Drewniane domy mogą uratować życie, gdy nie masz dużo czasu na budowę swoich wymarzonych „czterech ścian”. Jednak takie konstrukcje mają też pewne wady. Warto, zatem poznać zalety i wady tego typu domów przed rozpoczęciem budowy.
Zalety domów z drewna
Na początek poznajmy bliżej zalety jakimi szczycą się domy z drewna. Ze względu na praktyczność, krótki czas budowy, ale również estetyczny wygląd są używane już od lat. Jakie są inne zalety drewnianych konstrukcji? Oto kilka z nich:
- Przyjazny dla środowiska i zdrowia
Jedną z najważniejszych zalet domów z drewna są jego funkcje ekologiczne i zdrowotne. Ten naturalny surowiec jest nie tylko odnawialny, ale również posiada zdolność pochłaniania dwutlenku węgla. Drewno pozytywnie wpływa na nasze zdrowie − drewniane konstrukcje są szczególnie zalecane dla osób z alergiami. Dlaczego? Ponieważ powietrze, które przepływa przez drewnianą konstrukcję, oczyszcza się, a dzięki temu w pomieszczeniu panuje korzystny mikroklimat.
- Szybki czas budowy przy niższych kosztach
Żadna inna konstrukcja nie jest tak szybka w budowie jak dom z drewna. Dostawcy domów drewnianych mogą pochwalić się bardzo krótkim czasem budowy − taka konstrukcja może powstać w niecały miesiąc. Jedną z przyczyn jest to, że drewno jest materiałem cechującym się dużą lekkością. To z kolei, przyczynia się do niższych kosztów (nawet o 30% mniejszych).
- Wysokie właściwości izolacyjne: naturalna termoizolacja
Kolejną zaletą domów drewnianych są ich właściwości izolacyjne. Drewno jest naturalnym izolatorem ze względu na swoją strukturę komórkową posiadającą 15 razy lepsze właściwości izolacyjne niż cegła. Warto, jednak rozważyć ocieplenie swojego domu (proponowaną przez Dom Mistrza) wełną mineralną, celulozą lub pianką poliuretanową − to zwiększy nasz domowy budżet od 30% do nawet 60%.
- Wyróżniająca się trwałość i stabilność
Drewno jako materiał budowlany cechuje się niezwykłą trwałością i stabilnością. Wytrzymałość drewna zawdzięczamy temu, że jest surowcem naturalnym. Dowodem tego jak bardzo trwały jest ten materiał może być fakt, że konstrukcje drewniane mogą przetrwać od 100 do 200 lat.
Wady domów z drewna
Oczywiście, decydując się na budowę drewnianego domu warto jest znać jego słabości. Aby podjąć świadomą i dobrą decyzję, która spełni Twoje oczekiwania, ważne jest, aby zrozumieć drugą stronę medalu w kontekście tego typu konstrukcji. Do wad domów z drewna należą:
- Występowania uszkodzeń spowodowanych słońcem
Słońce to wróg numer jeden każdego drewnianego domu. Nadmierne promienie UV powodują, że drewno jest bardziej podatne na występowanie pęknięć. Ale nie tylko, ponieważ słońce przyczynia się również do utraty naturalnego koloru drewna.
- Pojawianie się zgnilizny drewna
Jak wiadomo, woda i drewno nie idą w parze. Takie połączenie może spowodować pojawienie się zgnilizny. Właściwie do drewno jest materiałem bardzo podatnym na gnicie, a nie kontrolując wilgoci to może się stać naprawdę dużym problemem.
- Możliwość zagrożenia pożarowego
Ze względu na to, że drewno jest materiałem bardzo suchym, prowadzi do ryzyka wystąpienia pożaru. Łatwopalność drewno może być dodatkowo „podsycana” intensywnością promieni słonecznych. Warto, zatem pomyśleć o zabezpieczeniu budynku już we wczesnych etapach.
- Ograniczenia konstrukcyjne
Jeśli chodzi o drewniane domy, to niektóre z wymagań klientów mogą być trudne do spełnienia. Drewno świetnie sprawdza się w tradycyjnych konstrukcjach, natomiast te bardziej nowoczesne mogą być nie do osiągnięcia.