Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy
Jeśli Twoje włosy ulegają nadmiernemu przetłuszczeniu i nawet w kilka godzin po umyciu układają się w niezbyt estetyczne, posklejane pasma – nie panikuj! Istnieją bowiem sprawdzone, domowe, a przede wszystkim skuteczne sposoby walki z przetłuszczającymi się włosami.
Choć być może nie zabrzmi to pocieszająco, z problemem nadmiernego przetłuszczania się włosów walczy ponad 50% dorosłych kobiet. Bezpośrednią przyczyną nadmiernego przetłuszczania się włosów jest oczywiście nadmierna ilość łoju wydzielanego przez gruczoły łojowe skóry głowy.
Warto jednak zwrócić uwagę na szereg przyczyn pośrednich, do których zaliczyć możemy m.in. szkodliwy wpływ środowiska zewnętrznego czy dobór niewłaściwej diety.
Duży wpływ na kondycję Twoich włosów ma dobór właściwej diety. W przypadku pasm przetłuszczających się, szczególne znaczenie mają produkty bogate w witaminy z grupy B. Odnajdziesz je przede wszystkim w różnego rodzaju produktach zbożowych, roślinach strączkowych (fasola, groch), jak również rybach (łososiu, pstrągu, makreli) owocach (dynia, banany, brzoskwinie) i warzywach (kapusta, groszek zielony, kalafior, marchew, szpinak).
Ogromne znaczenie ma również cynk, który to – w formie naturalnej – odnajdziesz przede wszystkim w owocach morza, a także w pełnoziarnistym pieczywie, wątróbce czy jajkach.
Przetłuszczającym się pasmom z cała pewnością nie powinnaś natomiast fundować diety obfitującej w czerwone mięso czy czekoladę, które mogą stać się przyczyną dodatkowego zwiększenia łojotoku.
Nadmierne masowanie skóry pobudza gruczoły łojowe i przyczynia się do zwiększenia ilości wytwarzanego sebum, podobnie jak zbyt energiczne i długotrwałe szczotkowanie pasm.
Płukankę do włosów przetłuszczających się jesteś w stanie – bez ponoszenia większych kosztów – zrobić samodzielnie, w zaciszu własnej łazienki.
Płukanka z soku z cytryny
Do najpopularniejszych płukanek poprawiających kondycję pasm przetłuszczających się, należy płukanka z soku z cytryny – hamuje wydzielanie łoju, nadaje włosom piękny, zdrowy blask. Do jej wykonania potrzebny Ci będzie jedynie sok ze świeżo wyciśniętej cytryny rozcieńczony z około 1 litrem letniej wody. Tak wykonaną płukanką, po uprzednim umyciu i opłukaniu włosów zwykłą wodą, po prostu spłucz swoje pasma i… gotowe.
Płukanka ziołowa
Płukanki ziołowe do włosów tłustych, nie zawierają kwasów, regulują natomiast wydzielanie łoju. Do wykonania podstawowej płukanki ziołowej potrzebna będzie Ci łyżeczka suszonego tymianku, skrzypu polnego, szałwii i rozmarynu. Zmieszane ze sobą zioła wsyp do miski a następnie zalej około ¾ litra gotującej się wody. Odczekaj do ostygnięcia, przecedź zioła i tak uzyskanym wywarem, postępując podobnie jak w przypadku płukanki z cytryny, opłucz umyte włosy.
Płukanka z pokrzywy
Równie popularną płukanką ziołową jest płukanka z pokrzywy i mięty, wykazująca silne właściwości oczyszczające. Do jej wykonania potrzebne będą Ci po 3 łyżeczki suszonej pokrzywy i mięty, które po zmieszaniu wystarczy zaleć – podobnie jak w wypadku opisanej powyżej płukanki ziołowej – około ¾ litra wody. Następnie wystarczy odczekać aż do wystygnięcia, odcedzić i tak przygotowanym wywarem – spłukać umyte uprzednio kosmyki.
Płukanka piwna
Również chmiel wykazuje silne właściwości normalizujące wytwarzanie łoju. Tuż po umyciu włosów szamponem, zafunduj więc swoim pasmom ponowną kąpiel, tym razem… w piwie. Pamiętaj jednak, by trunek pozbawiony był alkoholu. Po takiej chmielowej kąpieli, dokładnie spłucz pasma zwykłą, letnią wodą.
Płukanka
Korzystne rezultaty przynosi nacieranie skóry głowy innymi nalewkami ziołowymi. Np. korzeń świeżej pokrzywy 10 g, ziele nasturcji 10 g, spirytus 60 % – 250g. Zioła drobno posiekane zalewamy spirytusem i odstawiamy na 2- 3 tygodnie. Potem odcedzamy, wlewamy do przygotowanej buteleczki i wcieramy w skórę głowy 3 – 4 razy w tygodniu.
Tonik alkoholowy
Innym sposobem na przetłuszczające się włosy jest przecieranie skóry tonikiem alkoholowym. Jednak zabieg taki należy wykonywać nie częściej niż dwa razy w tygodniu, w przeciwnym razie gruczoły łojowe zostaną pobudzone, a włosy będą się przetłuszczały jeszcze bardziej.
Okłady:
Kilka godzin przed myciem głowy (codziennie lub co drugi dzień) można wykonać okład z czarnej rzodkwi (wystarczy jedna utarta średniej wielkości rzodkiew). Wciera się go w skórę głowy, następnie należy owinąć głowę ręcznikiem i po godzinie (kilku godzinach) umyć. Okład zdejmuje się, głowę zaś płucze dopóty, dopóki nie zniknie charakterystyczny zapach, a następnie można zastosować jedną z płukanek ziołowych.
Należy przygotować wywar z herbaty i 1/3 szklanki skrzypu polnego w 1/4 litra wody. Przygotowany wywar należy odstawić na 3 godziny, po czym odcedzić płyn i w nim wypłukać włosy. Na wilgotne włosy nałóż czepek kąpielowy na 30 minut. Na sam koniec spłucz dokładnie włosy z wywaru.
Maski:
Ubij białko na pianę, połącz z żółtkiem, papkę pozostaw na wilgotnych włosach przez ok. 20 min. Głowę owiń folią i ręcznikiem. Na sam koniec dokładnie spłucz i umyj głowę delikatnym szamponem.
Raz na 2 tygodnie wcieraj w skórę głowy drożdże, możesz je rozpuścić w odrobinie ciepłego mleka.
Do wykonania maski niezbędne będzie żółtko, 25ml oleju z orzechów ziemnych, kilka kropel soku z cytryny. Wszystko razem należy wymieszać, nałożyć na włosy, pozostawić maskę na włosach przez około 30 minut, a następnie dokładnie spłukać.