Domowe sposoby na komary – 6 super sposobów!

23 maja 2021, dodał: Ania
Artykuł zewnętrzny

Zrobiło się naprawdę ciepło i coraz chętniej spędzamy czas na łonie natury. Często wybieramy się nad jeziora, do lasów czy korzystamy z przydomowych ogórków czy działek. Niestety przyjemnie spędzany czas uprzykrzają nam małe, skrzydlate insekty czyli komary. Potrafią być naprawdę uporczywe, a ich ukąszenia skutkują swędzącą wysypką i krostami. Jak uniknąć kontaktu z nimi i odstraszyć je skutecznie? Nie zawsze pod ręką mamy sklep, ale za to śmiało korzystać możecie ze sprawdzonych domowych sposobów.

Domowe sposoby na odstraszanie komarów są nie tylko skuteczne, ale i o wiele bezpieczniejsze niż kupne, chemiczne preparaty, które wybieramy podczas zakupów. Komary uaktywniają się wieczorem i szczególnie lubią wilgotne miejsca. Dlatego letnie wieczory nad jeziorem lubią obfitować w towarzystwo małych krwiopijców. Więc tym bardziej powinniśmy mieć w zasięgu skuteczny preparat odstraszający komary. Dziś dowiecie się właśnie jak bezpiecznie chronić się przed nimi za pomocą tego, co posiadacie w domowych zbiorach.

Komary doskonale wyczuwają dwutlenek węgla. Są bardzo czułe i wolą kąsać małe dzieci, kobiety podczas owulacji bądź mężczyzn. Są osoby, które pachną dla nich „bardziej smakowicie”. Warto więc dbać o higienę i nie przesadzać z mocnymi zapachami. A poza tym sięgnąć po nasz sprawdzone  metody przeciw komarom.

Witamina B1 (tiamina) zażywana doustnie zapewnia długotrwałą ochronę przeciw ukąszeniom komarów. Jej nadmiar jest wydzielany wraz z potem oraz moczem i pomimio iż nie wyczuwalny dla nas, nie jest tolerowany przez komary.

Rośliny odstraszające komary

Posiadając działkę bądź taras możemy zasadzić odpowiednie rośliny, które sprawią że przebywanie na powietrzu będzie bezpieczne. Jedną z takich roślin jest eukaliptus cytrynowy, który zawiera citridol. Z roślin bardziej dostępnych możecie posadzić bazylię, która dodatkowo przyda się jako dodatek do pysznych dań. Jej intensywny aromat pomaga w pozbyciu się upartych owadów.

Najbardziej popularną rośliną często sadzoną jednak na tarasach i w przydomowych ogródkach jest komarzyca. Jest to roślina pnąca o dwukolorowych liściach. Nadaje się do wysadzania w donice jak i bezpośrednio do ziemi. Pięknie wygląda w wiszących donicach bądź pnąca się po murach czy pergolach. Liście komarzycy są bogate w aromatyczne olejki eteryczne, które skutecznie odstraszają komary.

Podobnie do komarzycy działa uwielbiana przez koty kocimiętka. Bylina ta jest dość wysoka i tworzy gęste zarośla, które mogą stanowić ciekawą ozdobę ogrodu.

Także geranium to świetna pomoc w odstraszaniu komarów. Roślina potocznie nazywana anginką posiada subtelny cytrusowy zapach. Także mięta w doniczce czy rabatce uwalniając swój zapach stanowi naturalną barierę przeciw owadom. Rośliną, którą warto mieć w swoim ogrodzie to także koper włoski oraz lawenda wąskolistna.

Terpentyna

Terpentyna to ciecz o specyficznym, intensywnym zapachu, który działa także na małych krwiopijców. Zazwyczaj wykorzystuje się ją jako rozpuszczalnik do farb i lakierów. Skorzystać z niej możemy, kiedy chcemy pozbyć się owadów z pomieszczenia. Wystarczy wylać odrobinę na spodek i zamknąć pomieszczenie. Oczywiście nie należy wtedy tam przebywać, a po wszystkim koniecznie należy wywietrzyć.

Olejki eteryczne

Naturalne olejki eteryczne także przydadzą się w walce z komarami. Możemy stosować je pojedynczo bądź komponować mieszanki. Do najbardziej skutecznych należą olejek geraniowy, trawy goździkowy, paczulowy, tymiankowy,cytrynowej, bazyliowy, cynamonowy, czy geranium. Rozcieńczone olejki możecie wykorzystywać do spryskiwania ciała. Dobrze sprawdzają się także kominki zapachowe, które nie tylko odstraszą komary, ale rozniosą wokół przyjemny zapach.

Cebula i czosnek

Cebula i czosnek niewątpliwie pachną intensywnie. Ta woń działa także na komary. Wystarczy kilka plasterków cebuli i parę ząbków czosnku położyć na talerzyku i pozostawić na parapecie, a komary nie wlecą do domu. Cóż, nie każdy kocha te zapachy, więc sprawdzą się bardziej w altankach niż w domu. Łagodniejszą wersją jest wykorzystanie liści pomidorów, które też posiadają specyficzny zapach.

Cytryny i świece

Komary można odstraszyć także stosując pewien trick. Wystarczy umieścić w pobliżu zapalonej świecy skórkę cytryny. Pod wpływem ciepła będzie uwalniał się delikatny zapach cytryny.

Domowi i ogrodowi sprzymierzeńcy

Domowe pajączki wcale nie są groźne. Wręcz przeciwnie są bardzo pożyteczne. Likwidują wiele owadów w tym właśnie komarów. Jeśli chodzi o działki czy przydomowe ogródki  to często goszczą w nich jeże. Oprócz sympatycznego wyglądu stanowią pomoc w pozbywaniu się drobnych gryzoni czy owadów. Więc latem warto zbudować im domek na działce, zaś na jesień zostawić jeżykom trochę liści.

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz