Domowe sposoby na ból głowy. 5 sprawdzonych metod na pozbycie się dolegliwości?
W walce z bólem głowy przydają się sprawdzone metody. Ważna jest też wczesna interwencja. Wiele domowych sposobów, takich jak zimne kompresy, masaż czy odpoczynek, potrafią szybko przynieść ulgę. Czasem jednak niezbędne jest zażycie leku przeciwbólowego.
Najlepsze sposoby na ból głowy
Ból głowy bywa trudny do zniesienia. Czasem pojawia się niespodziewanie, innym razem narasta stopniowo, ćmiąc przez długi czas. Bez względu na charakter ból głowy skutecznie pogarsza samopoczucie oraz utrudnia skoncentrowanie się na pracy zawodowej, prowadzeniu samochodu czy wykonywaniu innych codziennych czynności. W walce z nieprzyjemnym stanem ważna jest wczesna i zdecydowana interwencja. Jednym ze sposobów jest zażycie leku przeciwbólowego, takiego jak Ketonal Sprint na bazie substancji czynnej, która szybko i dobrze się wchłania, celnie trafia w miejsce bólu. Środki farmakologiczne są niezbędne szczególnie podczas napadów migrenowych. Aby ograniczyć czas trwania i natężenie ataku, warto sięgnąć po lek już w czasie aury, wówczas rokowania co do wystąpienia nudności, światłowstrętu czy zaburzeń widzenia i zawrotów głowy są bardziej pomyślne. Domowe sposoby mogą stanowić uzupełnienie farmakoterapii migrenowej, pozwalają uspokoić się i stopniowo odzyskać formę. Podczas bólu głowy sprawdzają się zwłaszcza spacery na świeżym powietrzu i głębokie oddechy. Nierzadko pomaga również samo przebywanie na zewnątrz bez konieczności chodzenia. Ponadczasowym sposobem są hydrozabiegi, zwłaszcza ciepła kąpiel, połączona z aromatycznym masażem skroni, karku i ramion. Na ból głowy pomagają też zimne okłady na czoło oraz moczenie stóp w chłodnej wodzie. Kompresy tego typu uśmierzają również ból głowy u dzieci. Kolejną metodą zwalczającą dolegliwości jest picie małymi łykami chłodnej wody, naparu z mięty i rumianku bądź imbirowej herbaty.
Co jeszcze sprawdza się na ból?
Kiedy najbardziej znane sposoby na ból głowy okazują się niewystarczające, warto spróbować innych technik leczenia, dostosowanych do charakteru dolegliwości. Jednym z najczęściej dokuczających jest ból napięciowy, powodujący uczucie ściskania okolic skroni i tyłu głowy, a czasem też pośrodku. Do powstania nieprzyjemnego stanu przyczyniają się m.in. stres, zaburzenia snu, zmęczenie i głód, dlatego pod tym kątem należy szukać możliwości pomocy. Aby szybko poradzić sobie z objawami, warto przerwać wykonywanie obowiązków i odpocząć na dworze lub w zaciemnionym, cichym i dobrze przewietrzonym pomieszczeniu. Dobrze jest również zjeść lekką przekąskę i nawodnić organizm. Cenne są ćwiczenia fizyczne karku i ramion. Dla rozluźnienia mięśni i miejscowego usprawnienia krążenia wystarczy kilka prostych ruchów, takich jak naprzemienne skłony głowy na boki i do przodu oraz w tył. Można też wykonywać krążenia i wymachy ramion, ale nie poleca się krążenia głową. Aby uniknąć nawrotu napięciowego bólu głowy, treningi tego typu warto uprawiać w czasie pracy, szczególnie biurowej i wymagającej przyjęcia na długi okres jednej pozycji. Równie ważna co aktywność jest częsta zmiana pozycji w trakcie wykonywania monotonnych czynności.