego.

Moda zero waste

Świadomość ludzi rośnie, podobnie jak firm odzieżowych, które doskonale wiedzą, że proekologiczna postawa to aktualnie wyznacznik każdej cenionej marki. Dzisiaj najbardziej odpowiedzialne marki odzieżowe starają się ograniczać negatywny wpływ na środowisko naturalne. Koncepcja „zero waste” to sposób na maksymalne ograniczania wytwarzania odpadów. Celem ogólnym tej koncepcji jest ochrona wszystkich zasobów ziemi poprzez odpowiedzialną produkcję, konsumpcję, ponowne wykorzystanie i odzyskiwanie wszystkich produktów, opakowań i materiałów. Na etapie produkcji kluczowe jest tu wykorzystanie jak największej ilości pozyskanego materiału oraz ekologiczne opakowanie produktu. Marka Sharkey dzięki produkcji niedużych kolekcji w pełni świadomie podchodzi do procesu produkcji. Nie utrzymuje wysokich stanów magazynowych, które skutkują marnowaniem się ubrań. A jednocześnie dzięki takiej polityce produkcji kolekcje Sharkey są bardziej oryginale i unikatowe. Sharkey w duchu ekologii stawia również na oryginalność i wygodę. Poświęca czas na staranny dobór najlepszych jakościowo dzianin, które w pełni pochodzą od polskich producentów. Fasony i wzory wykorzystywane przez markę sprawiają, że ubrania są ponadczasowe i przeznaczone dla każdego. Motywem przewodnim jest minimalizm i ekologia w modzie, a także uniwersalne kolekcje basic.

 

Odpowiedzialność konsumencka

Warto jednak pamiętać, że nawet 70% cyklu życia kupionego produktu zależy nie od firmy, ale od nas samych, czyli klientów. Aby z pełną świadomością ekologiczną ten cykl wydłużyć, każdy z nas powinien kupować rozsądnie lepsze, trwalsze, bardziej jakościowe produkty, zwracać uwagę na metki i jakość materiału, a także prać przy pełnym załadowaniu pralki i suszyć na powietrzu, jeśli jest możliwość (nie w suszarce bębnowej), dzięki czemu oszczędzamy wodę i energię, a także sprawiamy, że nasze ubrania dłużej zachowają dobrą formę. W tym bardzo istotne znaczenie ma redukcja wykorzystywania wody, energii, odpadów oraz śladu węglowego. Warto także zastanowić się dwa razy nad wyrzucaniem ubrań, przecież jeśli dana rzecz przestanie się nam podobać, mamy mnóstwo innych możliwości: można ją oddać osobom potrzebującym lub rodzinie czy znajomym, można też niezniszczone ubrania wymienić z kimś innym, a nawet przerobić ubranie na cokolwiek innego, np. ściereczkę do kurzu. Dzięki sprzedaży lub oddawaniu nienoszonych rzeczy dajemy naszym ubraniom drugie życie i ograniczamy produkcję odpadów. Patrząc w sklepie na metkę, warto pomyśleć, jaką drogę musiał przejść ten produkt, by trafić w nasze ręce. I obecnie coraz bardziej istotne jest, by być zawsze i coraz bardziej wymagającym konsumentem.


Ekologiczna moda to koncepcja, którą mogą z powodzeniem realizować nie tylko ekskluzywne domy mody. Udowadnia to Sharkey – ​​marka proponująca odzież wysokiej jakości, lecz w korzystnych cenach. Kolekcje Sharkey przykuwają uwagę minimalistycznym i uniwersalnym stylem, a przy tym pozwalają bez wyrzutów sumienia realizować swoje modowe wizje. Odzież i dodatki marki Sharkey produkowane w ramach konwencji zrównoważonej cechują się także bardzo wysoką jakością, dzięki czemu nasze stylizacje będą się prezentować bardziej szlachetnie, a my będziemy mogli dłużej nosić swoje ulubione ubrania.

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Suszarki
Ja mam jakąś taką starą turystyczną, kupioną kiedyś na szybko przed wyjazdem. Właściwie przydałoby...
Skarby torebki:)
ja mam sprawdzony sklep vintage - powinien go poznać każdy kto...
Rower stacjonarny zamiast zwykłego
Na psy wystarczą perfumy/dezodorant, zwłaszcza jak widzisz że raczej nie ugryzie...
Podróż poślubna - rejs statkiem?
Fajna sprawa , tylko tak tydzień, nie dłużej, bo jednak jestem bardziej "lądowa"...