Domowa kosmetyka w stylu EKO | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Domowa kosmetyka w stylu EKO

29 kwietnia 2013, dodał: malgosia74
Artykuł zewnętrzny

Naturalne kosmetyki mają coraz większe grono wielbicieli. Nie ma jednak bardziej ekologicznych środków do pielęgnacji ciała niż te, które zrobimy samodzielnie w domu z wybranych przez siebie składników.


Kosmetyki naturalne mają zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Rzeczywiście nie są pozbawione wad, ale często kosmetyk wiodącej marki kupiony w drogerii ma ich o wiele więcej. Środków do pielęgnacji ciała z naturalnych składników nie robimy nigdy „na zapas”, ponieważ szybko się psują – zazwyczaj trzeba je zużyć od razu. Mogą też wywoływać alergie u osób uczulonych na niektóre składniki roślinne, dlatego najlepiej przetestować gotowy kosmetyk, smarując małą partię ciała, na przykład za uchem. Najczęściej jednak warto dowiedzieć się, na co jesteśmy uczuleni i po prostu nie używać wybranych alergenów do produkcji kosmetyku.
Luksusowy kosmetyk z kawy

Robiąc maseczkę lub krem samodzielnie, można im w 100 proc. ufać, ponieważ sami wybieramy jakość składników – świeże owoce czy wartościowe oleje roślinne. Naturalne kosmetyki nie zawierają parabenów ani żadnych innych syntetycznych konserwantów. Ich krótkoterminowość w tym kontekście jest raczej zaletą aniżeli wadą. Mamy również pewność, że kosmetyk nie był testowany na zwierzętach. Dzięki naturalnym składnikom takim jak: kawa, olej kokosowy i świeże owoce możemy się rozkoszować pięknymi zapachami, które są o niebo przyjemniejsze niż zapachy uzyskiwane syntetycznie. Do tego większość z tych kosmetyków można przyrządzić przy okazji przygotowywania posiłku, odkładając kawałek awokado albo nie wyrzucając fusów po kawie! Jednym słowem – bez konieczności wydawania dużych pieniędzy uzyskujemy luksusowy kosmetyk.

Z pewnością są kosmetyki, których w domu nie zrobimy, albo takie, które nie są zbyt efektowne, gdy wykonamy je samodzielnie, na przykład lakier do paznokci czy szminka do ust z wina lub z soku buraczanego – w takim make-upie raczej nie wybierzemy się do pracy. Możemy natomiast zadbać o kondycję naszej skóry, włosów i paznokci. Niektóre mieszanki sporządzone domowymi sposobami pomagają podobno pozbyć się zmarszczek, cellulitu a nawet rozstępów w początkowej fazie! Może się wydawać, że naturalne kosmetyki są mało skuteczne. To jednak nieprawda. Zawierają więcej naturalnych składników aktywnych niż konwencjonalne kosmetyki, dlatego bezpośrednio wpływają na kondycję skóry.

Jak zatem wykonać naturalne środki do pielęgnacji ciała? Poniżej  kilka przydatnych sposobów na domowe kosmetyki.

Peeling

Wszelkiego rodzaju peelingi mają właściwości złuszczające, a dzięki masażowi podczas ich stosowania także ujędrniają ciało. Domowy peeling do ciała można wykonać z fusów pozostałych po zaparzonej wcześniej kawie (recykling – najbardziej ekologiczna wersja), ale też z gruboziarnistej soli albo z brązowego cukru – należy dodać tylko ulubiony olej tłoczony na zimno. Dobrym pomysłem jest peeling migdałowy (który powinien ujędrnić biust) – bardzo drobno zmielone migdały trzeba połączyć z niewielką ilością gęstej śmietany, tak aby powstała zawiesista emulsja. Należy masować peelingiem ciało przez kilka minut, a następnie spłukać naprzemiennie chłodną i ciepłą wodą. Taki prysznic to dodatkowy zabieg ujędrniający.

Cukier w połączeniu z miodem to idealny peeling do twarzy i ust, a do stóp polecam peeling z gruboziarnistej soli morskiej. Jeśli zmieszamy ze sobą płatki owsiane, ciepłe mleko, miód i odstawimy na pół godziny to uzyskamy doskonały peeling na twarz, szyję i dekolt, który może być również stosowany jako odżywcza maseczka.


Maseczka

Maseczki to chyba najpopularniejsze kosmetyki, które można zrobić w domu. Oprócz wcześniej wspomnianej odżywczej maseczki z płatków owsianych możemy do tego celu wykorzystać owoc awokado – wystarczy zmiażdżyć kawałek miąższu na gładki krem, posmarować nim twarz i pozostawić na 10-15 minut, a następnie zmyć chłodną wodą. Jeśli chcemy, żeby maseczka była bardziej urozmaicona, można dodać do niej łyżkę jogurtu naturalnego. Dzięki dużej zawartości witamin, lecytyny i nienasyconych kwasów tłuszczowych awokado najbardziej nadaje się do cery suchej i zniszczonej, a także do pielęgnacji skóry dojrzałej.

Innym owocem, który świetnie nadaje się nie tylko do jedzenia, ale i do położenia na twarz, jest banan. Mieszamy go z odrobiną twarogu i witaminą E – taka maseczka działa wygładzająco i polecana jest do skóry tłustej i trądzikowej. Dla osób z problemami trądzikowymi dobra będzie też maseczka z drożdży czy z siemienia lnianego.

Domowe receptury upiększające stosowały nasze babcie – w przeciwieństwie do nich my mamy dostęp do większej ilości egzotycznych składników, takich jak olej z awokado albo masło Shea. W dzisiejszej odsłonie radzimy, jak naturalnie zadbać o włosy, dłonie, a także jak przygotować ekologiczny tonik.
Pielęgnacja włosów

Dzięki domowym recepturom zadbamy o kondycję włosów. Olej rycynowy pojawia się tu na pierwszym miejscu – znany on jest nie tylko ze swoich przeczyszczających właściwości, ale także ma zastosowanie w kosmetyce, hamuje bowiem wypadanie włosów i je zagęszcza. Należy nim nacierać skórę głowy – na przykład przed myciem. Olej rycynowy stosuje się także do brwi i rzęs, aby były gęstsze i zdrowiej wyglądały. Domową kurację na włosy zniszczone suszeniem i prostowaniem przyrządzimy z oliwy oliwek, dodając do niej olejek z jojoby lub po prostu łyżkę miodu. Do pielęgnacji włosów świetnie nadają się również ziołowe płukanki. Rumianek ma właściwości rozjaśniające. Aby nadać blask włosom rudym można je wypłukać wywarem z łupin cebuli. Włosom ciemnym nadamy głębi, płucząc je w wywarze z kory dębu. Wartościowe dla włosów są też napary z pokrzywy i sok z czarnej rzepy.

Odżywcze zabiegi na dłonie i paznokcie

W paznokcie i skórki należy wcierać wcześniej wspomniany olejek rycynowy, a zregenerują się i nie będą się rozdwajać. Łamliwym paznokciom przyda się również kąpiel z oliwy z oliwek z dodatkiem soku z cytryny i witaminy A+E, a kąpiel z siemienia lnianego nawilży skórę dłoni i złagodzi podrażnienia. 2 łyżki siemienia lnianego należy zalać 1,5 szklanki wrzątku i poczekać, aż lekko ostygnie. Aby kąpiel była skuteczna, powinna trwać nie krócej niż 15 minut.

Tonik

Ze swoich właściwości tonizujących znany jest ogórek, który odświeża cerę i matuje, nie wysuszając jej. Warto czasami przy okazji robienia sałatki odcisnąć trochę soku z tego wartościowego warzywa i przemyć nim twarz – działa znacznie lepiej niż jakikolwiek tonik zawierający alkohol. Można tez położyć na twarzy, szyi i dekolcie kilka plasterków ogórka, przykryć to wilgotnym kompresem, żeby nie wysychało i zostawić na 15-20 minut.

Zielona herbata także dobrze sprawdza się jako tonik, zwłaszcza do cery dojrzałej, ponieważ zawiera garbniki, które są naturalnymi przeciwutleniaczami walczącymi z wolnymi rodnikami. Wystarczy zaparzyć 2 łyżeczki herbaty i przemyć nimi twarz.

Jak zrobić w domu organiczne kosmetyki? To proste,  a warto czasem spróbować czegoś nowego zarazem naturalnego.  Kosmetyki naturalne różnią się od tych z drogerii,  warto samodzielnie je robić, wykorzystując produkty, które mamy w naszej  kuchni.

Zobacz również:

  1. Ekologiczne środki czystości skuteczne?
  2. Czy ogarnia nas eko-szaleństwo?
  3. Czym jest żywność ekologiczna?
  4. Jak rozpoznać produkty ekologiczne



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Domowa kosmetyka w stylu EKO

  1. Używam zielonej herbaty i jest świetna nie tylko dla cery dojrzałej. Dla osób , które są w okresie dojrzewania również jest odpowiednia. Usuwa wypryski , a przy stałym stosowaniu jest ich zdecydowanie mniej.

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jakie radio?
Ja bardzo lubię słuchać radia RMF FM lub radia ESKA
kto jest fotografikiem?
Artysta fotografik zajmuje się robieniem zdjęć, przekazując innym swoją wizję świata bądź dokumentując zastaną rzeczywistość....
hollywoodzki uśmiech - czy to możli…
Hollywoodzki uśmiech to nic innego jak wcześniej wspomniany biały uśmiech, symetryczny i pozbawiony...
Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną
W przypadku kobiet mogą być to ciemne jeansy, koszula i marynarka lub kardigan/sweter...