Stylowe meble nadają wnętrzom charakteru i są najważniejszym elementem wyposażenia pomieszczeń. Mimo iż pełnią rolę użytkową, ich wizualne atrybuty są dla nas równie istotne, bo chcemy mieszkać nie tylko wygodnie, ale i pięknie. Kolorowe obicia przykuwają uwagę i na równi ze ścianami współtworzą główny trend kolorystyczny pomieszczenia. Aby efekt był estetyczny, musimy pamiętać, że to, co na pewno rzuci się wszystkim gościom w oczy, to zabrudzenia na tapicerce. Jak więc zachować obicia w nieskazitelnej czystości?
Nie łudźmy się, że unikniemy zabrudzeń. Meble służą nam do wypoczynku i codziennego funkcjonowania. Intensywne ich użytkowanie sprawia, że nawet jeśli jesteśmy wyjątkowo ostrożni i staranni, prędzej czy później pojawią się zabrudzenia na siedziskach, a jeszcze szybciej na podłokietnikach. Koniecznością jest więc regularne czyszczenie tapicerki.
Czynności te możemy oczywiście zlecić specjalistycznej firmie, ale częstotliwość, z jaką powinniśmy czyścić tapicerkę, wymusza niekiedy znalezienie sposobów na to, aby radzić sobie z odświeżaniem i odplamianiem samodzielnie.
Najlepsze sposoby czyszczenia tapicerki. Wypróbuj j u siebie
Uniwersalnym środkiem, który znajdzie zastosowanie również w doczyszczaniu mebli, jest soda oczyszczona. W duecie z sokiem z cytryny stanowi skuteczny i ekologiczny specyfik na różnego typu zabrudzenia. Soda ma właściwości odplamiające i neutralizujące przykre zapachy, a sok z cytryny odświeża i działa antybakteryjnie. Aby wyczyścić tkaninę na meblach, należy przygotować roztwór, w którym namaczamy miękką ściereczkę. Do 2 litrów wody wyciskamy sok z cytryny i dosypujemy dwie łyżeczki sody oczyszczonej. Dokładnie mieszamy. Lekko wilgotną ściereczką należy przetrzeć czyszczone miejsca, wykonując koliste ruchy, i pozostawić do wyschnięcia. To bezpieczny sposób, ponieważ nie odbarwi tkanin.
Przy usuwaniu plam sprawdzi się również kwasek cytrynowy. Około 10 g kwasku rozpuszczamy w szklance ciepłej wody (250 ml) i takim płynem czyścimy powierzchnię.
Tłuste plamy pomoże usunąć mąka ziemniaczana. Posypujemy nią plamę i szczotkujemy niedużą szczoteczką. Pozostałość mąki zbieramy odkurzaczem i w razie potrzeby doczyszczamy miejsce na mokro.
Innymi przydatnymi specyfikami, które na pewno znajdziemy w domowych szafkach, są kosmetyki do higieny, takie jak pasta do zębów lub pianka do golenia. Ważne jednak, aby nie były kolorowe. Po czyszczeniu pastą lub pianką musimy pozostawić kosmetyk na tkaninie na kilka minut, a następnie wyczyścić jego resztki ściereczką zwilżoną czystą i ciepłą wodą.
Gotowe środki czyszczące czy domowe sposoby? Co wybrać?
Chemiczne środki czyszczące, dostępne w sklepach, mają różne formy: proszki, pianki, płyny, koncentraty. Są skuteczne, choć zanim po nie sięgniemy, warto najpierw wypróbować domowe metody. Ponadto, przed użyciem każdego z nich zaleca się wykonać próbę w niewidocznym miejscu, aby sprawdzić, jak chemiczne związki reagują z kolorami na tkaninie. Po zastosowaniu takich środków najczęściej trzeba jeszcze wyczyścić mebel czystą wodą, aby pozbyć się pozostałości po produkcie. Niedoczyszczona po nim tapicerka będzie zbierała brud jeszcze szybciej niż wcześniej, ponieważ cząsteczki takich specyfików przyciągają cząsteczki zanieczyszczeń. Dzięki temu zjawisku mogą je usunąć z tapicerki, pod warunkiem, że my usuniemy na koniec czyszczenia jedne i drugie.
Utrzymanie mebli w czystości to obowiązek, który nie musi być trudny i czasochłonny, jeśli znajdziemy dla niego stałe miejsce w grafiku porządków. Warto odświeżać obicia na bieżąco, nie tylko aby nie dopuścić do zasychania plam, ale także do szarzenia często dotykanych elementów, takich jak podłokietniki. Na ciemnej tapicerce brud zbiera się tak samo jak na jasnej, więc nie zwalnia nas to z obowiązku regularnego odświeżania ciemnych mebli. Dzięki temu będziemy mieszkać czysto, przytulnie i przyjemnie.