Jak sprawdził się zakaz palenia w Polsce: wyniki pierwszych sondaży
Już od czterech miesięcy obowiązuje ustawa zakazująca palenia w miejscach publicznych. Stowarzyszenie Manko – organizator kampanii społecznej Lokal Bez Papierosa.pl – przeprowadziło szereg badań zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich oraz podjęło współpracę z ekspertami, aby ocenić stosunek Polaków wobec ustawy oraz jej skuteczność. Okazuje się, że chociaż jest jeszcze dużo pracy, aby w pełni ochronić zdrowie biernych palaczy, zakaz palenia działa!
Pracownicy lokali pod ochroną: nareszcie głęboki oddech
Stowarzyszenie MANKO przeprowadziło w Krakowie badania postaw pracowników branży gastronomicznej i rozrywkowej w stosunku do zakazu palenia. Wyniki miały dać odpowiedź na pytania – co pracownicy najbardziej „zadymionej” branży w Polsce sądzą o zmianie prawa? Czy zakaz palenia przyjął się w lokalach?
Badania sondażowe wyraźnie wskazują na fakt, iż pracownicy popierają zakaz palenia w lokalach gastronomicznych, twierdzi tak aż 73,9% ankietowanych. 48,3% badanych respondentów dostrzega pozytywne skutki wprowadzenia zakazu palenia dla swojego zdrowia lub samopoczucia.
„Pracownicy lokali gastronomicznych i rozrywkowych dzięki nowelizacji ustawy mogą swobodnie oddychać, co przekłada się również na oszczędności dla pracodawców i budżetu państwa. Nowe prawo zapewnia lepszą ochronę zdrowia branży, w której pracuje w Polsce około 252 500 osób ” – komentuje Magdalena Petryniak – koordynator kampanii Lokal Bez Papierosa.pl
Powietrze (nie) oczyszczone?
Ekspertyza zanieczyszczenia powietrza w lokalach gastronomicznych i rozrywkowych, wykonana przez dr n. farm. Macieja Goniewicza miała na celu ocenę skuteczności nowych regulacji prawnych w ograniczeniu biernego narażania na środowiskowy dym tytoniowy w Polsce. Czy nowe prawo chroni biernych palaczy przed dymem tytoniowym? Aby to sprawdzić dokonano pomiaru powietrza w 40 losowo wybranych lokalach przed i po wprowadzeniu nowego prawa. Z badań wynika, że w aż 40% lokali jakość powietrza nie polepszyła się, co jest spowodowane niedostosowaniem lokali do wymogów ustawy (brak wydzielonych pomieszczeń dla palących, brak palarni, brak odpowiedniej wentylacji).
„Warto zaznaczyć, iż w lokalach, w których nowe regulacje prawne są ściśle przestrzegane, zanieczyszczenie powietrza dymem tytoniowym jest znacząco niższe, a na dodatek zaobserwowano w nich większą liczbę klientów niż w lokalach, w których prawo nie jest egzekwowane. Nie należy jednak osiadać na laurach. Obecne rozwiązanie prawne nadal nie zapewnia wystarczającej ochrony zdrowia osób niepalących. Najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie całkowitego zakazu palenia w miejscach publicznych.” – komentuje dr n. farm. Maciej Goniewicz ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
A jednak warto! Polacy popierają zakaz palenia!
Kolejne badania przeprowadzone w lutym przez TNS OBOP na zlecenie Stowarzyszenia Manko oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego utwierdzają nas w przekonaniu, iż warto było wprowadzić w Polsce zakaz palenia w miejscach publicznych.
§ 68% palących i 84% niepalących Polaków popiera wprowadzenie zakazu palenia we wszystkich miejscach, w których przebywają niepalący. Zaobserwowano duży wzrost poparcia w stosunku do badań przeprowadzonych na rok przed wejściem zakazu palenia (lipiec 2009 r.)
§ 45% palących uważa, że zakaz palenia w miejscach publicznych może zachęcić osoby palące do podjęcia decyzji o rzuceniu palenia. Wśród niepalących wiara w pozytywny wpływ zakazu na decyzje o zaprzestaniu palenia jest nawet wyższa (57%).
„Nowe przepisy budziły strach wśród niektórych Polaków, głównie pracodawców, jednak okazuje się, że niepotrzebnie, bowiem zakaz palenia w miejscach publicznych sprawdza się!” – mówi Krzysztof Przewoźniak – Przewodniczący Obywatelskiej Koalicji „Tytoń albo Zdrowie”.
Po wejściu w życie ustawy z dnia 8 kwietnia 2010 r. wiele się w Polsce zmieniło. Zakaz palenia spełnia oczekiwania większości i jest akceptowany przez społeczeństwo. Nie sprawdziły się obawy krytyków, Polacy popierają restrykcyjne przepisy, częściej odwiedzają lokale, w tym bary, puby, restauracje, a pracownicy czują znaczne polepszenie warunków pracy. Dodatkowo zakaz przyczynia się do rzucania palenia, a co za tym idzie do polepszenia stanu zdrowia społeczeństwa. Warto przypomnieć, iż co roku z powodu palenia tytoniu umiera w Polsce około 70 000 osób, a bierne palenie zabija około 8 000 osób. Miejmy nadzieję, iż restrykcyjne ustawodawstwo pozwoli zatrzymać te zatrważające statystyki.
Portal urodaizdrowie.pl jest patronem medialnym akcji Lokal Bez Papierosa
Zobacz również:
- Co gorsze: heroina czy alkohol?
- Czy Polacy chorują na AIDS?
- Fakty i mity na temat alkoholu
- Marihuana szkodzi czy nie?