Dziewanna – królewska roślina do ogrodu i domowej apteczki. Leczy, zachwyca i nie wymaga wiele

dodał: Ewelina Szadkowska
Kiedyś rosła głównie na łąkach, nieużytkach i na skraju wiejskich dróg. Była uważana za chwast i symbolizowała staropanieństwo. Jej wonne, żółte kwiaty przyciągały owady zapylające i zdobiły krajobraz. Dziś przeżywa dużą popularność i nierzadko można ją spotkać w przydomowych ogrodach. Jakie korzyści przynosi? Wyjaśniamy w tym artykule.
Dziewanna jest znana od wieków jako roślina lecznicza. W czasach, gdy medycyna opierała się głównie na mądrości ludowej, korzystano z leczniczej mocy wielu roślin. Dziś zapomniane właściwości dziewanny są przypominane wraz z renesansem metod naturalnego leczenia. Jest ona rośliną dwuletnią, osiągającą nawet 200 cm wysokości. Jej drobne kwiaty są umieszczone na strzelistej łodydze i mają kształt małych dzwoneczków, tworzących bardzo malowniczą całość.
Tu dziewanna rośnie najchętniej
Aby ten okazały kwiat dobrze czuł się w naszym ogrodzie, należy posadzić go w najbardziej nasłonecznionym miejscu. Dziewanna ma niewielkie wymagania glebowe, więc urośnie nawet na bogatej w piasek ziemi. Wypuszcza długie korzenie, sięgające głęboko w podłoze, więc nawet podczas suszy zapewni sobie dawkę nawodnienia. Nie musimy wobec tego pamiętać o jej częstym podlewaniu. Aby zdążyła urosnąć i rozkwitnąć w pełnej okazałości, trzeba ją wysiać w pierwszej połowie maja. jeśli chcemy pozyskać sadzonki, które należy posadzić we wrześniu, warto po przekwitnięciu wykopać ją i rozdzielić kępę łodyg na kilka części. Tak przygotowana sadzonka przetrwa w ziemi nawet duże mrozy.
Lecznicza moc dziewanny
Nasze babcie stosowały ziele dziewanny w chorobach układu oddechowego. Napar z niego działał wykrztuśnie i pomagał oczyścić płuca z flegmy. Stosowano go także w leczeniu stanów zapalnych różnych części ciała. Przemywano nim rany i płukano jamę ustną podczas bólu zębów. Osobom z wrażliwym przewodem pokarmowym pomagała złagodzić dolegliwości gastryczne. Do sporządzenia leczniczego naparu można wykorzystać zarówno liście, jak i kwiaty czy korzenie. Najwięcej cennych właściwości posiada ziele zebrane podczas suchej i słonecznej pogody. Jest także rośliną miododajną, a jej kwiaty pięknie pachną.
Warto mieć dziewannę w swoim ogrodzie nie tylko dla jej właściwości prozdrowotnych. To piękna i dostojnie wyglądająca roślina, której obecność gwarantuje wzbogacenie fauny ogrodowej, gdyż przyciąga owady zbierające pyłek i nektar. Nadaje przestrzeni sielskiego charakteru, nawiązując do dawnych wiejskich krajobrazów, gdyż jest ich stałym elementem do dziś.